Tonsilit mi değil mi ?

Kullanıcı avatarı
drsimona
VIP
VIP

Tonsilit mi değil mi ?

Mesaj gönderen drsimona » Sal Şub 06, 2018 12:12 am

Akut ataklarla seyreden kronik tonsilitte ( 9 aydır yaklaşık her ay olmak üzere ve hızlı antijen /kültür'de negatif sonuçlanan) kriptlerin sadece bademcikler üzerinde olması mı normaldir yoksa plikalar üzerinde de olabilir mi? Görseli ekliyorum böyle bi durumda etken ne düşünürüz ne yaparsınız bilgisi olsan paylaşırsa sevinirim .2. Gün Resim

1.gün
Resim

lockpicker
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen lockpicker » Sal Şub 06, 2018 3:34 pm

klinikte ateş, taşikardi, boğaz ağrısı da varsa tonsillit denilir hocam bu görüntüye. hatta ben ateş olmasa da tonsillit derdim.

hızlı antijen testine bu haldeyken bakmak pek mantıklı değil yanlış negatiflik çok oluyor, ben de denemiştim. tedavi eksik veriliyorsa tekrarlayabilir, tek doz deposilin + amoksisilin-klavulonat genelde toparlıyor.

Kullanıcı avatarı
drsimona
VIP
VIP

Mesaj gönderen drsimona » Sal Şub 06, 2018 6:21 pm

Sağolun hocam

subeso
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen subeso » Cum Mar 09, 2018 12:57 pm

hocam akut atak dediğinden kasıt ateş atakları oluyorsa bu hastada ateş sendromlarından PFAPA da olabilir genelde bu hastalar kültür negatif tonsillit şeklinde ateş atakları ile başvuruyorlar ve öyküsünde bir çok kez penisilin tedavisi almış fayda görmemiş oluyor o nedenle tek doz steroid sonrası tonsillit gerileme olup olmadığına kliniğine bakılabilinir

Kullanıcı avatarı
drsimona
VIP
VIP

Mesaj gönderen drsimona » Cum Mar 09, 2018 7:47 pm

sağolun hocam hasta 24 yaşında o yüzden PFAPA düşünmedik ama , bu yaşlarda da olabilir mi acaba onunla ilgili bir şey bulamadım kaynaklarda . Pfapa tedavisi malum tonsilektomi. Tonsilektomiyi de komplikasyonu yaş nedeniyle fazla ayrıca tonsiller hipertrofik değil diye önermedi hocaların hiç biri