İSTİFA SÜRECİ HAKKINDA, YARDIMINIZA VE FİKRİNİZE İHTİYACIM VAR!

Çıkması Beklenen Yerler, Deneme Sınavı Tartışmaları, Yabancı Dil Muafiyeti, İstifa-Feragat, Güncel Gelişmeler'in Konuşulduğu Başlıklar

Moderatör: hekim3541

Glukitol
VIP
VIP

İSTİFA SÜRECİ HAKKINDA, YARDIMINIZA VE FİKRİNİZE İHTİYACIM VAR!

Mesaj gönderen Glukitol » Sal Haz 23, 2020 5:50 pm

arkadaşlar ben 4924lü olarak bir ilçe devlet hastanesinde acilde pratisyen oalrak çalışmaktayım.

pandemi süresinde yasak olan istifaların açıldığını biliyorum dün usulsüz istifa dilekçemi çalıştığım kurumun evrak işlerine verdim. başhekimle ve il sağlık müdürlüğü personel işleriyle ilgilenen bir yetkiliyle de görüştüm, sorun şu ki; usulsüz istifa ettiğim bilindiği halde başhekim verdiğim dilekçemi imzalamıyor, bu durumda bir yaptırımı olur mu, evrak takip numarası istiyorum bana henüz başhekim imzalamadı imzalayınca vericem size diye yanıt veriyorlar. il sağlık müdürlüğü bana usulsüz istifa hakkında ''istifanızı verirsinz ancak şuan hekim sayısı ilimizde azaldığı için müdürlüğümüz şöyle bir karar aldı herkesi 1 ay bekletiyor; istifa olan ve tusla giden hekimlerin yerine diğer ilçelere sizi görevlendireceğiz oyüzden başhekimin sizi 1 ay tutma hakkı var eğer dilekçeniz sonrasında çekip giderseniz sizi çkys den düşürmeyiz tusa giremezsiniz ve bir sonraki atamaya da katılamazsınız'' gibi saçma şeyler söyledi. bunların yaptırımı var mıdır benim durumumda olan var mı yoksa sadece bizim il sağlık müd. mü böyle saçma bir karar almış? başhekim temmuzda da nöbetleri tutacaksın diyor, bunun adı mobbing benim bildiğim? hatta ağustosta da 4 gün kadar nöbet tuttururuz size diyorlar

lütfen bir bilen yardımcı olsun benim bunlara karşı şikayette mi bulunmam gerekiyor veya ne yapmam lazım?

Kullanıcı avatarı
1eylül2019
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 1eylül2019 » Sal Haz 23, 2020 6:49 pm

Sizin verdiğiniz dilekçeye takip numarası vermemek gibi bir hakkı yok. Vermezse vermedi diye şikayet edebilirsiniz.şikayet zinciri ilçe sağlık müdürlüğü o da bişe yapmazsa il sağlık olmazsa savcılık diye biliyorum
İl sağlık müdürlüğünün 1 ay bekletiriz dediği şey olabilir.ben pandemiden önce 4924 ten usulsüz istifa ettim. Hastane personel şefliğinde çalışan memur bana 1 ay bekletebilirler o yüzden erkenden gönderelim dilekçeyi demişti.yani bu dediği doğru olabilir çünkü taa pandemiden önce böyke söylemişti. Çks ye düşürmeme gibi bir hakkı var mı bilmiyorum .
Size tavsiyem arayı kızıştırmadan çözmeye çalışmanız olurdu ama çoktan tehtid etmişler zaten uzlaşmayacakları belli.
Ben olsam bulabiliyorsam bi avukatla görüşür bulamıyorsam sendika,ttb gibi yerlerden beni bilgilendirmelerini rica ederdim.
Gerçekten çok sinir bozucu bir durum.
Hiçbir çare bulamasaydım acilsarıseron,dahiliye vakalar gibi kişilere ne yapayım diye fikir sorardım.benim çalıştığım yerde yardım isteyebildiğim büyüklerim vrdı yol gösteriyolardı.çünkü ttb ya da sendika gibi yerlere gitmek de biraz gerlim olabiliyo yani benim gibi alışık olmayanlar için
Pek de ele gelecek bir şey söyleyemedim ama :( istifalı olduğum için istifalılara 1 kelime de olsa cevao vermeye çalışıyorum

Glukitol
VIP
VIP

Mesaj gönderen Glukitol » Sal Haz 23, 2020 7:03 pm

cevabınız için teşekkür ederim,bu drumda evrağı el altı ediyorlar diye düşünüyorum artık son çare dediğiniz yollara başvurcam çaresiz kaldım

Kullanıcı avatarı
1eylül2019
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 1eylül2019 » Sal Haz 23, 2020 7:58 pm

Bir de şunu öğrendim.mesela siz dilekçeyi vermeye gittiniz takip numarası vermedi.yarın öbür gün şikayet etseniz dilekçe vermedi diyebilirler.bu nedenle dilekçeyi iadeli taahhütlü posta şeklinde gönderirseniz ve dilekçeyi teslim almazlarsa geri size iade ediliyor.bu durumda şikayet ettiğinizde elinizde kanıt oluyor

Glukitol
VIP
VIP

Mesaj gönderen Glukitol » Sal Haz 23, 2020 8:40 pm

1eylül2019 yazdı:
Sal Haz 23, 2020 7:58 pm
Bir de şunu öğrendim.mesela siz dilekçeyi vermeye gittiniz takip numarası vermedi.yarın öbür gün şikayet etseniz dilekçe vermedi diyebilirler.bu nedenle dilekçeyi iadeli taahhütlü posta şeklinde gönderirseniz ve dilekçeyi teslim almazlarsa geri size iade ediliyor.bu durumda şikayet ettiğinizde elinizde kanıt oluyor
anladım hocam peki dilekçeyi elden biz mi gönderelim yoksa evrak işlerine iadeli taahhütlü diye mi belirtelim

ayferella
VIP
VIP

Mesaj gönderen ayferella » Sal Haz 23, 2020 9:08 pm

Hocam, başhekim gazabına ve hukuksuz işine maruz kalmışsınız, geçmiş olsun öncelikle. Aynısını Behçet uzdan istifa ederken yaşadım. Usullü de olsa usülsüz de olsa siz istifa ediyorum dediğiniz gün ve dilekçeyi verdiğiniz gün evrak kayıttan geçirmek zorundalar. Ben bugün bu evrağımı evrak kayıttan geçiremezsem, dava açacağım diyerek geçirebildim mesela.. yaptıkları hukuksuzluktur. Adam kandırmaca ve kullanmadır.
Yaşadığım şeyi anlatmak istiyorum Aynı şekilde 4 gün başhekim imzalamadı diye oyaladılar. 5. Gün bütün gün başhekimin kapısında bekledim. Evrağımı aldı masasına koydu ben imzalamasını rica ettim. Yok öyle hemen imza dedi(aynen bu uslüpla) 1 ay hakkım var, 1 ay sonra imzalayacağım dedi, ben de hayır evrak kayıttan geçirdikten sonra bir ay beni tutma hakkınız var dedim. Yok öyle dedi aynı şekilde ve beni odasından kovdu. Ben de özlük birimindekilere olsun başhekim Yardımcısı olsun, herkese başhekimin yaptığının hukuksuzluk olduğunu, bugün bu evrağımı kayda geçirtip takip no alamazsam dava edeceğimi anlattım sakince. O arada birileri akıl verdi iadeli taahhütlü olayını öğrendim. Birileri araya girip, başhekimden imzayı aldı sağolsun da evrak kayıttan geçirebildim.
En son ayferella tarafından Sal Haz 23, 2020 9:20 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

ayferella
VIP
VIP

Mesaj gönderen ayferella » Sal Haz 23, 2020 9:10 pm

İadeli taahhüt de bir yoldur. Fakat bu bile sizi oyalar. Kanunsuz iş yaptırmayın, Yasaları bildiğinizi belli ederseniz, birşey yapamazlar.

Kullanıcı avatarı
1eylül2019
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 1eylül2019 » Sal Haz 23, 2020 9:28 pm

Glukitol yazdı:
Sal Haz 23, 2020 8:40 pm
1eylül2019 yazdı:
Sal Haz 23, 2020 7:58 pm
anladım hocam peki dilekçeyi elden biz mi gönderelim yoksa evrak işlerine iadeli taahhütlü diye mi belirtelim

İadeli taahhütlü şu demek ptt ye gidip mektup atar gibi ama ptt ye iadeli taahhütlü göndermek istiyorum diyorsunuz.ücreti normal gönderiden fazladır.ona göre işlem yapılıyor ptt de. Bunun amacı sadece şu.yarın öbür gün başhekim vs hayır hiç dilekçeyle gelmedi diyebilir.iadeli taahhütlü yollayınca postacı teslim ederken imza alıyor.eğer teslim almazlarsa evrak size geri geliyor.siz de ben gittim imzalamadı sonra ptt ile yolladım diyebiliyorsunuz. Hocam bu arada ben hiç böyle bir süreç yaşamadım. O yüzden durumunuz ciddiyse bi avukattan vs danışmanlık alın. İadeli taahhüt olayını da evde sinirlenip babama olayı anlattım o söyledi :)

ayferella
VIP
VIP

Mesaj gönderen ayferella » Sal Haz 23, 2020 9:33 pm

Bu arada 657de olsanız 4924 de olsanız usulsüz istifada asla sizi tutma hakları yok.
Usülüne uygun istifada dilekçenizi evraktan geçirdiğiniz andan itibaren 1 ay tutma hakları var. Ama erken göndermek de ellerinde tabi. Ama onu zaten yapmazlar.
1 ayın sonunda hala ayrılışınız verilmiyorsa çekip gidebilirsiniz ve usülüne uygun olur. Oyüzden evrak kayıttaki tarih burada önemli.

drcoitus
VIP
VIP

Mesaj gönderen drcoitus » Sal Haz 23, 2020 10:31 pm

hocam 657 için biliyorum da normal şartlar altında 10 gün üst üste işe gitmeyince usulsüz istifa sayılıyor yani dilekçeyle bildirmekten farkı yok, normal şartlar dışı da yasada belirtilmiş ohal, savaş ve afet durumları. Pandemi dönemi de altun farma vs gibi sitelerde takip etmiştim ohal olmadığı ama riskli olacağı söyleniyordu araştırıp böyle bir yol da izlenebilir.