Anki Flashcardlar ile Soru Spot Çalışma Applikasyonu

Moderatör: hekim3541

Kullanıcı avatarı
malii0030
VIP
VIP

Anki Flashcardlar ile Soru Spot Çalışma Applikasyonu

Mesaj gönderen malii0030 » Cum Haz 12, 2020 5:58 pm

🥳Merhabalar arkadaşlar. Sitede birkaç sefer denk geldiğim bir uygulamadan bahsetmek istiyorum sizlere.Adı AnkiDroid. Bu bir applikasyon android ve masaüstünde ücretsiz. İphone da paralı sanırım , en son öyle yazılmış teyit etmek gerek. Farklı adlarla anılan applikasyonlar var galiba. Ama genel olarak sistemin adı anki anladığım kadarıyla.

💣Uygulamanın temel mantığı soru-spot şeklinde kartlar hazırlıyoruz bir tarafında sorusu diğer tarafında ise cevabı. Yolda , otobüste , aralarda bu şekilde soru-spot çalışıp eksik olduğumuz konuları belirleyebilir onlar üzerine yoğunlaşabiliriz.

💣Uygulamanın en beğendiğim özelliği ise soruyu bilemeyince bana hatırlat özelliği olması. Yani halihazırda bildiğiniz spotları es geçip bilemediklerimize yoğunlaşabiliriz.

💣Sitede birkaç örneği var bu flascardların ancak az sayıda. Benim düşüncem ise yardım etmek isteyen arkadaşlarla birlikte flashcardlar hazırlayıp online olarak bulduklarımızı düzenleyip hatta kendi bilgilerimizle yazıp burda herkesle paylaşmak. Bunun için bir ekip olması gerekiyor ve gönüllü kişiler bulmam gerekiyor hepsini tek başıma yapamam ne yazık ki:(

💣Şu an bu sadece düşünce bazında eğer isteyen arkadaşlar olursa ben organize etmeyi düşünüyorum.
Sanırım bu çalışma stili yurt dışındada (usmle vs) kullanılıyor sitedeki başlıklar altında reddit linkleri vardı. İncelemek isteyenler için bırakıyorum.
👉http://www.antitusif.com/viewtopic.php?f=157&t=1294

konunun içindeki reddit linki

👉https://www.reddit.com/r/medicalschoolanki/ Bu ana başlık sanırım biraz bakındım ama reddit e baya uzağım. Bilen biri inceleyip bize uygun olanları tespit edebilir.

Bu da ayrı bir konu ancak içinde konuşulmuş anki hakkında. İnceleyebilirsiniz.
👉http://www.antitusif.com/viewtopic.php?f=187&t=5881

:white_check_mark: Şimdilik benden bu kadar arkadaşlar geri dönüşlerinizi bekliyorum. Eğer istekli arkadaşlar olursa yapabiliriz. Sayımız ne kadar çok olursa o kadar kolay yaparız. Pdflerden spot sayfalarını word e aktarırız copy paste ile işimizi rahatlatırız gibi fikirlerim var ancak şimdilik sizleri bekleyeceğim. Yardım etmek isteyenler başlık altında ya da özel mesaj ile ulaşabilir. Ekstra fikirleri olanlar da yazsın lütfen :)
Hepinize iyi çalışmalar. :)👨‍⚕️👩‍⚕️🐜🐜

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

tusazede
VIP
VIP

Mesaj gönderen tusazede » Pzr Haz 14, 2020 8:17 am

Son basım kaynakların spot bilgileri düzenli bir şekilde dönüştürülürse boş zamanlarda tekrar atmak kolay olacak. Tek zor yanı ise flashcardları hazırlamak, bunu takım halinde yaparsak zorlayıcı olmayacaktır :) Yardım etmek istiyorum sayının artması dileğiyle +1

_Ayaz_
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen _Ayaz_ » Çrş Haz 17, 2020 6:01 pm

Tam olarak nasıl hazırlanıyor flashcard desteleri, uygun zamanda bir araştırayım,eğre belli bir formatta veya belli bir patern de düz text ise basit bir programcık kodlayabilirim,

Kullanıcı avatarı
vazointestinalpeptit
VIP
VIP
TAG: ▂ ▃ ▅ ▆ █ VᴇʀʏIᴍᴘᴏʀᴛᴀɴᴛPᴇʀꜱᴏɴ █ ▆ ▅ ▃ ▂

Mesaj gönderen vazointestinalpeptit » Çrş Haz 17, 2020 6:47 pm

tusazede yazdı:
Pzr Haz 14, 2020 8:17 am
Son basım kaynakların spot bilgileri düzenli bir şekilde dönüştürülürse boş zamanlarda tekrar atmak kolay olacak. Tek zor yanı ise flashcardları hazırlamak, bunu takım halinde yaparsak zorlayıcı olmayacaktır :) Yardım etmek istiyorum sayının artması dileğiyle +1
Ben de aynı düşüncedeyim.
Resim

slmrma
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen slmrma » Prş Haz 18, 2020 11:32 am

Ben de varim, fakat konuyu reddit'te tasinabilseydik, daha kolay olacagini dusunuyorum. gencdoktorlar adli subreddit var orda konuyu acabiliriz.
www.reddit.com/r/gencdoktorlar

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sosorry » Prş Haz 18, 2020 11:37 am

Ben de yardımcı olmak isterim

Kullanıcı avatarı
malii0030
VIP
VIP

Mesaj gönderen malii0030 » Prş Haz 18, 2020 2:58 pm

Arkadaşlar açıkçası ben de fazla bilgi sahibi değilim sadece sitedeki arkadaşlar için faydalı ne yapabilirm diye düşündüm bu geldi aklıma birlikte araştırıp bulduklarımızı buraya yazsak hep beraber bişeyler yapsak güzel olur. Ben sadece ilk adımı attım hep beraber yürüyelim :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

slmrma
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen slmrma » Prş Haz 18, 2020 7:58 pm

Katiliyorum, zaten bir kisinin becerecegi is degil. Ama umarim herkese cok faydali olur. Ben 3 aydir kullaniyorum ve ders calisma konusunda cok disiplinsiz biri olarak cok memnun kaldim; her gun icin belli bir kart sayisi veriliyor ve onlari bitirmeden yatmamaya calisiyorum :)

USMLE icin yapilan Anking deck ornek alsak;

1. Kabul edilen (GOLD STANDARD diyelim) bir calisma kaynagi (B&B, Pathoma, Sketchy onlari icin) takip edip, kart yapiliyor ve konuya gore 'tag' ve gruplasma yapiliyor. Yani bu 'hangi ders hangi kitaptan/hocadan' isi haledip yakinda baslayabiliriz

2. Kart sekli: Iki tane kart sekli en fazla kullaniliyor: Basic (kartinin on kismi soru, arkasi cevap) ve Cloze (Cumlenin icinde bosluklar)
Basic kart ornegi: Glukozu glukoz-6-fosfata ceviren enzim hangisidir? Arkasi: Heksokinaz ve Glukokinaz
Cloze ise: _________________ karacigerde glukozu glukoz-6-fosfata ceviriyor.

USMLE icin ikinci sanki daha fazla kullaniliyor.

3. Konu fazla ve yardima ihtiyacimiz olacak. Ilgilenen arkadaslarla bir whatsapp grubu kurup ordan iletisime gecebiliriz.

Kullanıcı avatarı
malii0030
VIP
VIP

Mesaj gönderen malii0030 » Prş Haz 18, 2020 10:20 pm

slmrma yazdı:
Prş Haz 18, 2020 7:58 pm
Katiliyorum, zaten bir kisinin becerecegi is degil. Ama umarim herkese cok faydali olur. Ben 3 aydir kullaniyorum ve ders calisma konusunda cok disiplinsiz biri olarak cok memnun kaldim; her gun icin belli bir kart sayisi veriliyor ve onlari bitirmeden yatmamaya calisiyorum :)

USMLE icin yapilan Anking deck ornek alsak;

1. Kabul edilen (GOLD STANDARD diyelim) bir calisma kaynagi (B&B, Pathoma, Sketchy onlari icin) takip edip, kart yapiliyor ve konuya gore 'tag' ve gruplasma yapiliyor. Yani bu 'hangi ders hangi kitaptan/hocadan' isi haledip yakinda baslayabiliriz

2. Kart sekli: Iki tane kart sekli en fazla kullaniliyor: Basic (kartinin on kismi soru, arkasi cevap) ve Cloze (Cumlenin icinde bosluklar)
Basic kart ornegi: Glukozu glukoz-6-fosfata ceviren enzim hangisidir? Arkasi: Heksokinaz ve Glukokinaz
Cloze ise: _________________ karacigerde glukozu glukoz-6-fosfata ceviriyor.

USMLE icin ikinci sanki daha fazla kullaniliyor.

3. Konu fazla ve yardima ihtiyacimiz olacak. Ilgilenen arkadaslarla bir whatsapp grubu kurup ordan iletisime gecebiliriz.
Hocam değerli bilgileriniz için teşekkür ederim öncelikle. bu kartları yapmayı sadece uygulama içinden mi yapabiliyoruz bir arkadaş program yazabilirim demişti. Eğer program yazılırsa atıyorum data spotlarını fotoğrafını çekip internette fotodaki yazıları metin şekline dönüştüren uygulamalar var. Ordan metine dönüştürüp programla kolayca oluşturabiliriz kartları. Bir kitabı bir kişi 3 4 saat uğraşarak bu sayede yapabilir. Diğer türlü tek tek uygulamada yazmak ise 1 kitabı bir kişinin belki 1 hafta uğraşması ile olur o yüzden daha detaylı bilgiler paylaşırsanız çok sevinirim.

slmrma
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen slmrma » Prş Haz 18, 2020 11:06 pm

ah haklisiniz, hedefinizi kacirmisim. Hedef her dersin spotlari kitaplardan alip ankiye eklemek ise, dediginiz sey mantikli. Hatta biriler bunu ankide yapmis ve bende var hazir, paylasirim burda birazdan.
Benim bahsettigim sey spotlardan farkli biraz, daha kapsamli belki ama cok fazla zaman ister. Yani soyle dusunun, biokimyada glikoliz konuyu ihsan hoca ile calisiyorsun ve o konunun ana noktalari kartlara ekliyorsun. Bu sekilde ankide tekrar ettigin zamanda sadece spot bilgileri degil de, aklinda 'big picture' da kalma ihtimali yuksek. Pek iyi de anlatamadim belki ama USMLE icin son zamanlar ozelikle basariyla boyle yapan gordum.