Tıbbi Onkoloji

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Tıbbi Onkoloji

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:42 pm

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Nurullah Zengin

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Numune Hastanesi’nde tıbbi onkoloji hizmetleri 1990’lı yılların ortasında her bir İç Hastalıkları Kliniği’nin bir yan dal ağırlıklı çalışması ile başladı. Bu çerçevede 5. İç Hastalıkları Kliniği 10 yıla yaklaşan bir süre tıbbi onkoloji ağırlıklı hizmet vermiştir. Tıbbi onkoloji, bağımsız bir klinik olarak Mayıs-2002’de kurulmuştur. Daha sonra hızla yapılanmasını tamamlamış ve bugün servisi, poliklinikleri, Gündüz Kemoterapi Ünitesi’yle kendisi ile ilgili tüm alanlarda hizmet ve yandal asistanları, uzmanlarıyla eğitim faaliyeti veren bir konuma gelmiştir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimize ilk yan dal asistanları Temmuz 2003’te alınmıştır. Yani 3 yıla yakın bir süredir yan dal asistan eğitimi verilmektedir. İç Hastalıkları asistan eğitimi ise rotasyonla Tıbbi Onkoloji Kliniği kurulduğu günden itibaren verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz bir şef ve iki başasistandan oluşmaktadır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Gündüz Kemoterapi Ünitesi, poliklinik ve serviste toplam 13 hemşire, 4 sekreter ve 10 yardımcı personel görev yapmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Servisimizde 1’i özel olmak üzere 17 yatağımız var. Hızlı bir hasta sirkülasyonumuz olmasına karşın doluluk oranımızın yüzde 100’e yakın olduğunu söyleyebilirim.

Yıllık poliklinik ve yeni hasta sayınız yaklaşık ne kadar?
Bu konudaki rakamları şu şekilde özetleyebilirim: Geçtiğimiz 2005 yılı için kliniğimize ilk başvuru yapan ve takibimize giren hasta sayısı 1638’dir. Bu bir yıllık dönemde 1702 hasta yatışı yapılmış, 15 bin 132 poliklinik hizmeti verilmiş, Gündüz Kemoterapi Ünitemizde ise 6 bin 380 intravenöz kemoterapi uygulaması yapılmıştır.

Bir asistan eğitimi boyunca yaklaşık kaç vaka görüyor?
Klinik olarak hemen her yıl 1500’ün üzerinde yeni vaka görüyoruz. Asistan arkadaşlarımız bu vakaların büyük kısmı ile poliklinik, servis klinik içi ve dış servislerle yapılan konseylerde karşılaşmakta ve tedavi ve takip planlarının oluşturulmasında görev almaktadırlar. Ayrıca hastanemiz Kemik İliği Nakli Ünitesi’nde rotasyonları sırasında kök hücre nakli yapılacak erişkin hastaları da görme ve takip etme imkânları olmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Yan dal asistanlarımızın servis, vardiya, Kemik İliği Nakli Ünitesi’nde nöbet programları var. Ayrıca ayda yaklaşık bir kez idari nöbet de tutuyorlar. Yaklaşık olarak ayda toplam 6-7 nöbet tutuyorlar.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı yan dal asistanları ve iç hastalıkları asistanlarına yönelik olmak üzere iki başlıkta ele alıyoruz. Haftanın bir günü makale, bir gününde de seminer saatimiz var. Bu saatlerde iç hastalıkları asistanlarından klinik şefine kadar her düzeyde sunum yapılmaktadır. Her yıl iç hastalıkları eğitim programı çerçevesinde akademik kadrodaki uzmanlar ders anlatımı ve vaka sunumu yapmaktadır. Hastanemizde biri Genel Tümör Konseyi olmak üzere 5 ayrı branşla haftalık düzenli devam eden ortak toplantılarımız var. Bu toplantılarda hastalarımızı diğer branşlarla detayları ile değerlendirme fırsatı buluyoruz. Ayrıca hemşirelerimiz için kendilerini “Onkoloji Hemşireliği” alanında geliştirmelerine yönelik haftalık, düzenli devam etmekte olan bir hizmet içi eğitim programları da var.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
İç hastalıkları asistanları için hazırladığımız 7 konuyu içeren bir çekirdek eğitim programımız mevcut. Yan dal asistan eğitimi için böyle bir müfredatımız mevcut değil.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Bu konuda çalışmalar olmakla birlikte henüz gerek İç Hastalıkları gerekse yan dal asistanlarımıza karne uygulaması yapmıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
İç hastalıkları asistanları yan dal rotasyonları çerçevesinde kliniğimizde de en az 2 ay bulunuyorlar. Yan dal asistanlarımız ise klinik içi işleyişe göre başta servis, poliklinik ve Kemik İliği Nakli ünitesi olmak üzere rotasyona tabi oluyorlar.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Genel olarak eğitim konusunda yeterli donanıma sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Her doktor odasında doğrudan internet bağlantısı, kliğimize ait projeksiyon ve slayt makinaları ve tepegöz mevcut. Ayrıca hemen her türlü eğitim uygulaması ve toplantı için uygun salonlarımız klinik içinde veya hastane bünyesinde bulunmakta.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Geçtiğimiz 2005 yılında kliniğimizden 4 yurt dışı, 3 yurt içi makale yayımı gerçekleşti. Kongre bildirisi olarak ise 3 yurt dışı, 32 yurt içi sunum gerçekleştirildi.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Alanımızda ilgili yurt içi ve yurt dışı kongre ve toplantıların önemli bir kısmına aktif olarak katıldığımızı söyleyebilirim.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Hayır. Kliniğimize başladıktan sonra herhangi bir şekilde ayrılan asistanımız olmadı.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Başasistanlarımız 2000-3000 YTL, asistanlarımız ise 1500-2500 YTL arasında değişen miktarlarda aylık döner sermaye katkı payı almaktadırlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Ülkemizin halen önemli sayıda Tıbbi Onkoloji uzmanına ihtiyacı var. Ancak onkolojinin kendine özgü bazı şartları olduğunu da unutmamak gerekir. Bu alana gerçekten ilgi duyuyorlar ve seviyorlarsa tercih etmelerini tavsiye ederim. Teşekkürler. 19.06.2006
medimagazin

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:42 pm

Ankara Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği 1994 yılında kurulmuş olup, bu klinik Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ilk defa bizim hastanemizde kurulmuştur. Bazen 2 veya 3 uzmanla çalışılmış olmasına rağmen çoğunlukla tek uzman gözetiminde pratisyen arkadaşlarla hizmet verilmiştir. 2001 yılında klinik şefliği olmuş ve o tarihten beri eğitim kliniği olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yine Türkiye’de Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastanelerde ilk defa tıbbi onkoloji klinik şefliği kurulmuş oldu.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde yan dal asistan eğitimi (üst ihtisas) yapılmaktadır. Tıbbi onkoloji üst ihtisas dalıdır ve iç hastalıkları uzmanları ihtisas yapmaktadır. Normal bildiğimiz TUS ile asistan eğitimi yoktur. Yaklaşık 4 yıldır bölümümüz asistan eğitimi vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda bir klinik şefi ve bir uzman, 3 tane yan dal asistanı kadromuz dolu olup, ilaveten 4 uzman arkadaşımız geçici görevle bölümümüzde çalışmaktadır. Klinik şef muavinliği, başasistanlık kadrolarımız boş olup imtihan açılmasını bekliyoruz.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Daha önce hemşire yönünden çok sıkıntımız vardı. Bizim kliniğimiz çok yoğun ve biraz da stresli olduğu için pek tercih edilmiyordu. Birkaç aydır yeterli hemşiremiz oldu. Şu anda tek problemimiz tıbbi sekreterlerimizin olmamasıdır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Bölümümüzün daha önce 28 yatağı vardı. Bizim hastalarımıza yetmiyordu. 2006 yılı içinde yatak sayımız 50 oldu. Doluluk oranımız ise yüzde 98 ila 100 arasında değişmekte.

Asistanlar ortalama kaç yılda uzman unvanı alıyor?
Tıbbi onkoloji yan dal ihtisas süresi daha önce 2 yıldı. Şimdi bu süre 3 yıl oldu.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Günlük poliklinik sayımız ortalama 100 ila 150 arasında değişmektedir. Tıbbi onkoloji kliniği için bu sayı çok fazla olup, muayene edilmezlerse vatandaşımız zorda kalıyor, perişan oluyor. Yıllık sayı 20 bin ile 30 bin arasında değişmektedir. Var gücümüzle hizmet etmeye çalışıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bizim kliniğimizde şu an ilk yıl yan dal asistanı yoktur ve yaklaşık 3 yıldır da alınmadı. Yan dal asistanlarımız ve uzmanlarımız acil dahiliye uzman nöbeti tutuyorlar ve klinik ile de ilgileniyorlar. Dahiliye bölümüne asistan gelirse biz de acilden çıkıp kliniğimize ayrı nöbet koyacağız.

Eğitim programınız nedir?
Klinik olarak haftada bir yaklaşık 2 saatlik vaka tartışması var. Yine her hafta 1 saat literatür saati ve teorik konu anlatımı var. Bu arada zaman zaman bir konuda başka merkezlerden; konusunda uzman arkadaşlarımızı davet ederek seminer verilmesini sağlıyoruz. Her gün, günde 2 defa hasta başı vizit ve tartışma yapıyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Bu şekilde standart bir programımız yok. Ancak Avrupa Medikal Onkoloji Cemiyetinin (ESMO) önerdiği eğitim programından uyarlamalar yapmaktayız.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Karne uygulamamız direkt olmamakla birlikte 6 ayda bir Bakanlığa asistan çalışmaları bildirilmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizde zorunlu rotasyon olmayıp iç içe olduğumuz radyasyon onkolojisi ile birlikte toplantılar düzenliyoruz. İleride eleman sayımız artarsa yüksek doz ve kemik iliği nakli ünitelerine arkadaşlarımızı göndermeyi düşünüyoruz.

Eğitimde kullandığınız araç gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Bizim için araç gereç çok geçerli değildir. Görüntüleme yöntemleri açısından hastanede bazı eksikliklerimiz olabiliyor. Manyetik rezonans, PET/CT gibi. Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir? Bu hususta biz biraz yetersiz kalıyoruz. Ben dahil tüm arkadaşlarımız tabiri caiz ise nefes almadan çalışıyoruz ve hasta hizmetleri ön planda oluyor. 6 tane yurt içi kongre tebliği, 3 tane yurt dışı kongre tebliğimiz, 1 tane yurt içi makalemiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bu hususta bir problemimiz yok. İşlerimizi aksatmayacak tarzda her arkadaşımızın önemli kongrelere katılmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı nedir?
Bir arkadaşımız yaklaşık 4-5 ay çalıştıktan sonra, şartlar ağır geldiği için istifa etti.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor.?
Uzman yaklaşık 2 ila 4 bin lira arası, yan dal asistanı ise 1.5-3 bin lira arasında değişen döner sermaye payı alıyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Tıbbi onkoloji bölümü Türkiye’de hızla gelişmekte olan bir branş olup önü açıktır. Yalnız zahmetli, sabır isteyen bir branştır. Eğer sevmezseniz yürütemezsiniz. Bunun bilinmesi gerekir.

Teşekkürler. 04-9-2006
medimagazin

by DrKonsultan