İNTÖRN HEKİMLİK DÖNEMİ YÖNERGESİ HK

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı
Mesajlar: 144
Kayıt: Pzr Mar 04, 2018 12:39 am
Reputation: 383

İNTÖRN HEKİMLİK DÖNEMİ YÖNERGESİ HK

Mesaj gönderen Hekim21 » Sal Oca 14, 2020 9:47 am

Tıp Öğrencilerini Sevindiren Genelge! Herkes Uygulanmasını İstiyor..

Tıp fakültesi son sınıf öğrencileri olan “intörn hekim” ya da yeni adıyla “ön hekim” eğitimi yıllardır tüm tıp fakültelerinde en büyük öğrenci problemlerinin başında geliyor. Zaman zaman tek tük fakültelerde buna yönelik çözüm arayışları ve iyileştirmeler yapılsa da yaygınlaşmadığı için bu eğitim sorunu devam ediyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi 25.12.2019 tarihli bir genelge yayımlayarak, üniversite senatosu tarafından kabul edilen Meram Tıp Fakültesi İntern Hekimlik Dönemi Yönergesi’ni yürürlüğe koydu.

Bu yönergeye göre artık aktif mesleğe sayılı günleri kalan intörn hekimler, staj yaptıkları anabilim dallarında birer “asistan doktor” gibi görev alacak.

Yardımcı sağlık personelinin görevlerinin, işgücü açığını gidermek amacı ile, intern hekimlere yaptırılmamasının altı da özellikle çizildi.

Yayımlanan genelgede “Hemşirelik Yönetmeliği” de hatırlatılarak, özellikle hemşire görevlerinin intern hekimlere yaptırılmaması vurgusu yapıldı.

Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev imzasıyla yayımlanan genelge ve intern hekim yönergesinin diğer tıp fakültelerine de örnek olması ve titizlikle ödün vermeden uygulanması bekleniyor.

Genelge tıp camiasında tıp öğrencileri tarafından memnuniyetle karşılandı.(ALINTIDIR.)

pten
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 19
Kayıt: Cum Kas 15, 2019 10:19 pm
Reputation: 5

Mesaj gönderen pten » Sal Oca 14, 2020 3:18 pm

İsmi üniversiteyi yeni gibi gostersede Meram Tıp Fakültesi 1975 yılında açılmış şuan 300 kadar hocasıyla eğitim veren en köklü tıp fakültelerinden biridir İstanbul Tıp Fakültesinin içinden çıkan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi gibi Meram Tıp Fakültesinin de icinden Selçuklu Tıp Fakültesi çıkmıştır bu minvalde Meram Tıp Fakültesinin bu konuya öncülük etmesi beni şaşırtmadı ins diğer köklü tıp fakültelerimiz de benzer genelgeler yayinlar

haken61
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 23
Kayıt: Çrş Eyl 25, 2019 12:18 am
Reputation: 2

Mesaj gönderen haken61 » Sal Oca 14, 2020 10:05 pm

Her ne kadar güzel bir çalışma olmuş olsa da yapılan şey yönerge yayınlanması. KTÜ Tıp Fakültesinde 2012 yılından beri bulunan intörn yönergesi var temelde bu yazıdakileri içeriyor. Ama bu yönergeden ne hocaların ne asistanların haberi var. Ondan dolayı aynı tas aynı hamam devam ediyor genel olarak bölümlerde. Ama şuan bu yönergeyi hocalara ve asistanlara duyurmaya çalışıyoruz. Bir şeyler yavaştan değişiyor. Umuyorum Meram'da direkt baştan herkes bunu kabul eder ve uygulamaya geçirilebilir.

Kullanıcı avatarı
maxian
VIP
VIP
Mesajlar: 131
Kayıt: Sal Nis 25, 2017 10:57 pm
Reputation: 272

Mesaj gönderen maxian » Çrş Oca 15, 2020 12:37 am

Daha önce farklı üniversitelerde de hemşirelerin görevlerine vurgu yapılmış, bu işler sizin diye yazı çıkarılmış, ama tabii uyulmamış. Çünkü hocalar-doktorlar hemşirelerle çok papaz olmak istemiyorlar, bu nedenle teorik olarak güzel bir yazı ama realite-pratikte uygulanması zor.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aktüel Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir