SON 2 AYDA 65'E ÇIKABİLMEK İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK :(

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
Kullanıcı avatarı
Bulut Genç
Onur Üyesi
Onur Üyesi

SON 2 AYDA 65'E ÇIKABİLMEK İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK :(

Mesaj gönderen Bulut Genç » Sal Haz 19, 2018 2:18 am

Ben @dr_fege 'nin hergün farklı kaynaklardan seçilmiş 300'e yakın soru çözdüğünü, yani hergün bir denemeden fazlasını çözüp cevaplarını irdelediğini, hergün her derse çalıştığını okudum yukarıda.

"TusTime'ın kitaplarını alın, yaya yaya her birini 15-20 günde okuyun. 1 kere bitiren kazanır, 2 kere bitiren derece yapar. O kadar kolay. Yapamıyorsanız da kapasite meselesi deyip bırakın." anlamına nasıl ulaşıldığını açıkçası anlamadım.

"Elimden gelen herşeyi yaptım." deyince 'plana-programa gerek yok' anlamı da çıkaramıyorum, 'çalışmadım' anlamı da çıkaramıyorum. Videoda mesela kitapları sayfa sayısına göre inceleyip gün gün program yaptığını anlatıyor. Evet hergün belli sayıda sayfayı ezberlemiş. Evet bu yaygın ve önerilen bir çalışma şekli değil. Çünkü başlanan yere dönene kadar unutma riski çok yüksek. Ama hergün 300 soru çözüp, hergün her kitabı açıp göz atınca unutma oranı azalmış belli ki. Kendince yoğurdu bir şekilde yediğini söylüyor. 'Böyle de yenebilir' diyor. Sınavda da günündeymiş işte bir şekilde derece gelmiş. Evet başkaları öyle yemeye çalışırsa dökülebilir. O da 'Herkes böyle yemeli.' demiyor. 'Herkes yapabildiği gibi yesin.' diyor. Yalancılıkla itham eden ifadeler kullanılmasının sadece lüzumsuz değil aynı zamanda yanlış ve çirkin olduğunu düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Percy
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Percy » Sal Haz 19, 2018 2:26 am

Yalancılıkla itham eden derken bana laf çarpıyorsunuz sanırım. Ben gerçeği söyledim. Yakın zamanlarda bir tus birincisi hakkında -hani videoda çıkıp 3 tekrar attım farmaya 7 kez tekrar attım diyen kişi hakkında dersanede hoca, o kişiler yalan söylüyor. Onların hepsi minumum 40-50 tekrar atıyor dedi. Onları anlamıyorum, köpek gibi çalışıyorlar, tus birincisi olunca birden değişiyorlar dedi.

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Sal Haz 19, 2018 5:07 am

Percy yazdı:
Sal Haz 19, 2018 2:26 am
Yalancılıkla itham eden derken bana laf çarpıyorsunuz sanırım. Ben gerçeği söyledim. Yakın zamanlarda bir tus birincisi hakkında -hani videoda çıkıp 3 tekrar attım farmaya 7 kez tekrar attım diyen kişi hakkında dersanede hoca, o kişiler yalan söylüyor. Onların hepsi minumum 40-50 tekrar atıyor dedi. Onları anlamıyorum, köpek gibi çalışıyorlar, tus birincisi olunca birden değişiyorlar dedi.
Dostum dr.fege hocamız dikkat edersen olağandışı bir stilde çalışmış ki ben de öyle çalıştığım için biliyorum, ezber yapmayın kesinlikle denir ama aksine bizim gibilere o şekilde işe yaradığı için planlı programlı ezber yapma var. Ondan dolayı tekrar sayısı diğer insanlara göre az geliyor, ama bir tekrarı 4 5 tekrar kıymetinde.
Ve hatta bu çalışma stiline göre netlerin kesinlikle son dk lara kadar düşüktür. Son aya doğru artık tüm konuların ezberini yaptıysa netlerinde belirgin artış olur hocamızda olduğu gibi.
Ayrı bir ders çalışma şekline sahip olduğu için kınarken dikkat edelim sonuçta tevazu sahibi bir ablamız, zamanını ayırıp site üyelerinin merakını gideriyor, bizler için de bu sitenin ne güzel bir konumda olduğunu gösteriyor :)

dr_fege
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dr_fege » Sal Haz 19, 2018 7:40 am

Bay percy kisi kendinden bilir isi. Seni muhatap almiyorum once saygıyı ogren. Gelecegini simdiden gorebiliyorum. Allah yardimcin olsun😁
Sana son mesajim algilarsin umarim.

Kullanıcı avatarı
Percy
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Percy » Sal Haz 19, 2018 7:54 am

dr_fege yazdı:
Sal Haz 19, 2018 7:40 am
Bay percy kisi kendinden bilir isi. Seni muhatap almiyorum once saygıyı ogren. Gelecegini simdiden gorebiliyorum. Allah yardimcin olsun😁
Sana son mesajim algilarsin umarim.
Saygılı olduğun konusunda hiç yanılmamışım

Kullanıcı avatarı
Percy
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Percy » Sal Haz 19, 2018 8:19 am

dr.alibilici yazdı:
Sal Haz 19, 2018 5:07 am
Percy yazdı:
Dostum dr.fege hocamız dikkat edersen olağandışı bir stilde çalışmış ki ben de öyle çalıştığım için biliyorum, ezber yapmayın kesinlikle denir ama aksine bizim gibilere o şekilde işe yaradığı için planlı programlı ezber yapma var. Ondan dolayı tekrar sayısı diğer insanlara göre az geliyor, ama bir tekrarı 4 5 tekrar kıymetinde.
Ve hatta bu çalışma stiline göre netlerin kesinlikle son dk lara kadar düşüktür. Son aya doğru artık tüm konuların ezberini yaptıysa netlerinde belirgin artış olur hocamızda olduğu gibi.
Ayrı bir ders çalışma şekline sahip olduğu için kınarken dikkat edelim sonuçta tevazu sahibi bir ablamız, zamanını ayırıp site üyelerinin merakını gideriyor, bizler için de bu sitenin ne güzel bir konumda olduğunu gösteriyor :)
Ben kişiyi nerede kınadım ? Böyle çalışma sonucunda başarılı olabilecek kişi sayısı sınırlıdır, bu doğru motivasyon örneği değil dedim.
Ki çıkıp insanlara sorsanız iki ay önce çalıştıkları bir konuyu bile hatırlamakta zorlanır, çevremizden görüyoruz
Bu tür bir çalışmayla ben bir tane 68 duymuştum, şuan da 2 oldu.
Başarının en azından 70 üstü için gelen yol %99 belliyse, %1 lik dilime bakıp sizde yapabilirsiniz ben yaptım demek, motivasyon için doğru örnek değil.

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Sal Haz 19, 2018 8:24 am

Percy yazdı:
Sal Haz 19, 2018 8:19 am
dr.alibilici yazdı:
Sal Haz 19, 2018 5:07 am
Percy yazdı:
Ben kişiyi nerede kınadım ? Böyle çalışma sonucunda başarılı olabilecek kişi sayısı sınırlıdır, bu doğru motivasyon örneği değil dedim.
Ki çıkıp insanlara sorsanız iki ay önce çalıştıkları bir konuyu bile hatırlamakta zorlanır, çevremizden görüyoruz
Bu tür bir çalışmayla ben bir tane 68 duymuştum, şuan da 2 oldu.
Başarının en azından 70 üstü için gelen yol %99 belliyse, %1 lik dilime bakıp sizde yapabilirsiniz ben yaptım demek, motivasyon için doğru örnek değil.
Konu uzamasa sevinirim hocam :)

Kullanıcı avatarı
saresaree
VIP
VIP

Mesaj gönderen saresaree » Sal Haz 19, 2018 11:07 am

Arkadaşlar sınav yaklaşıyo herhalde bu yüzden herkes bir gerilim hattı üzerinde aslında yanlış anlaşılacak çokta bişey yok ortada biraz daha sakin kalarak yorumlarınızı okursanız daha iyi olacak zira sınav böyle yaklaşıyorken kalan enerjinizi bu şekilde sarf etmemenizi öneririm.

Avicenne
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Avicenne » Sal Haz 19, 2018 11:50 am

Benim de yanıbaşımda çalışan bir arkadaş baraj altıydı ve çok sıkı ezber yaparak tek tusta 60 aldı 🙈 Ve sadece 1 dönem çalıştım hiç soru çözmedim şu puanı aldım dedi gezdi..doğru söylüyodu.Ben de kronik tusiyerim ezberci bi kafam yok malesef,herşeye mekanizmalarıyla anlayarak,dersler arasında bağlantı kurarak öğreniyorum ve pratisyenliğimle de sosyal hayatımda da hatta seçeceğim bölüme de bu yansıyacak eminim..Ezberci olmadığım için de mutsuz değilim ☺️ Meslek tustan ibaret değil.Ftr derma gibi bölümler de istemiyorum zaten.Yani demem o ki Tus sadece sınav köprüyü geçene kadar..Durumu var malesef ve ezber yapabilen de onu yapsın.Genelimiz de aynı kaynak çok sık aralıklı tekrar dediğimiz hayata kapanarak genel için geçerli çalışmayı ezber yapamayan arkadaşlar yapmak zorunda.Gerekirse 5 kerekirse 10 tekrar.Benim de hayattan soyutlanamadıgım için tus olayım uzamış durumda,öncelikle bunun farkında olmalıyız diye düşünüyorum.O arkadaş bir kere 5 ay içinde kapandı ve şahidim ful ezber yaptı takır takır sayıyordu.O farklı bi çalışma yöntemi değil bence arkadaşlar,yapısal bi durum..hani şimdi birilermiz de o şekilde ezberlemeye çalışacak olmayacak üzülecek zaman kaybı yaşayacak diye bunu söyleme ihtiyacı hissettim.Çalışma sisteminizi yapınızı sizler en iyi kendiniz bilirsiniz,onca sene okul hayatlarımız oldu taa ilkokuldan beri..Sadece kendimize odaklanalım derim 🙏🏻 Herkesin yolu bahtı açık olsun,tüm meslektaşlarımız başarılı mutlu huzurlu olsun.

Avicenne
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Avicenne » Sal Haz 19, 2018 11:53 am

Bu arada ezber yapan dediğim örnek verdiğim arkadaş günde 10 saat üstü ders çalıştı! Özellikle son 2-3 ay.