Irkçılık ve Beynimiz- Dr.Alp Sirman/ Popular Science Ağustos 2020

Kullanıcı avatarı
saat11igeciyordu
VIP
VIP

Irkçılık ve Beynimiz- Dr.Alp Sirman/ Popular Science Ağustos 2020

Mesaj gönderen saat11igeciyordu » Pzr Ağu 23, 2020 12:11 am

Resim

Kullanıcı avatarı
bizkimiz
VIP Plus
VIP Plus
TAG: Çekilen Eğitim

Mesaj gönderen bizkimiz » Pzt Ağu 31, 2020 12:36 pm

Sosyolojiden, Antropolojiye, Davranış Bilimine, Nörobilime, hatta pedagojik gelişime kadar incelenen bu meselenin üstüne üstlük çözümünün de sunulması yönüyle değerli bir yazı olduğunu düşünüyorum. Popular Science ın magazinleşmekten ne yazık ki kaçamayan birtakım içeriklerine göre tam bir popüler bilim yazısı niteliğinde.. Değerli görüp ulaştırdığınız için teşekkürler hocam.

Klüver-Bucy Sendromu hakkında kısa bir anektod paylaşmak istiyorum. Davranışsal Nörobilimin kült kitabı olan Ramachandran Beyindeki Hayaletler kitabında şöyle değinmiş,
.
Resim
Resim
.
Not: Kitapta "Ne" patikası temporal lob ve amigdala ağını, "Nasıl" patikası pariatel lobdaki koordinasyon ve nesne algısını ifade etmek için kullanılmış tabirler.Kitabı okuyalı birkaç yıl olduğu için görüntüleri elimdeki not arşivinden eklemek durumunda kaldım netlik problemi bundan kaynaklıdır
Kitapta bunun dışında Capgras Sendromu, Cotard Sendromu gibi amigdala hasarında olan bir çok davranışsal örneğin ilgi çekici ve açıklayıcı örneklerini görmek mümkün. Ramachandranın Capgras Sendromuna da değindiği yıllar öncesinden kalsa da eskimeyen bir TED konuşması

Umarım prefrontal gelişimimizin somut sonuçlarının bu denli ürkütücü ilerleyişine bir gün limbik sistemimiz ayak uydurabilir ve bu gibi siyasi, türsel, ayrımsal ve çıkarcı çatışmaların manasızlığının biraz olsun farkına varabiliriz. Belki de Dr. Alp beyin de değindiği gibi çözüm küçük bir ön işlemde saklı, sadece tüm bu evrimsel uyarıların neokortekste yeniden değerlendirilmesi yeterli olacak. Büyük sorunların çözümleri kesinlikle basit değildir ama şaşılacak düzeyde sade olabilir. Aynı hayat gibi..