Hepatit A Bağışıklaması

Kullanıcı avatarı
ziyak
Global Moderatör

Hepatit A Bağışıklaması

Mesaj gönderen ziyak » Prş Eyl 21, 2017 9:42 pm

14 yaşında daha önce hepatit A bağışıklaması yapılmamış bir hastaya, olası bir fulminan hepatit vakası için bu yaşta hepatit A bağışıklaması yapar mısınız? Yaparsanız endişe fulminan hepatit mi olmasıdır yoksa endikasyon arar mısınız?

emde
VIP

Mesaj gönderen emde » Prş Eyl 21, 2017 10:37 pm

Gerçek hayatta karşıma gelen hastaya öneririm.

Ama kitaba göre nedir diye bakacak olursak
Resim
Mandell enfeksiyon 8. Edisyon

Ulkemizdeki Suriyeli insan populasyonu göz önüne alındığında kitaba da uyuyor

Kullanıcı avatarı
ziyak
Global Moderatör

Mesaj gönderen ziyak » Pzr Eyl 24, 2017 8:29 pm

"household contact or babysitter" şeklinde belirtmiş. Yani sadece ülkeye yeni gelmesi değil bu şekillerde yakın temas kuracağınız birileri olması gerekiyor. Her yakın temas kurulacak kişiyi de kapsamıyor eğer ülkeye gelişi üzerinden 60 gün geçmişse gerek yoktur gibi anlamda çıkardım.
Şimdi bunun yanında eğer kişiye önerirsek toplumun hepsinin bu taramadan geçmesi ve yapılması gerekiyor eğer ki geçirmiyor ve sadece denk geldiklerimize öneriyorsak o da doğru değil. Denk gelmek bir yana polikliniğe uğrayan çoğu kimsenin markerlarına bakmak gerekiyor.

Konu ile ilgili bir THSK tablosunu paylaşacağım. Hemen hemen benzer tablolar oldukları söylenebilir.
hepatitA risk grubu aşılamaları.jpg
hepatitA risk grubu aşılamaları.jpg (39.95 KiB) 415 kere görüntülendi
hepatitA risk grubu aşılamaları.jpg (39.95 KiB) 415 kere görüntülendi

anksiyolitik
VIP

Mesaj gönderen anksiyolitik » Pzr Eyl 24, 2017 8:31 pm

Hocam bizim ülkemizde bu yaşta %90 Hepatit A geçirilmiş oluyor o yüzden Türkiye de önerilmiyor.Biz de pratikte özel bir endikasyon yoksa 2 yaşında aşısını yapıyoruz zaten...

drsimona
VIP

Mesaj gönderen drsimona » Çrş Kas 08, 2017 9:33 pm

Hocam ek olarak ben de AntiHAV IgG ( - )olduğumu öğrendiğimde tüm enfeksiyon hocalarımla ayrı ayrı konuştum hepsi de tesadüfen denk gelmesi durumunda bile erişkinlere pratikte aşıyı önerdiklerini söyledi .bulunduğum bölge çevresinde çok sayıda fulminant hepatit tablosu görülmüş riske atmıyorlar o yüzden . . Ancak erişkin doz için eczanelerle görüştüm 3 aydır depolarda erişkin doz bulunmuyormuş bu yüzden pediatrikx2 olucak şekilde yaptırmak gerekiyormuş bunu da not düşmek istedim

dr.atropin

Mesaj gönderen dr.atropin » Çrş Kas 08, 2017 10:08 pm

ziyak yazdı:
Pzr Eyl 24, 2017 8:29 pm
"household contact or babysitter" şeklinde belirtmiş. Yani sadece ülkeye yeni gelmesi değil bu şekillerde yakın temas kuracağınız birileri olması gerekiyor. Her yakın temas kurulacak kişiyi de kapsamıyor eğer ülkeye gelişi üzerinden 60 gün geçmişse gerek yoktur gibi anlamda çıkardım.
Şimdi bunun yanında eğer kişiye önerirsek toplumun hepsinin bu taramadan geçmesi ve yapılması gerekiyor eğer ki geçirmiyor ve sadece denk geldiklerimize öneriyorsak o da doğru değil. Denk gelmek bir yana polikliniğe uğrayan çoğu kimsenin markerlarına bakmak gerekiyor.

Konu ile ilgili bir THSK tablosunu paylaşacağım. Hemen hemen benzer tablolar oldukları söylenebilir.

Hocam sadece riskli grubu mu aşılıyoruz ben tam anlamadim cevabi

“Vaka Tartışmaları,Vaka Sunumları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir