HALK DİLİNDEKİ HASTALIK ADLARI

Cevapla
Paladin32
VIP
VIP
Mesajlar: 25
Kayıt: Pzt Nis 24, 2017 12:34 pm
Reputation: 17

HALK DİLİNDEKİ HASTALIK ADLARI

Mesaj gönderen Paladin32 » Çrş Nis 26, 2017 11:54 am

Peptik ülser
Medeniyet hastalığı

Gut hastalığı
Damla hastalığı
Halk arasında “kralların hastalığı” olarak bilinen bu rahatsızlık vücuttaki ürik asit düzeylerinde oluşan sorundan kaynaklanıyor. Ürik asidin kristalize olup eklemlere çökelmesiyle oluşan hastalık, ayak başparmağı büyük ekleminde cereyan etmekle birlikte eller, kollar ve diğer eklem yerleri de etkilenebiliyor. Tedavi edilmezse böbrek rahatsızlıklarına, sakat eklemlere, kemik ve tendonlarda iltihaplanmaya neden olabiliyor.

Tüberküloz(Verem) hastalığı
İnce hastalık:
Tıp dilinde “tüberküloz” ya da “verem” olarak bilinen hastalık, akciğerlere yerleşip kan veya lenf yoluyla yayılabiliyor. Günümüzde tedavisi mümkün ve korunulabilir bir hastalık olmasına karşın, hala en çok ölümle sonuçlanan bulaşıcı hastalıklardan biri olma özelliğini koruyor.

Retinitis pigmentosa
Tavuk karası:
Tıptaki adı “retinitis pigmentosa” olan hastalık, beyne giden sinirlerin görevlerini zamanla yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Küçük yaşlarda fazla belirgin olmayan, ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte belirmeye başlayan hastalık, zaman ilerledikçe körlüğe kadar gidebiliyor.

Glokom
Karasu:
Tıpta “glokom” olarak adlandırılan hastalık, göz tansiyonu anlamına geliyor. Göz içi tansiyonun normal değerleri aşması halinde sinir hücrelerinde kayıplar oluşmaya başlıyor. Sinirlerin tamamen tahrip olması durumunda da görme kaybı meydana geliyor.

Senkop
Bayılma:
“Senkop” denilen bu durum, aniden gelişen, dolaşım yetmezliğine bağlı, beynin kısa süreli kansız kalması sonucu ortaya çıkan geçici bir bilinç kaybı. Kan basıncının düşmesi, açlık, ani sevinç, üzüntü ya da şaşkınlık, kapalı ve havasız ortamlarda uzun süre kalma gibi nedenlerle oluşabiliyor.

Anevrizma
Baloncuk:
Tıp dilinde “anevrizma” denilen durumdur. Temiz kan taşıyan damarlarda oluşan genişlemelerden kaynaklanır. Beyin anevrizmaları ani kanamalarla zaman zaman dramatik sonuçlar doğurabilir.

Paronychia
Dolama:
Tıp dilinde “paronychia” olarak bilinen rahatsızlık, parmağa cisim batması sonucu tırnak dibinde meydana gelen iltihaplanmadan kaynaklanır. Başlangıçta kızarıklık ve hafif ağrıyla kendini gösterirken, daha sonra içi su dolu sivilceye dönüşür. Kan zehirlenmelerine neden olduğu için doktora görünmekte fayda vardır.

Ürtiker hastalığı
Kurdaşen:
Ürtiker (kurdaşen), ciltte meydana gelen genellikle kaşıntılı, yuvarlak veya oval şişliklerdir.

Konversiyon bozukluğu
Histeri:
Halk dilinde histeri olarak geçer. M.Ö. 400 yıllarında Mısırlılarda bu hastalığın belirtileri tanımlanmış ve nedeninin beden içinde dolaşan rahim olduğu ileri sürülmüştür. Konversiyon terimini ilk kullanan Freud’dur. Freud’a göre bilinç dışında bastırılmış ve rahatsızlık veren düşünceler döndürme mekanizmasını kullanmak suretiyle bu hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık kişinin ruhsal sıkıntısının beden diliyle ifade edilmesi olarak ta yorumlanabilir.

Fronkül
Kan çıbanı
Halk dilinde kan çıbanı olarak bilinir. Stafilokoklar tarafından meydana getirilen, kıl foliküllerini de tutan bir piyodermidir

Anthrax
Şirpençe yada karakabarcık
Halk dilinde şirpençe veya karakabarcık diye bilinen furonküllerin bir araya gelmesinden oluşan iltihaplı tümöral bir piyodermidir. Kan çıbanından farklı olarak birden fazla baş verir. En çok yüzde, boyunda ve omuzlarda görülür. Ateş ve genel durumda bozukluk dolayısıyla daha güçlü bir antibiyotik tedavisi ve vücudun direncini artıracak ilaçlar verilir. Bazen cerrahî olarak müdahale etmek gerekir

Kabakulak hastalığı
Yazma

Pelat
Saç kıran
Saç döken ``pelat`` hastalığı, bir deri hastalığıdır. Saçlar yer yer plakalar halinde dökülür. Derinin o bölgesi çıplak kalır. Bu mikroplu bir hastalık değildir. Kişinin sinir ve ruh sarsılmasıyla (stres) ilgilidir. Bazen büyük bir sıkıntıdan olur. Uygun bir tedaviyle saç yeniden çıkar. Bu şekilde saç dökülmesine halk dilinde ``saç kıran`` denir.

Osteoartrit
Kireçlenme

Elefantiasis
Fil Hastalığı
Özellikle bacakların şişip, genişlemesi şeklinde ortaya çıkan bu hastalığa halk arasında gelincik, tıp dilinde elefantiasis denir. Nedeni lenf kanamalarının iltihaplanıp, şişmesidir.

Albüminüri
Aktutma
İdrarda, albümin bulunmasına; Tıp dilinde Albüminüri; halk arasında ise, aktutma denir

Arpacık
İt dirseği
Halk arasında it dirseği de denir. Doktorların Hordoleum dedikleri hastalıktır.

Arterio Skleroz veya Atheremo
Damar kireçlenmesi
Vücuttaki kan damarlarının bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu, esnekliklerini keybetmesine; halk arasında damar kireçlenmesi tıp dilinde ise Arterio Skleroz veya Atheremo denir.

Brucelloz
Malta Humması veya Mal hastalığı
Bir hayvan hastalığı olmasına rağmen insanlarda da görülebilen bulaşıcı bir hastalık. Tıp dilinde Bruselloz olarak bilinen bu hastalığa Akdeniz humması da denir.

Hipospadias
peygamber sünneti veya yarım sünnet Peygamber sünneti ya da yarım sünnet olarak da bilinen hipospadiyas erkek çocuklarda görülen doğumsal bir anormalliktir.Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Mizah Eğlence” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir