GENEL CERAHİ ASİSTANLIĞI

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
kaya499
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

GENEL CERAHİ ASİSTANLIĞI

Mesaj gönderen kaya499 » Cum Kas 29, 2019 11:54 am

SAYIN MESLEKTAŞLARIN HERKESE İYİ GÜNLER İYİ ÇALIŞMALAR BENİM ÜNİVERSİTE HAYATIMDA AKLIMDA ESKİDEN BERİ GENEL CERAHİ BÖLÜMÜNE İLGİ DUYDUĞUMU GÖRDÜM VE HİSETTİM O YÜZDEN BU BÖLÜMDE UZMANLIK OKUMAK İSTİYORUM. ARAMIZDA MUTLAKA BU BÖLÜMÜ YAPANLAR YADA YAPARKEN BÖLÜM DEĞİŞTİRENLERİMİZ VARDIR EĞER SİZİN KENDİ TECRÜBELERİNİZİ VE FİKİRLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM EN AZINDAN ARTI EKSİLERİNİ GÖRÜP DOĞRU TERCİH YAPMAMIZDA KATKINIZ OLUR HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM

prozacx
VIP
VIP

Mesaj gönderen prozacx » Cum Kas 29, 2019 1:16 pm

Hocam fakülteden fakülteye çok fark ediyor. kendim için araştırdığım kadarıyla çömezken 15 nöbet tutan da var 10 nöbet tutan da. Kıdemli iken icap üsulü çalışılan klinikler de var, kıdem farketmeksizin fix 8 10 nöbet ile başlayıp bitiren de. 45lik gcer de var 65lik de. O yüzden mutlaka puan bandınızda yazacağınız fakültedeki hem çömez hem kıdemli asiatanlarla görüşmenizi öneririm. Vaka açısından, kıdem - çömez ilişkisi, nöbet yoğunluğu, servise giriş çıkış saatlerine göre yönelebilirsiniz.
omnis homo mendax

Silipnat
VIP
VIP

Mesaj gönderen Silipnat » Cmt Kas 30, 2019 8:03 am

Dostum cerrahi branştan istifalı birisi olarak net söyleyebilirim ki hastanede açık ara en çok çalışanlar genel cerrahlardı. Sabaha kadar vaka alıyorlardı. Öyle kurşunlama falan eyvallah da her türlü vakayı alıyorlar sonra sabahın 6sında kons kapatmaya iniyorlardı. Bir gün hiç unutmam abartıdız söylüyorum sırf bizim servise 7 tane dış yatış yapmışlardı. İyi düşünmek gerekli kesinlikle heves kırmak için söylemiyorum. İstiyorsanız sonuna kadar gidin sadece iyi düşünmek gerekli.

kaya499
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kaya499 » Pzt Ara 02, 2019 11:34 pm

Değerli meslektaşlarım değerli bilgileriniz için teşekkür ederim böyle bilgiler gercekten bizim için değerli ve tercihlerimizde yol gösterici oluyorlar. Tecrübelerini aktarmak isteyen başka arkadaşlarımız varsa bekleriz herkese iyi çalışmalar

Kullanıcı avatarı
CerrahOlacakAbisi
VIP
VIP

Mesaj gönderen CerrahOlacakAbisi » Pzt Ara 02, 2019 11:46 pm

Cerrahlık bana göre çok kutsal bir branş çok istiyorum fakat ülkemizdeki çalışma şartlarının yoğunluğu ve buna karşılık alınan ücretlerin tatmin etmeyişi şevkimi biraz olsun zedeliyor. Hocamız daha geçen dedi ki böyle giderse 10 yıla cerrah bulmak çok güç olacak hele iyi cerrah bulmak daha güç olacak dedi. Yani bizim de bir aile yaşantımız olacak ancak bizim sosyal hayatımız hiçe sayılarak çalıştırılmak isteniyoruz. 1 ayda 10 nöbet bile çok fazla gerçekten. İnsanın sağlığı ve verimliliği açısından hiç uygun olacağını zannetmiyorum. Üstelik 12 saatlik süren bir ameliyatın bir rinoplasti kadar para etmemesi çok üzücü bir durum gerçekten.

Kullanıcı avatarı
tuscul
VIP
VIP

Mesaj gönderen tuscul » Sal Ara 03, 2019 5:05 pm

kaya499 yazdı:
Cum Kas 29, 2019 11:54 am
SAYIN MESLEKTAŞLARIN HERKESE İYİ GÜNLER İYİ ÇALIŞMALAR BENİM ÜNİVERSİTE HAYATIMDA AKLIMDA ESKİDEN BERİ GENEL CERAHİ BÖLÜMÜNE İLGİ DUYDUĞUMU GÖRDÜM VE HİSETTİM O YÜZDEN BU BÖLÜMDE UZMANLIK OKUMAK İSTİYORUM. ARAMIZDA MUTLAKA BU BÖLÜMÜ YAPANLAR YADA YAPARKEN BÖLÜM DEĞİŞTİRENLERİMİZ VARDIR EĞER SİZİN KENDİ TECRÜBELERİNİZİ VE FİKİRLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM EN AZINDAN ARTI EKSİLERİNİ GÖRÜP DOĞRU TERCİH YAPMAMIZDA KATKINIZ OLUR HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM
genel cerrahi ile alakam yok ama kendi fikrimi söyleyim cok değerli ve önemli saygın bir bölüm olmasına ragmen ülkemizde hak ettiği değeri görmeyen tam tersine şu an Turkıyede madden ve manen ayaklar altına alınmış bır brans bu yuzden verdiğin emege değmez perisan olur sürünürsün ayrıca hem riskli ve hemde cok yogun yorucu en kötüsü yorulduguna değecek bır karsılıgıda yok , bizim için okumak önemli değil diyen bilm ilim yapmıs ınsanlara kendı yandası olmadıgı ıcın peygamber bıle olsan davara seslenır gibi hov dıye hıtap eden, hayatında hıc bır basarıya imza atamamıs, kendisi okuyamadıgı için okuyana saldıran okuyanı asağılama gereği duyan ve kendı gibi cahillere torpılle sahte makamlar hedıye edıp bunun adına bilim ve basarı dıyen ve hayattakı tek başarısı bu olan cahil insanların hüküm sürdüğü bır ülkede seçilmeyecek bır brans genel cerrahi :( eğer yurt dısına bır avrupa ülkesine gidecek durumda olursan cerrahiyi o zaman seç cunku bu brans oralarda cok değerlidir , hem madden hem manen doyurucu muamele görürsün hak ettiğin değeri emeğinin karşılıgını oralarda alabilirsin ama Turkıyede asla secme sürünürsün ayaklar altında kalırsın

kaya499
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kaya499 » Prş Ara 05, 2019 5:33 pm

Sayin meslaktaslarim usenmeden ve sikilmadan vakit ayirip cevap yazdiginiz icin herkese tesekur ederim tercih verirken tum sizin tecrubelerinizi ve fikirlerinizi goz onuna alarak yapacagim icin simdi daha rahatim herkeye mutlu ve saglikli calismalar

tsezer
VIP
VIP

Mesaj gönderen tsezer » Prş Ara 05, 2019 6:34 pm

cerrahide kazancımız az falan hikayedir, istifalı bir ortopedi asistanıyım, aynı fakültenin aynı zamanında istifa eden 2 genel cerrahi asistanıyla beraber tusa hazırlanıyorum.
ben idealist bir insandım, cerrahiyi de ''tıbbın en üst mertebesi'' olarak 1. tercihime yazdım yerleştim, 1,5 yıllık asistanlıktan sonra kongrelere gidince kendimi başka yerlerdekilerle kıyaslayınca istifa ettim.
eğriye eğri doğruya doğru cerrahi branş yazacaklarda kimisinde az, kimisinde çok olması gereken özellikleri sıralıyorum
1) acıkmaması lazım, 1,5 yılda arada bir öğle yemeğe yedim, akşam yemeğini akşam vizitinin işleri bittikten sonra 6-9 arası bir saatte yedim, yiyemediğim günler de oldu.
2) uyku ihtiyacının az olması lazım, denildiği gibi anestezinin keyfi ne zaman gelirse, 112 ile sevk ne zaman gelirse, kıdemlin ne zaman derse o zaman vaka yapılır, geceden sabaha herhangi bir iş için yetişmedi açıklaması yapılamaz
3) yüzünün kızarmaması lazım, kıdemlilerinden ve hocalarından her an her türlü laf gelebilir hiç birine kesinlikle karşılık verilmez, adeta pati veren bir kuçu gibi zorla eğitilir, bazen birilerinin maddi çıkarlarının maşası olunur, bazen birilerinin özel hayatı için kullanılırsınız
4) susmak, kıdem her şeydir, bilgin olsa bile kıdemlinin önüne geçemezsin, kıdemlinden çok bilemez sana söz verilmeden konuşamazsın
5) sabır, hocan kıdemlin bir şey öğretene kadar çok uzun süre ayak işi yapman gerekebilir ancak cerrahi teknikler video ile kitap ile öğrenilemeyeceği için eğer öğretecek olan gerçekten bilgi sahibi ise onun peşinde beklenilir.
6) sabır, 40 ına kadar para kazanmayı düşünmemesi lazım. okan bayülgen hesabı yaparsak iyi birinin yanında zamanını geçiren bir cerrah, diğer cerrahlar öleceği ya da emekli olacağı için belirli bir saatten sonra otomatikman iyi cerrah oluyor.
ve son olarak, benim yaptığım hata buydu, KESİNLİKLE BÜYÜK ŞEHİRDE KÖKLÜ BİR HASTANEDE asistanlık yapmalısınız. hayatta en çok istediğiniz şey cerrah olmak ise cerrahi yazın, onun dışında hiç bir sebeple kesinlikle yazmayın. bakmayın aile hekimlerinin düşük maaş alıyoruz demelerine bir genel cerrahın üçte biri kadar bile çalışmıyorlar, kendinizi tanıyın rahat bir yaşam mı istiyorsunuz ? biraz para biraz rahatlık mı ? cerrahlık mı ? mezun olduğum okulda karaciğer nakli yapan bir hocam vardı, babası da karaciğer nakli yaparmış, bize derse geldiğinde uzman doktor bilgisayar başına oturup hoca ders anlatırken slaytı değiştiriyordu. cerrahide her zaman kıdem ve saygı esastır.