TUS'a karşı (!)

TESLA
VIP

TUS'a karşı (!)

Mesaj gönderen TESLA » Cum Nis 21, 2017 11:25 pm

Yazar: nmylsk

Öksürük kesici
TUS karşıtı
TUS'un etkisiyle oluşan sistemin karşıtı
...
Hangi anlamı yüklemek istediğiniz size kalmış. Biz ona kısaca antitusif diyoruz.
Şimdiden söyleyeyim. Bu bir anı yazısıdır. Tekrar şimdiden söyleyeyim ki bu bir iltifat ya da hatır yazısı değildir.
Antitusif ile 2008'de tanıştım. Üyelik bilgilerime bakarsanız 8 nisan 2013'te üye olduğumu görebilirsiniz. Bu durum, aradaki 5 yıl boyunca siteyi üye olmadan kullandığım anlamına gelmiyor. İlk hesabımdaki kullanıcı adım gerçek adımı içeriyordu. Buna mukabil hesap değiştirdim. Belki siz de yaşamışsınızdır. Tababet fakültesine başlayınca bir heyecan olur genç bünyede. Adının önüne mümkün olan her alanda dr koymak ister. Mail adresini dr içeren bir yenisiyle değiştirir. O da olmazsa kendine hekim demeye başlar. Bir şeyler yapar anlayacağınız. Benimki de öyle bir şeydi. Konumuzla çok da alakalı değil, geçelim.

Öncelikle daha önce dersaneler ve hocalar hakkında uzun metraj yorumlar yaptığımda bana en çok sorulan 2 soruyu cevaplamak istiyorum.

1. Hayır, dersane hocası değilim. "Siz bilmem kim hoca mısınız?" sorusundaki "bilmem kim" yerine gelebilecek herhangi bir isim bana ait olamaz.

2. Evet, dersanelerle çalıştım; ancak sadece kitap yazımı ve redaksiyon konusunda. İlk cevaptan da anlayacağınız gibi ders anlatma gibi bir tecrübem yok.

3. Evet, asistanım. Bu yazıyı yazma sebeblerim de hâlâ TUS ile zaman geçiriyor olmamın sebepleriyle aynıdır.

"En çok sorulan 2 soru..." dedikten sonra 3 soru cevapladığımı fark ettin mi? Fark etmediysen dikkatini toplama konusunda kendini geliştirmelisin. Fark ettiysen, tebrikler; ama bunun için maalesef bir ödül veremeyeceğim.

Gelelim 3. sorunun cevabındaki sebeplere...
TUS'a girmenin özellikle de mükerrer defalarda girmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Şu ana kadar 8 kere TUS'a girdim. Pek de stres yapmadığımı düşünüyordum; ama asistan olduktan sonra girdiğim TUS'larda anladım ki aslında stres yapıyormuşum. Sadece çevremdekilere göre daha rahat olduğum için yapmadığımı zannediyormuşum.
TUS'un etkilerine gelince... Gelmesek mi? Gelelim, yine de. TUS hepimizin hayatında oldukça etkili oluyor. Belki de en çok etkileyen sınavdır. Hatta bazılarımızın sosyal hayatını da derinden etkiliyor. İnsanlar sevgilisinden, nişanlısından ayrılıyor. Ailesiyle sorun yaşıyor. Psikiyatrik sorunlar yaşıyor. En kötüsü de ne kadar çok TUS'a girerse bu etkiler o kadar şiddetleniyor. Üstelik TUS'u kazanamazsa mecburi hizmet denilen derde müptela oluyor. Gerçi şimdi kazansa da olacakmış gibi görünüyor ya, neyse...

TUS ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı mecburi hizmettir.

Bu da beni antitusif ile - dolayısıyla TUS ile - olan ilgimi devam ettirmeye karar verdiğim noktaya götürüyor. Dersane kaynaklarını ezberlemiş, hasbelkader "Budur herhalde..." ya da "Ben böyle hatırladım..." diyerek işaretlediği sorular doğru çıkmış, bu sayede TUS'ta bir yerlere gelmiş (!) insanların aslında o kadar da haklı olmadığını göstermek istedim.
TUS'a sadece 1 kere girmiş olan bir kişi bu sınavın patofizyolojisini çözemez. 1 kere kesinlikle yetmez. 1 kere giren herkesin başarısı insidentaldir, demiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Sadece 1 kere yetmez, diyorum. TUS'a 1 kere giren kişilerin söyledikleri hep aynıdır. Aslında o kadar da zor değil, düzenli çalışınca çok kolay, falan filan, falan filan... Peki 4 kere TUS'a girmiş ve her birinde travma yaşamış bir kişi için bu öneriler ne kadar geçerlidir ?! Bazen insanlar o kadar stresli oluyor ki söylediklerinizi - önerilerinizi bile - anlayamıyorlar. TUS'a 6 ay varken bile stresten öğrenemiyorlar. Belli konulara takılıp bir daha hiç öğrenemeyecekelerini düşünüyorlar. TUS belası yüzünden 100. isim sendromuna tutulanı bile var (Amin Maalouf'un Yüzüncü Ad: Baldassare'nin Yolculuğu kitabını okursanız ne demek istediğimi anlarsınız). Ben de bu yüzden buradayım. Mümkün mertebe insanlara yardımcı olabilmek için.

Dediğim gibi TUS'a 8 kere girdim. Ne demiş eskiler:

Et tekrar-u ahsen velev kane yüzseksen.
(TUS'a girmek gerekir, yüzseksen kere de olsa.)

Kara mizah yaparken bilmeyenleri de yanlış yönlendirmeyelim. "Tekrar iyidir, yüz seksen kere de olsa." demişler. Yani 172 (86 yıl) kere daha TUS'a girmeliyim.
Velhasıl kelam yolum uzun; ama ben de sabırlıyım.

22 Nisan 2016

Kullanıcı avatarı
albatros4816
VIP

Mesaj gönderen albatros4816 » Çrş May 03, 2017 2:31 pm

evet doğru söylüyorsunuz hocam..
yaşanmış bir olay paylaşmak istiyorum..bugün edindim bilgiyi..yaşanmış..

TUS sınavının sadece Ankara 'da yapıldığı zamanlar...
Arkadaşım nüfus cüzdanını almadan sadece ehliyet ile sınava gidiyor...Görevli kimlik soruyor ..Arkadaşım ''evde unuttum'' diyor , görevli ''sen şöyle geç ''diyerek kenara ayırıyor.Arkadaşım anlam verememiş ,kızgın bekliyor....Derken sınav başlıyor ve kenarda toplanan 15-20 kişi ayrı bir odaya alınıyor.Kitapçıklar dağıtılıyor ve cevaplar okunmaya başlıyor..evet cevaplar...Arkadaşım şok ile alıyor bunları ve şu an uzman..Meğer sorular çalınarak dağıtılıyormuş ve şifre kelime ''nüfus cüzdanımı unuttum'' imiş..Cevapları okuyan kişi hepsini doğru yapmayın ,ihtiyacınıza göre işaretleyin demiş.böyle bir (!) Adil yarışmada ANtitusif iyiki var ve yanımızda..tekrar emeği geçenlere teşekkürler..
Karya içlerinden..

drcanary

Mesaj gönderen drcanary » Cmt Eyl 23, 2017 3:28 am

Tabiki diğer meslektaşlarımızın, bu yoldan daha önce geçmiş kişilerin tecrübeleri önemlidir; ancak herkes için farklı bir TUS gerçeği var bunu kabul etmeniz gerekiyor TUS'ta başarılı olmanız için ve tabiki 'tek kaynaktan sık tekrar' yalanına inanmamanız gerekiyor. Şu son cümleyi de şöyle açıklayayım havada kalmasın; 2 sene boyunca ders dinlediğim dershanemde sistematik anatomi anlatılıyordu ve fakülteye göre çok daha iyi anladığımı zannediyordum ki kalıcı olmadığını 2015 Eylül TUS'unda gördüm ve mecburi hizmet bittikten sonra hazırlandığım ilk ciddi yeniden TUS hazırlığımda (Ağustos 2017) Antitusif sayesinde kavuştuğum bir başka dershanenin, topografik anatomi anlatan ve baştan sona aynı bilgilere 5-6 tekrar attıran hocasıyla anatomide belki 2-3 net oynadı; ancak belki başka bölümlerde (nöroloji, cerrahi vs.) soru yapmama vesile oldu. Allah razı olsun anlatan hocadan da, paylaşan arkadaşlardan da!

“Köşe Yazıları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir