Genç hekimleri engelleyemezsiniz

TESLA
VIP Plus
VIP Plus

Genç hekimleri engelleyemezsiniz

Mesaj gönderen TESLA » Cum Nis 21, 2017 11:09 pm

yazar: BuroX

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle bilmeyenler için kendimi kısaca tanıtayım. Sitede 2008 senesinden beri aktif olarak bulunuyorum. Gerçek hayatta 35'i devirmiş (yolun yarısı!), Anadolunun bağrında çalışmakta olan bir uzman doktorum.

Köşe yazısı fikri ortaya atılınca heyecana kapıldım tabii. Fikir çok ama açıklayacağımız mecra yok! Rumour ve hekimbaba sağolsun, bu fırsatı yarattılar.

Evet, ilk yazımıza başlayalım. Diğer yazarlar TUS konusunda yazmış hep. Ben Para-TUS, ama sağlık ve hekimliğin birebir göbeğinde bulunan konulara değineceğim.

Bildiğiniz üzere gündeme bomba gibi düşen bir konu var. Doktorlar mecburi hizmeti tamamlamadan uzmanlık eğitimine başlayamayacaklar. Arkadaşlar haber verdi, şaka sandım. Yasayı açtım okudum. Tarih 1 Nisan değil! Ve maalesef şaka da değil! Yasa taslağı basına sızdırılmış, nabız yoklanıyor!

Sonra bakanın, genel müdürün, dersane yöneticilerinin açıklamaları geldi sırasıyla. Buz gibi gerçek karşımızda bekliyor yani. "Soğuk duş" dedikleri bu olsa gerek! Nisan ayı bitiyor. 2 ay sonra intörnler mezun olacak ve hayatları bu karara göre şekillenecek. Belki iki senedir kütüphaneye kapanıp gecelerini gündüzlerine kattılar! Hangi bölümleri kazanacaklardı! Ailelerinin gururu olacaklardı. İstedikleri şehirde 4-5 sene geçirerek bu memlekete hem hizmet verecek, hem de uzman doktor olacaklardı.

Sadece intörnler mi? Hayır tabii ki de. TUS'a çalışmak için istifa etmiş nice arkadaşımız var. Mecburi hizmetin ağırlığını kaldıramamış, pratisyenlik yapmak istemeyen, mesleki kariyerine devam etmek isteyen. Acillerde, ambulanslarda ömür tüketmek istemeyen. Haksız mılar peki? Kısa süre de olsa pratisyenlik yapmış herkesin onaylayacağı gibi, hayır.

Bakanlığın argümanı açık. "Biz doğuda çalıştıracak doktor bulamıyoruz. Hemen kaçıyorlar." E peki bunu engellemek için zaten tıp kontenjanlarını artıra artıra 14 bine çıkarmadılar mı? Büyük bir yeni mezun ordusu gelmiyor mu? Herkes atanmak için takla atmayacak mı artık? Neresi olursa olsun, en ücra acile dahil?

Mantıklı politika nedir? Uzmanlık kadrolarını fazla artırmadan pratisyen sayısını artırmak. Bu bir yere kadar kabul edilebilir. Amaaaaa... İş, eğitim hakkını elimizden almaya gelirse orada durun. Anayasal bir haktan bahsediyoruz. Semer vurulacak eşek değiliz kimse kusura bakmasın.

Tüm hekimler biraraya gelmeli. Ortak tepkisini koymalı. Muhalefet partileri bu işin üzerine gitmeli. Bakanlık yanlışından acilen dönmeli.

Bir büyüğümüzün dediği gibi "Bir kere ölelim ama adam gibi ölelim".

Şimdilik bu kadar. Yorumlarınızı esirgemeyin. Saygı ve sevgilerimle.

23 Nisan 2016
BuroX

february
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen february » Cmt Şub 17, 2018 3:06 pm

Arkadaşlar ben 657 liyim ohalde istifa edebilir miyim lütfen yardım edin bıktım artık kime sorsam başka bir şey diyor

placebo79
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen placebo79 » Cmt Şub 17, 2018 5:01 pm

Hocam uzman istifa ederse ohal döneminde geri gelemez,pratisyen istifa ederse müdürlüğün onayı olursa geri gelebilir.