TÜRK HEKİM AĞIZ SAĞLIĞI İÇİN 'BORLU' GARGARA ÜRETTİ

Tıp dünyasındaki haberler ve gelişmeler
Kilitli
emresydgl
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

TÜRK HEKİM AĞIZ SAĞLIĞI İÇİN 'BORLU' GARGARA ÜRETTİ

Mesaj gönderen emresydgl » Cum Ağu 17, 2018 5:18 am

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı, diş kliniklerinde tedavi sürecinde, günlük hayatta ise ağzı bakterilerden arındırmak için kullanılan ithal ağız gargaralarına alternatif olarak "bor" içerikli gargara üretti
Resim
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Hakkı, antibakteriyel özelliği dolayısıyla daha çok diş tedavisinde kullanılan ithal ağız gargaralarına alternatif olarak "bor" içerikli gargara geliştirdi.

SÜ'de 2006 yılından bu yana borik asidin sağlık açısından faydalarına ilişkin araştırma yapan Prof. Dr. Sema Hakkı, borik asidi antibakteriyel özelliği dolayısıyla gargara olarak bilinen ağız çalkalama suyu yapımı için kullanmaya karar verdi.

Çeşitli testlerin ardından bor maddesi kullanılarak yapılan gargaranın, antibakteriyel özelliği olduğunu ve hücrelerin canlılığını azaltmadığını tespit eden Hakkı, yaptığı başvurular sonucunda buluş için hem Türkiye'de hem ABD'de patent aldı.

Prof. Dr. Hakkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılında Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü'ne (BOREN) sunduğu projenin kabul edilmesiyle borla ilgilenmeye başladığını söyledi.

Dünya rezervlerinin yüzde 70'i Türkiye'de olan borun önemli ve hayati bir element olduğunu belirten Hakkı, "Bir dönem, yurt dışında 'Bor sağlığa zararlıdır' gibi karalamalar yapılmaya başlanmıştı. Biz de milli duygularla borun kemik hücreleri üzerinde olumlu etkisine dair çalışmalar yapmaya karar verdik." dedi.

"Testlerden olumlu sonuç alınca bor içeren gargarayı ürettik"

Proje kapsamında yürüttükleri çalışmalarda, bor maddesinin kemik hücreleri üzerindeki olumlu etkisini tespit ettiklerini dile getiren Hakkı, şunları kaydetti:

"Araştırdıkça borun aynı zamanda antibakteriyel olduğunu, antienflamatuar (iltihapla savaşan) olduğunu gördük. 'Hem antienflamatuar hem de antibakteriyel özelliği olan bir elemental solüsyonu kullansak nasıl bir etki olur?' diye düşündüğümüzde, borik asit içeren ağız gargarası fikri ortaya çıktı. Bununla ilgili ön çalışmalar yaptık. 'Kullanacağımız solüsyon hücreler için toksik mi, herhangi bir yan etkisi var mı' önce onları test ettik. Tüm testlerimizden olumlu sonuç alınca bor içeren gargarayı ürettik."

Prof. Dr. Hakkı, diş kliniklerinde tedavi sürecinde, günlük hayatta ise ağzı bakterilerden arındırmak için kullanılan gargaranın, ithal edildiğini ve alternatifinin bulunmadığını dile getirerek, "Piyasadaki gargarayı ne kadar sulandırırsanız sulandırın, hücreleri öldürücü bir potansiyeli var. Yani antibakteriyel ama bir yandan da toksik. Toksik, dokunduğu anda hücrelerin ölmesine sebep olan ya da belirli düzeylerde hücrelerin canlılığını azaltan bir şey. Dolayısıyla bakterileri öldürmek için kullanırken, aslında vücuttaki hücrelere bir miktar zarar veriliyor." diye konuştu.

"Hem antibakteriyel hem de vücudun kendi hücreleri için toksik değil"

Ürettikleri borik asit gargarasının, ithal gargaraya oranla, diş etindeki kanamayı azalttığını, olumlu etkisi olduğunu gördüklerini aktaran Hakkı, şöyle devam etti:

"Bizim icat ettiğimiz gargaranın pek çok parametrede diğeriyle yarıştığını gördük. Yani toksik değil ve bir yandan da antibakteriyel. Kanama bizim için çok önemli bir bulgudur. Piyasadaki ürün toksik, yani hücrelere zarar verici olmasına rağmen büyük bir pazara sahip. Borik asidin avantajı ise hem antibakteriyel hem de vücudun kendi hücreleri için toksik değil. Bor içeren gargaramız hem antibakteriyel hem toksik değil hem de hammaddesi çok kolaylıkla elde edilebilecek bir materyal."

Hakkı, ürettikleri gargaranın maliyetinini piyasadaki ürüne oranla çok daha düşük olduğuna dikkati çekerek, "Bu ürünün seri üretimine başlanabilirse, hem kendi bor rezervimizi kullanmış olacağız hem de bundan katkı payı yüksek bir ürünü elde etmiş olacağız. Patentini aldığımız ürün, uluslararası düzeyde dünyada da satışı gerçekleşebilecek bir şey." ifadelerini kullandı.

Ürettikleri gargarayı şimdilik sadece klinikte hastalara kullandıklarını belirten Prof. Dr. Sema Hakkı, dünyadaki yıllık cirosu 40 milyon dolar civarında olan ürünün ticarileşme potansiyelinin de yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

İnşallah bizlerde bu şekilde dışa bağımlı olmamak için yerli urunler üretiriz hepimize çok iş dusuyor...

drevren
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drevren » Cum Eki 19, 2018 10:25 am

Paylaşım için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Cum Eki 19, 2018 10:41 am

Hakkıyla doğru ise güzel ve örnek bir tatbikat olmuş, bu zor günlerimizde vatan için üretken birileri olduğunu bilmek huzur verici bişey

cash2000
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cash2000 » Cum Eki 19, 2018 8:47 pm

üniversetelerimizde bilimsel çalışmaların yapılması ve bilime katkı sağlaması beni gururlandırıyor

Kullanıcı avatarı
ziyak
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen ziyak » Cmt Eki 20, 2018 11:56 am

Borik Asit diyor. Kaç tane majistral biliyorsunuz borik asit ile yapılan? Ben pek çok biliyorum. eau de borique diye bir şey var, kulak lavajında asırlardır kullanılıyor. Acide borique in nelerde kullanıldığını araştırın, göz solüsyonlarında dahi mevcut. Neyse olaya objektif yaklaşın diye yazdım. Bu arada ben de vatanımı milletimi canımdan çok seviyorum.

laleww
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen laleww » Cmt Eki 20, 2018 12:00 pm

bor un bir eser element olarak olası kanserojen vb yan etkileri olabilir gibi geliyor bana hiç araştırmadım
she’s living in a world, and it's on fire
feeling the catastrophe, but she knows she can fly away

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Cmt Eki 20, 2018 1:03 pm

@spaydi yemeğine mi tutam tutam atarsın ne yaparsın bilmem ama bir diş hekiminden deneysel yüksek enerji fiziği çalışması beklenmez, toryum ile çalışma yapması beklenmez.

Elbetteki tek kaynağımız bor madeni değil, belki bu konuda laçkalaştırılmasını eleştiriyor oluşuna katılıyorum

Ancak şu bir gerçekki bu ülkede bu ülkenin hayrına bir şey yapmanın cezasız kalmayacağı dönemlerde yaşıyoruz. Buyrun ispatlarından sadece bir tanesi.

Belki de biz sadece umutsuz olmamak icin seviniyoruzdur bu borik asit haberine, haberin gerçek olup olmadığına bile bakmadan

O yüzden üstten konuşma yaparken dikkat etmeli kardeşim.

Kullanıcı avatarı
maliqen
VIP
VIP

Mesaj gönderen maliqen » Cmt Eki 20, 2018 1:45 pm

Marifet alkışa tabidir eleştireceksen yapıcı eleştireceksin.Belli bir seviyenin üstünde olan insanlarız ya hani kahvede akşama kadar oturup ona buna sallayan dayılar gibi olmayalım saygılar
Resim

Kilitli