MALPRAKTİS+TIBBİ DAVA ve KARARLAR BÖLÜMÜ

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hekim3541
Site Ozanı
Mesajlar: 744
Kayıt: Pzr Mar 04, 2018 12:39 am
Reputation: 1986

MALPRAKTİS+TIBBİ DAVA ve KARARLAR BÖLÜMÜ

Mesaj gönderen hekim3541 » Prş Şub 13, 2020 6:19 pm

🌟Herkese selamlar hocalarım,malumunuz uzmanlık eğitiminde son veriler ,istitistikler ve analizler gösteriyor ki son 10 yıldaki TUS tercihleri hızlı bir şekilde yön değiştirdi.
🌟Artık eskisi gibi cerrahi bölümler popüleritesini ve cazibesini koruyamadı ve ilk 100 deki TUS birincileri ve bir çok kişi özel durumlar dışında artık eskisi gibi K.Doğuma,G.Cerrahiye,Beyin Cerrahi.....vb cerrahi ve riskli bölümlere (Kardiyoloji..vb) artık eskisi gibi sempati duymamaya başladı.
🌟Haliyle bu bölümlerin puanları da bariz şekilde düştü.Bu duruma sebep veren en önemli parametre birden artan Hukuki gelişmeler ve sonuçlarıdır.Malpraktis olayı artık mesleğimizin vazgeçilmez bir konusu ve gündemi olmaya başladı.Bir çok sebep bu mevzuyu sıklaştırdı;
📌Hatalı sağlık politikaları mı?
📌Artan Tıp Fakültelerinde yetişen hekimlerin eğitim şartları mı?
📌Her olayı fırsat ve çıkar amaçlı kullanmak için pusuda bekleyen ve alakasız konularda bile vatandaşa şikayet et,dava aç diyen ....mı?
📌Cerrahi bölümlerde yetişen doktorların ihmal ve duyarsızlığı mı?
📌Artan iş yükü ve sistemin kör noktalarından mı?
📌Medikal komplikasyonları bile suistimale açık hale getirenler mi?
📌Yoksa sadece komplike özel durumlarda mı ?
📌...
📌...
📌...
sebepleri artırabiliriz.
🌟Neyse sebepler ne olursa olsun biz burda meydana gelen vakaları,hukuki süreçleri ve neticelerini fırsat buldukça muhakkak paylaşalım ki.
🌟Hem hukuki mevzularla mesleğimizin alan çakışması ve neticeleri hakkında fikir sahibi olmak,bu konuda ufkumuzu genişletmek ve bizi bekleyen muhtemel risk ve durumlar hakkında malumat sahibi olmak için bu bölüm başlığını oluşturdum.

💎Bu tür talihsiz durumların yaşanmaması ve mesleğimizi ve hayatımızı en güzel şekilde devam ettirme ve bu tür talihsiz durumlarla karşı karşıya gelen meslektaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletir sabır ve selametler diliyor,muhatap olan ve gerçekten zarar görmüş hastalara acil şifalar yakınlarına da sabırlar diliyoruz.💐💐


🚨1-Bugün gözüme ilişen bir vaka;
2 Şubat 2020 Çarşamba 23:33

SİİRT’TE YANLIŞ TEŞHİSE 2 MİLYON TAZMİNAT:

Siirt’te erken doğumla dünyaya gelen ve tedavisi için Batman’a sevk edilen bebek, doktorun yanlış teşhisi nedeniyle yüzde 90 görme engelli kaldı. Hastane ve doktor hakkında şikayetçi olan aile, yasal faizi ile birlikte 2 milyon lira tazminat kazandı.

İ.A. ve R.A.’nın çocukları M.E.A. 2013 yılında Siirt’te prematüre olarak dünyaya geldi. Siirt’te yapılan ilk müdahalesinin ardından M.E.A. tedavisine devam edilmesi için Batman’da özel bir hastaneye sevk edildi. Burada tedavi altına alınan M.E.A.’ya iddiaya göre yanlış teşhis uygulandı. Yenidoğan bebeğin prematüre retinopatisinin (ROP) muayenesi yapılmayan talihsiz bebek, ilaçla tedavi edilebilecekken gözlerinden oldu. Bir süre sonra çocuklarını hastaneden çıkaran İ.A. ve R.A., M.E.A.’nın görmediğini fark etti. Talihsiz çocuğun daha sonradan yapılan muayenesinde gözlerinde görme kaybının olduğu ortaya çıktı. Dünyaları başına yıkılan İ.A. ve R.A., doktor ve hastaneden şikayetçi olarak Diyarbakır’da avukatlık yapan Mehdi Özdemir’e başvurdu. Durumu inceleyen Özdemir, özel hastane ve doktor hakkında Batman 3. Asliye Hukuk Mahkemesine tazminat davası açtı. 2016 yılında açılan dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen belgeleri de göz önüne alarak M.E.A.’nın yanlış teşhis sonucu gözlerinde yüzde 90 oranında görme kaybının olduğuna hükmederek hastaneyi 1 milyon 835 bin lira maddi ve manevi tazminata mahkum etti. Tazminatın yasal faizi ile birlikte 2 milyon lirayı geçeceği öğrenildi.

GÖRME YETİSİNİ KAYBETTİĞİ RAPORLARLA TESPİT EDİLDİ

Konu ile ilgili konuşan avukat Mehdi Özdemir, müvekkilinin 28 Mart 2013 tarihinde Siirt’te özel bir hastanede dünyaya geldiğini söyledi. Müvekkilin erken doğum neticesinde dünyaya geldiği için solunum yetmezliğinin sıkça yaşanan bir sorun olarak ortaya çıktığını kaydeden Özdemir, çocuğun Siirt’teki özel hastaneden Batman’daki özel hastaneye sevki sağlanarak tedavisinin yapılmasının amaçlandığını ifade etti. M.E.A.’nın Batman’daki özel hastaneye sevk edildikten sonraki aşamada tedavisinin yanlış bir teşhis ve uygun olmayan bir tedavi yönteminin uygulandığını kaydeden Özdemir, “Yanlış teşhis neticesinde müvekkilin yüzde 90 ve üzerinde gözlerindeki görme yetisini kaybettiği sağlık raporları ile tespiti yapılmıştır. Müvekkil açısından o dönem gözlerindeki görme yetisi dahil mevcut yaşadığı sağlık problemine ilişkin uygun bir teşhis ve tedavi uygulanmış olsaydı bugün herkes gibi gözlerinde herhangi bir görme kaybı olmaksızın yaşamını devam edebilecekti. Ancak o dönemki göz doktoru tarafından yanlış bir teşhis işlemi uygulanması nedeni ile müvekkil bundan sonraki yaşamında gözlerinin görme yetisini tamamen kaybetmiş bir şekilde hayatına devam etmek durumunda kaldı” dedi.

1 MİLYON 835 BİN LİRA TAZMİNATA HÜKMEDİLDİ

Görev nedeni ile doktorun kusur tespiti ve sonraki aşamada tazminat yönünden dava açmalarının gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Biz de Batman 3. Asliye Hukuk Mahkemesine maddi ve manevi tazminat talebi ile dava açtık. Bu dava kapsamında doktorun yanlış teşhis ve uygun olmayan bir tedavi uyguladığından bahisle Adli Tıp Kurumu tarafından kusuru tespit edildi ve mahkeme tarafından 1 milyon 835 bin lira tazminata hükmedildi. Ayrıca doktorun görev kusuru nedeni ile taksirle yaralama ve görevi kötüye kullanma suçları yönünde cezalandırılması istemi ile Batman Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduk. Batman 5. Asliye Ceza Mahkemesinin derderst bir şekilde bu suçlar yönünden görevli doktor yargılanmaya devam etmektedir” diye konuştu.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Adli Tıp Kurumunun verdiği raporda ortaya çıkan görev kusurunun müvekkilin bundan sonraki yaşamında ağır özürlü olarak devam etmesine ve 3. kişinin bakımına muhtaç halde hayatını idame ettirmesine sebep olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Özdemir, “Bu durum yaşanan süreç içerisinde doktorun kusurunu bir insan yaşamına ne derece etki ettiğini göstermektedir. Bizim açtığımız maddi ve manevi tazminat davası alınan hem alınan tazminat miktarı yönünden hem müvekkilin bundan sonraki yaşamında sağlık gideri olarak ve yaşamını idame ettireceği şekil itibari ile önemli ve değerlidir. Bu açıdan da emsal niteliğindedir” şeklinde konuştu.

http://www.siirtpress.com/siirtte-yanli ... 23545.html


💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎
📌''Ayinesi iştir kişinin,lafa bakılmaz.''
📌''Söz var iş bitirir,söz var baş yitirir.''
📌''Arife tarif gerekmez,tarife arif gerekir''
💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎

Kullanıcı avatarı
yaresulallah
VIP
VIP
Mesajlar: 520
Kayıt: Prş Ara 14, 2017 3:48 pm
Reputation: 633

Mesaj gönderen yaresulallah » Prş Şub 13, 2020 8:57 pm

+1
Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; benim ücretim yalnızca âlemlerin Rabbine aittir.” Şura /127 "Şu halde Sen (Ey Nebim!) öğüt verip-hatırlat; çünkü Sen, Rabbinin nimetiyle ne kâhinsin, ne mecnun. " Tûr /29

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Medikal Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir