Kalp-Damar Cerrahisi (KVC)

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Kalp-Damar Cerrahisi (KVC)

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 3:42 pm

Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği
Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Cevat Aykut

Kliniğinizin çalışanlarını tanıtır mısınız?
Başkanı olduğum Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği'nde Doç. Dr. Gökhan İpek ve Doç. Dr. Esat Akıncı şef, Uzm. Dr. Mehmet Balkanay da şef yardımcısı olarak görev yapıyor. Başasistanlar ise Doç. Dr. Bahadır Dağlar, Uzm. Dr. Mustafa Güler, Uzm. Dr. Kaan Kırali ve Uzm. Dr. Suat Nail Ömeroğlu ile çalışıyoruz.

Kliniğin kapasitesi nedir ?<
Klinikte altmış, yoğun bakım ünitesinde kırk yatak bulunuyor. Ameliyathane sayımız da yedi.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?<
Nöbetler benim denetimimde olmak üzere başasistanlar tarafından düzenleniyor. Yasal olarak bir ayda sekizden fazla nöbet tutulamaz, prim sistemi ona göre ayarlanıyor. Yalnız biz ilk yetişen asistanlara, ilk girdiği zaman KVC'de etkin yetişebilmesi için ilk sene genellikle haftada üç nöbet veriyoruz. Bazen kanuni sayının üzerine çıkıyoruz. Bizim iç yönergemiz ilk sene asistanlarının daha sık nöbeti, uzmanları da şef nöbetine koyarak mümkün olduğu kadar daha az nöbet, ancak bunu pek uygulayamıyoruz. Çünkü acile açık bir cerrahi olduğu için ben de bazen haftada iki defa gece gelip burada ameliyat yapıyorum. Yani bizim saate, mesai şemasına, böyle protokollere uyan bir şemamız yok. Biz bazen kalp nakli yaparız, üç gün hastanın başında bekleriz.

Bölümlere göre rotasyon süreleri nedir?<
Genel cerrahi ve göğüs cerrahisinde rotasyon süresi altı ay, kardiyoloji ve göğüs hastalıklarında iki aydır. Anestezi rotasyonu ise bir ay. Ben aynı zamanda göğüs cerrahisi uzmanı olduğum için asistanları kliniğimizde kendim eğitiyorum. O çocuklar böylece dışarı gitmiyor. Ama tabii akciğer ameliyatı, göğüs cerrahisi ameliyatı sayısı herhangi bir göğüs cerrahisi merkezi kadar değil ama biz prensiplerini okutuyoruz. Torasik aort anevrizması dolayısıyla, diğer ameliyatlar dolayısıyla da toraks çok açıldığı için o cerrahiyle ilgili eğitimi de görmüş oluyorlar. Yasal olarak, yönetmelikte bu olduğu için bunları gönderiyoruz. Ama, biz arkadaşlarımıza iç dinamik olarak, kalp akciğer makinesinin kullanımından tutun, onunla ilgili bütün teknik ayrıntıları bilgi için rotasyondan geçiriyoruz. Kardiyolojinin sub gruplarıyla ilgili eğitimleri görebilmeleri için oralarda gözlemci olarak tutuyoruz. Bizden çıktığı zaman müstakil olarak bir merkezde kalp akciğer ameliyatıyla ilgili bütün ayrıntıları bilen, açık kalp cerrahisini mükemmel yapabilen bir insan yetiştirmeye çalışıyoruz.

Kliniğinize gelen asistanlardan beklentileriniz nelerdir?<
Asistanlardan beklediğimiz sorumluluk sahibi, görevine bağlı, çalışkan ve disiplinli olmalarıdır. Ayrıca, hasta haklarına saygılı olmalı ve sahip çıkmalıdırlar.

Asistan - öğretim üyesi ilişkileri nasıl?
İlişkilerimizde karşılıklı anlayış ve hoşgörü ortamında bilgilendirmeyi ön planda tutuyoruz.

Yayın açısından durumunuz nedir?<
Ulusal ve uluslar arası dergilerde Türkiye'de en çok yayın çıkaran üç kuruluştan biriyiz. 1985'ten itibaren uluslar arası kongre bildirisi 184, ulusal kongre bildirisi 283. Ulusal Türkçe makale sayısı kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahiden 200'e yakın Türkiye'de, uluslar arası İngilizce makale de 70'e yakın, uluslar arası makale sayısı 100'e yakın. Biz hastane olarak kalp cerrahisiyle kardiyoloji alanında en çok yayın yapan, bildiri sunan hastanelerden bir tanesiyiz.

Personel ve hasta durumunuz nedir?
Kliniğimizde az sayıda hemşire ve personel görev yapıyor. Hasta sirkülasyonu ise çok yoğun düzeydedir. Hemşire yönünden maalesef çok sıkıntıdayız. Kadrolu hemşire sayımız 300 olması gerekirken bunu 100'de tutuyoruz. Kırk tane de sözleşmeli hemşire var. Ancak yoğun bakıma, ameliyathaneye, çok acil olan yerlerde bu sözleşmeli hemşirelerle açığı kapatmaya çalışıyoruz. Kliniğimiz Türkiye'de en çok kalp nakli, aort diseksiyonu ve beathing heart tekniği ile koroner by - pass operasyonu uygulayan üç sağlık kuruluşundan biridir.

Eğitim programları nasıl?
Eğitim programını teorik ve pratik olarak uyguluyoruz. Her asistana ihtisas bitiminde mutlaka koroner arter by - pass greft (CABG) ve kapak replasmanı operasyonu uygulamalı olarak yaptırılmaktadır. Uzmanlık eğitimi alan bir asistan tayin olduğu herhangi bir sağlık kuruluşunda kalp - damar cerrahisi ile ilgili bütün işlemleri yapabilecek kapasiteye erişmiş düzeye geliyor.

Asistanların döner sermayeden aldıkları pay nedir ?
Yasal haklarının öngördüğü en üst düzeyde payı alıyorlar.

Teşekkürler...
medimagazin

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 3:42 pm

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yiğit Akçalı.

* Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı kurulmuştur ve Kayseri Devlet Hastanesi'nde hizmet vermeye başlamıştır. 1981 yılından itibaren Erciyes Üniversitesi Kampusu içerisindeki modern hastane binasına taşınmasıyla birlikte burada hizmet vermeye başlamıştır. 2002 yılı mayıs ayında Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan ayrılarak Kalp Damar Cerrahisi olarak 2 yıldır hizmet vermekteyiz. Bir anlamda 25 yıllık geçmişi olan genç ve yeni bir anabilim dalıyız diyebilirim.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

3 profesör, 1 doçent ve 1 yardımcı doçent olmak üzere toplam 5 kişiden oluşmaktadır. Anabilim dalımızda görevli arkadaşlarım üniversite hastanemizde tam gün çalışmaktadır ve özel muayenehanede çalışmamaktadırlar. Bunların yanı sıra 8 de asistanımız bulunmaktadır.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yoğun Bakım Ünitemiz ve Servis dahil olmak üzere 18 hemşire, 9 hizmetli ve diğer yardımcı personelimiz mevcuttur.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
30'u servis, 10 yoğun bakım olmak üzere toplam 40 yatağımız mevcuttur. Dönem dönem yüzde 100 olmak üzere genellikle yüzde 80 doluluk oranıyla hizmet vermekteyiz.

* Nöbet düzenlemenizi nasıl yapıyorsunuz?
Yoğun Bakım Ünitemizde bir kıdemli asistan, serviste bir orta kıdemli asistan ile bir öğretim üyemiz icapçı olarak 3 günde bir nöbet tutmaktadırlar.

* Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Anabilim Dalımızdaki asistan arkadaşlarımız, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Anestezi, Genel Cerrahi ve Acil Serviste rotasyon yapmaktadırlar.

* Eğitim programınız nedir?
15 günde bir Anabilim Dalımıza gelen stajyer doktor arkadaşlarımıza teorik ve pratik eğitim veriyoruz. Pediatrik ve erişkin kalp, damar muayenesi, tanısal testler, küçük cerrahi müdahaleler, radyolojik değerlendirmeler, yoğun bakım uygulamaları ile ilgili eğitim programları uyguluyoruz. Asistanlar, hergün 09:00 - 12:00 saatleri arasında serviste hoca eşliğinde hasta değerlendirmesine katılıyor. Makale saatlerimizde öğretim üyelerimiz 5 grup şeklinde yaklaşık 3'er saat süren teorik ve pratik bilgiler veriyor.
Ayrıca 1994 yılında kurduğumuz Kalp Damar Cerrahisi Derneği ve sivil toplum örgütleri ile ortak çalışarak, halka CPR kursları veriyoruz.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Yoğun bakım ünitemiz ve servislerimiz teknik donanım açısından yeterlidir. Akademik kadrodaki arkadaşlarımız, servis ve yoğun bakım arasındaki bilgi akışında internetten yararlanmaktadır, hastalar hakkında anında bilgi alış verişinde bulunuyoruz. Kalp transplantasyonu dışındaki tüm ameliyatlar kliniğimizde yapılmaktadır.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi ve yurtdışı kongreleri takip ederken olabildiğince çok asistan arkadaşımızın katılmasını sağlıyoruz. Yeni bir Anabilim Dalı olmamıza rağmen yurtiçi yayınlar ve seminerler hariç yıllık 10 yurtdışı yayınımız mevcuttur.

* Anabilim Dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kalp damar cerrahisinin zor ve emek isteyen bir bölüm olmasının yanısıra, gelen vakalardan dolayı son derece zevkli bir uğraş alanıdır. Kliniğimizi seçecek arkadaşlar sadece spesifik kalp cerrahisi yapmayacaklar, aynı zamanda damar cerrahisini de öğrenecekler. Anabilim Dalımıza gelecek arkadaşlarımız son derece modern ve rahat bir ortamda çalışacaklarını bilerek tercih yapabilirler. Anabilim Dalımızda nicel ve nitel olarak kardiyovasküler tedavinin tüm cerrahisi yapılmaktadır. Kalp damar cerrahisinin geleceğinin son derece parlak bir bölüm olduğunu bilerek tercih etmelerini öneririm ve bizi tercih edecek arkadaşlarla çalışmaktan zevk duyacağımızı bilmelerini isterim.
medimagazin

by DrKonsultan
En son GnTevfikSağlam tarafından Pzt May 01, 2017 5:23 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 3:43 pm

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Yener.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, Trafik Hastanesi'nde 1982 yılından itibaren faaliyete başladı. 1982'de açık kalp ameliyatlarının yapılabildiği 3 merkezden biri olan anabilim dalımız, o tarihte 2 öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi ile hizmete girdi. 1984 yılında koroner section ünitesi kuruldu. Anabilim dalımızda, her türlü doğumsal, sonradan olan ve atherosklerotik kalp hastalıkları ile damar hastalıklarının cerrahi tedavisi ve kalp nakli de yapılıyor. Bugüne kadar kliniğimizde 5 binin üzerinde açık kalp ameliyatı gerçekleştirildi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda, 7 öğretim üyesi ve 7 asistan görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yoğun bakım ve serviste hemşireler 3 vardiyalı olarak çalışıyor. Ancak onda bir sıkıntımız var, hemşire sayımız artsa daha iyi olacak.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
29-32 arasında değişen sayıda yatağımız var. Doluluk oranı aylara göre değişiyor ama ortalama doluluk oranı yüzde 80 civarında. Anabilim dalımızda konjenital cerrahi, valvüler cerrahi, homograf cerrahi ve kalp plantasyon cerrahisi yapılıyor.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlar senesine göre günaşırı nöbetten, 3 günde 1'e kadar azalan sıklıkta nöbete kalıyor. Günaşırıyla başlayan nöbetler, uzmanlık sınavına girinceye kadar 3 günde 1'e düşüyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistan bize başladığı zaman devletin belirlediği sürelerle rotasyon yapıyor. Bunları mutlaka tamamlaması lazım. Tamamladıktan sonra, aktif cerrahi alacak şekilde düzenleme yapıyoruz. Asistanlar arada bir servise gidip geliyor, daha sonra aktif cerrahiye başlıyorlar. Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, anestezi, çocuk kardiyolojisi ve genel cerrahide değişen sürelerle rotasyon yapıyor.

Eğitim programınız nedir?
Öğretim üyesi arkadaşlarımız, lisans öğrencilerine verdikleri eğitimin yanı sıra stajyer eğitimi de veriyor. Stajyer hekimler kardiyolojiyle birlikte, bize 5-15 günlük sürelerle gelir. Stajyerler belli dersler alır ve sınava girer. Ayrıca intern eğitimi de veriyoruz. İnternler bize seçmeli olarak bir aylığına gelir ve bir ay aktif olarak yoğun bakım ve serviste çalışırlar. Staj süresince öğrencilere kalp hastalıklarının tanısı ve ameliyat endikasyonları, kalp hastalarının medikal tedaviyle izlenmesi, opere edilmiş hastaların takibi, göğüs ve damar travmaları, acil operasyon gerektiren durumlarda hastanın bir merkeze sevki, toplumun kalp hastalıkları konusunda eğitimi gibi konularda genel olarak bilgi sahibi olmaları sağlanır. Pratik dersler hasta başında, yoğun bakımda, poliklinikte, ameliyathanede yapılır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Şu anda tıbbi araç-gereç konusunda hemen hemen hiçbir eksiğimiz yok. Ameliyathane olarak kullanılan 2 odamız var. Ameliyathane sayımız yakında 3'e çıkacak.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri takip etmek zorundayız. İstanbul'da geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir kongre için 3 tebliğ sunduk. Tebliğ olarak sunulmak üzere yılda ortalama 20 kadar yayınımız oluyor. Ulusal yayın sayımız 5-10, uluslararası da 5-10 yayın arasında değişiyor.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Asistanları kendimiz belirleyemiyoruz, o bizim elimizde olmuyor. Kalp damar cerrahisinin diğer anabilim dallarından farklılığı var. Asistanların çalışkan olması, iyi ve dürüst bir insan olması ve verilen sorumluluğun farkında olarak çalışkanlığını idame ettirmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bilgisini idame ettirebilmesi için okuması ve iyi derecede yabancı dili olması lazım. Biz böyle asistanlar bulmaya çalışıyoruz ama bu bizim elimizde değil. Ne yazık ki asistan bize geliyor, bakıyor koşullar çok yoğun, 3 ay sonra istifa ediyor.
meimagazin

by DrKonsultan
En son GnTevfikSağlam tarafından Pzt May 01, 2017 5:23 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 3:43 pm

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Özyurda

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, 1983 yılında Hakkı Akalın başkanlığında, Ümit Özyurda, Kemalettin Uçanok, Adnan Uysalel ve Tümer Çorapçıoğlu tarafından kuruldu. İlk başarılı koroner bypass operasyonu aynı tarihte (15.11.1983) Prof. Dr. Hakkı Akalın tarafından İbn-i Sina Hastanesinde gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk yapay kalp nakli de Prof. Dr. Hakkı Akalın ve ekibi tarafından Ankara İbn-i Sina Hastanesinde 27 Şubat 1988 tarihinde gerçekleştirildi. Bu vaka aynı zamanda dünyadaki 92’nci yapay kalp nakli olarak tarihteki yerini aldı. Geniş vent-rikül anevrizması ve ileri derecede aterosklerotik koroner hastalığı olan 30 yaşındaki erkek hastaya kalp nakline köprü amacıyla Symbion Jarvik-7 implante edildi. Düşük kalp debisi nedeniyle İABP uygulamasına rağmen kardiyojenik şoktaki hasta implantasyon sonrası 4’üncü günde normal fizik aktivitesine başladı ve fizyoterapistlerce rehabilitasyona alındı. Antikoagülasyona bağlı hemotoraks gelişmesi ve torakotomi sonrasında hepato-renal yetmezlik nedeniyle hasta 31’inci günde kaybedildi.

25 Mayıs 1988 yılında aynı ekip Türkiye’de ilk, dünyada 967’nci olarak ventriküler dolaşım destek sistem implantasyonunu (Biventricular Assist Device) gerçekleştirdi. 29 Eylül 1989 yılında da sol ventriküler destek sistemi yine Türkiye’de ilk olarak uygulandı.

19 Ekim 1990 yılında Anabilim Dalımızca ilk olarak ortopik kalp nakli (Türkiye’de 6’ncı olarak) gerçekleştirildi. Çalışmaları nedeniyle ekibimiz Ankara Tabip Odası Sağlık Başarı Ödülü’nü aldı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde, 1983 yılında Anabilim Dalımız kurulduğundan bu yana asistan eğitimi veriliyor. Kuruluşundan bu yana birimimizden yetişen kalp ve damar cerrahisi uzmanları, Naci Emiroğulları, Barlas Aytaçoğlu, Ojman Bder, Mehmet Özkan, Tuncay Ayvaz, Mehmet Oğuz, Tayyar Mengübaş, Alp Arslan, Kaan Kaya, Altay Elalmış, Özge Korkmaz Uymaz, Barış Uymaz ve Raif Çavolli’dir. Bu meslektaşlarımız günümüzde Türkiye ve dünyanın çeşitli merkezlerinde başarı ile mesleklerini sürdürüyorlar.

Anabilim Dalımızda 8 profesör, 4 doçent ve 3 uzman cerrah görev yapmakta. Eğitim kadromuzda da halen 10 araştırma görevlisi bulunuyor.

Anabilim Dalımızda 3 idari personel, 6 laborant, 5 perfüzyonist ve yeteri sayıda hemşireyle çalışıyoruz.

Anabilim Dalımızda 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ıncı sınıf öğrencilerine gerek teorik gerekse pratik olarak çeşitli dersleri anlatıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
64’ü servis ve 20’si yoğun bakım olmak üzere toplam 84 yatağımız mevcut. Serviste 16 tek yatak ve 24 çift yataklı odamız mevcut. Yoğun bakım ünitesinde ise 10 birinci gün, 6 ikinci gün, 3 izole ve 1 adet transplant yatağımız bulunuyor. Bu yataklarımızın doluluk oranı yüzde 100’dür. Çoğu zaman hasta yatışlarında randevulu olarak çalışıyoruz.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayılarınız nedir?
Polikliniğimizde günde ortalama 65 hasta muayenesi yapılıyor. Anabilim Dalımızda 4 ameliyathane bulunuyor. Aylık ortalama açık kalp ameliyatı sayımız 100 civarındadır. Senelik sayı ise bin açık kalp ameliyatı. Bunun yanında aorta cerrahisi (acil ve elektif) ve vasküler cerrahi ameliyatları yapıyoruz. Her türlü erişkin açık kalp cerrahisi (koroner, valvüler, transplantasyon, vb.) ve pediatrik kalp cerrahisi ameliyatları yapıyoruz. Bunun yanısıra aritmi cerrahisi kapsamında radyofrekans ablasyon, homogreft ve stentless kapak implantasyonu, ki hastanemiz bu konuda uluslararası eğitim hastanesidir, kök hücre implantasyonu araştırma kapsamında uygulanmakta.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Anabilim Dalımızda kıdem ayırımı yapılmaksızın tüm asistanlar aynı sayıda nöbet tutarlar. Asistanların nöbet listesi başasistan tarafından hazırlanıp Anabilim Dalı Başkanının onayına sunulur. Poliklinik nöbet listemiz aylık olarak yapılıp görevli asistan ve öğretim üyeleri haftalık olarak poliklinikte görev yapar. Ayrıca acil hastalar için yine haftalık düzenlenen öğretim üyeleri acil nöbet listesi yapılır. Acil hastalar her hafta görevli olan ekip tarafından değerlendirilir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde bir çekirdek müfredat programımız var. Bu program asistan eğitimimizden sorumlu Anabilim Dalımız öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Kaya tarafından düzenlenip uygulanmakta. Haftada bir gün 1 asistan ve 1 uzman olmak üzere 1 seminer ve 1 literatür sunumu yapılmakta.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tüzük gereğince kliniğimizde asistanlar 1 ay süre ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, 2 ay süreli Kardiyoloji Anabilim Dalı, 2 ay süreli Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, 6 ay süreli Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı ve 6 ay süreli Genel Cerrahi Anabilim Dalı rotasyonlarımız bulunuyor.

Son bir yıldaki yurt dışı yayın sayınız nedir?
Son yılda yayınlanmış 5 adet uluslararası makalemiz bulunuyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve uluslararası kongrelere genellikle katılıyoruz. Kongre sayımız oldukça fazladır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Gerek ameliyatlar gerekse poliklinik olarak oldukça yoğun bir kliniğiz. Eğitim çalışmalarımız da oldukça yoğun geçiyor. Bir bilim adamı yetiştirme gayesinde tüm olanaklarımız kullanmaktayız.

Klinikte görev yapan öğretim üyeleri ve uzmanlar
Prof. Dr. Kemalettin Uçanok
Prof. Dr. Adnan Uysalel
Prof. Dr. E. Tümer Çorapçıoğlu
Prof. Dr. Bülent Kaya
Prof. Dr. Refik Taşöz
Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren
Prof. Dr. Atilla Aral
Doç. Dr. Sadık Eryılmaz
Doç. Dr. Rüçhan Akar
Doç. Dr. Levent Yazıcıoğlu
Doç. Dr. Mustafa Şırlak
Uzm. Dr. M. Bahadır İnan Uzm. Dr. Serkan Durdu
Uzm. Dr. Zeynep Eyileten

Klinikte görev yapan araştırma görevlileri
Dr. Mehmet Çakıcı
Dr. Evren Özçınar
Dr. Amjad Khalil
Dr. Çağdaş Baran
Dr. Fatih Gökalp
Dr. Demir Çetintaş
Dr. Çağın Zalim
Dr. Burak Açıkgöz
Dr. Deniz Bozdoğan
Dr. Ali İhsan Hadse

Teşekkürler.
19/11/2007

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:22 pm

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Keçeligil

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi, Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği, 1978 yılında rahmetli Prof. Dr. Mehmet Kamuran Erk tarafından kuruldu. Saygıdeğer hocamız o tarihte Ankara’dan gelerek Samsun’da bir Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği kurarak Türkiye’de üç büyük şehir dışında ilk defa olmak üzere açık kalp ameliyatlarını başlatmıştır. Daha sonra 1983 yılında, merhum Doç. Dr. Mikail Yüksel, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden gelerek Kliniğimizde çalışmaya başladı. Üniversite Hastanemizin yeni binası 1986 yılında tamamlandı ve o tarihten itibaren eğitim, araştırma faaliyetleri ve klinik hizmetleri halen kullanılmakta olan bu büyük tesiste sürdürüldü. 1997 yılı başından itibaren Anabilim Dalı Başkanlığı görevini Prof. Dr. Ferşat Kolbakır üstlendi. Daha sonra Göğüs Cerrahisi ve Kalp ve Damar Cerrahisi şeklinde bir bölünme gerçekleşti. Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana ben yürütmekteyim.

Akademik kadromuz 5 öğretim üyesinden oluşmaktadır. 3 profesör, bir doçent ve bir yardımcı doçent öğretim üyemiz bulunmaktadır. Öğretim üyelerimizin, uzmanlık eğitimlerini aldıkları kurumlar bakımından, ikisi Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği çıkışlı (Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, Prof. Dr. Mehmet Kamil Göl), ikisi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği çıkışlı (Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Bahcivan), biri ise İstanbul Koşuyolu Kalp Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği çıkışlıdır (Doç. Dr. Mustafa Kemal Demirağ). Öğretim üyelerimiz gerek eğitimsel açıdan gerekse tıbbi ve cerrahi uygulamalar bakımından engin bir deneyime sahiptir.

Kliniğimiz ve departmanımız açısından yardımcı personel sayımızın yeterli olduğu söylenebilir. Ancak yoğun bakım ünitemiz bakımından personel takviyesine ihtiyaç olduğu kanısındayız. Kliniğimizde görev yapan yardımcı sağlık personeli iyi bir hizmet içi eğitimden geçirilmiş durumdadır ve belirli aralarla bu eğitimler yinelenmektedir. Diğer yardımcı personelin daha vasıflı ve nitelikli olması arzu edilen bir durumdur. Hemşirelerimiz ve perfüzyonistlerimiz görevlerini büyük bir fedakarlık içerisinde ve severek yapmaktadırlar.

Kalp ve damar cerrahisi alanında uzmanlık eğitimi süreklilik arz eden bir eğitimdir. Bir tıp fakültesi bünyesinde yer alan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı olduğumuz için, eğitim ve öğretim faaliyetlerimiz iki ana kol halinde yürütülmektedir. Bunlardan biri, tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim ve öğretimidir. Halen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde probleme dayalı öğretim (PDÖ) modeli uygulanmaktadır. Bu sistemde, Kalp ve Damar Cerrahisi öğretim üyeleri birinci, ikinci ve üçüncü sınıfların PDÖ oturumlarında görev alabilmektedirler. Dördüncü sınıfta ise ayrı bir blok içinde damar hastalıklarına yönelik TASK uygulaması şeklinde eğitim faaliyetimiz vardır. Bütün bunların dışında, beşinci dönem öğrencileri seçmeli staj yapmak üzere, altıncı sınıf öğrencileri seçmeli intörnlük yapmak üzere Kliniğimize gelebilmektedirler. Eğitim ve öğretim faaliyetlerimizin ikinci kolu tıpta uzmanlık eğitimidir. Bu eğitim, bugün itibarıyla fiilen yaklaşık 6 sene süren bir eğitimdir. Asistan olarak da adlandırdığımız tıpta uzmanlık öğrencileri TUS’u kazanmak suretiyle bize gelmektedirler. Her yıl eylül ayı başında hazırlanan bir “seminer ve makale saati” programı yaz başına dek sürdürülür. Bunların dışında her hafta cuma günleri yapılmakta olan Kardiyoloji - Kalp ve Damar Cerrahisi Ortak Konseyi ve Pediyatrik Kardiyoloji - Kalp ve Damar Cerrahisi Ortak Konseyi toplantıları eğitici özellikler taşımaktadır. Ayrıca, aylık çalışma programı dahilinde ameliyatlara girmekte olan asistanlar için ameliyathane ortamı gerçek bir eğitim ortamı oluşturmaktadır. Her asistanın, dengeli bir biçimde, kalp ve damar cerrahisi spektrumunun her alanında ameliyata girebilmesi hususunda gerekli özen gösterilmektedir.

Bugün için, Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 21 adet normal hasta yatağımız, 5 adet ise yoğun bakım yatağımız vardır. Bu yataklardaki doluluk oranımızın, sene ortalaması dikkate alındığında yüzde 90 dolayında olduğu görülmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde, çocuk kalp cerrahisinin en eski dönemden beri uygulanmakta olduğu Kliniğimizde bu konuda önemli vaka serilerine ve deneyime ulaşılmıştır. Bu sebeplerle, Üniversite İdaresinin bu gerçekten hareket ederek bir kalp merkezi kurulması için çaba içine girmesi beklenen bir sonuçtur. Bütün Karadeniz Bölgesi’ne hitap edebilecek büyüklükte ve modern imkanlara haiz bir kalp merkezi kurulması yönünde çabalarımız devam etmektedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık ortalama poliklinik sayımız 5 bin 500-6 bin arasında değişmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin birçok şehrinden polikliniğimize hasta gelmektedir. Polikliniğimiz haftanın 4 günü tam zamanlı olarak hastaların hizmetindedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemelerini doğrudan anabilim dalı başkanı yapmaktadır. Kliniğimizde görev yapan bütün akademisyenleri ve asistanları kapsayan bir ay süreli bir çalışma programı yapılmaktadır. Bu programda, bütün asistanların o ay ki çalışma yerleri ve düzenleri yer almaktadır. Asistanlığın ilk birinci yılında günaşırı nöbet tutulmaktadır. İkinci yıldan itibaren tutulan nöbet sayısı tedricen azaltılmakta ve beşinci yıl bittiğinde artık ayda sadece 5 nöbete düşmektedir.

Asistan eğitiminde kullanmakta olduğumuz bir çekirdek eğitim programı mevcuttur. Bu program, Kliniğimize yeni başlayan her asistana, kısa süre içinde verilmekte ve programın işleyişi hem anabilim dalı başkanı hem de ilgili öğretim üyesi tarafından takip edilmektedir. Bu program, tıpta uzmanlık eğitimi programı dahilinde, bir asistanın yapması gereken uygulamaları göstermesi ve bunların bir sıra ve düzen içinde gerçekleştirilmesini temin bakımından önemlidir.

Rotasyon uygulamalarımız Tıpta Uzmanlık Tüzüğü esas alınarak düzenlenmiştir. Bu Tüzük’ün ilgili maddesinin verdiği yetkiye dayanarak alınan karar gereğince, Kliniğimizde göreve başlayan her araştırma görevlisi, zorunlu rotasyonların haricinde, bunlara ek olarak İlk ve Acil Yardım Anabilim Dalında bir aylık rotasyona tabi tutulmaktadır. Rotasyonların, asistanlık süresinin bütünü içinde dengeli olarak dağılımına dikkat etmekteyiz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
OMÜ Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı olarak, akademik faaliyetlerin önemli bir göstergesi olduğuna inandığımız nitelikli bilimsel yayınlar üretimine dikkat ve özen gösteriyoruz. Son bir sene içinde, bütün bir Klinik olarak, ulusal dergilerde yayınlanan makale sayımız 10, uluslararası dergilerde yayınlanan makale sayımız ise 5 adettir.

Kalp ve damar cerrahisi, günümüzde toplum genelinde kalp ve damar hastalıklarındaki büyük artış nedeniyle giderek yükselen bir önem kazanmıştır. Kalp ve damar cerrahisi uzmanlık alanının, emek yoğun ve teknoloji yoğun bir alan olduğu da ayrı bir hakikattir. Dolayısıyla bu alanı uzmanlaşmak üzere seçecek olan tıp doktorlarının, aşırı bir iş temposu ve bilhassa ilk yıllarda yoğun nöbet uygulamaları ile karşılaşacaklarını, hastaya karşı olan sorumluluklarının azami olacağını ve bu uzmanlık alanının gerçek bir iş disiplinini gerektirdiğini bilmeleri gereklidir. Ayrıca, kalp ve damar cerrahisi alanının, çocuk kalp hastalıkları ve cerrahisi, erişkin kalp hastalıkları ve cerrahisi ve de çevrel damar hastalıkları ve cerrahisi alanlarını kapsayan geniş bir spektrumu olduğunu bilmelerinde ve uzmanlık eğitimleri boyunca kendilerini bu üç alanda da iyi yetiştirmeye çalışmalarında fayda vardır.
Teşekkürler. 01/12/2008
Anabilim Dalında görev yapan akademisyenler, asistanlar ve diğer personel Akademisyenler
Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil Prof. Dr. Ferşat Kolbakır Prof. Dr. Mehmet Kamil Göl Doç. Dr. Mustafa Kemal Demirağ Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Bahcivan

Asistanlar
Dr. Hakan Karamustafa Dr. Melih Ürkmez Dr. Onur Doyurgan Dr. Ali Yüksel Dr. Serkan Çelik Dr. Burhan Üzümbağ Dr. Özgür Bulut Dr. Caner Yaşar

Hemşireler
Nihal Tokgöz Gülşah Özdemir Fatma Ergin Özlem Ürkmez Eylem Serinkaya Ayza Özcan Göze Mehtap Işık Melek Koç Dilek Sağır Nuray Taşkın Şerife İrtegün Rukiye Ayan Göknur Uyar Gülsemin Özdemir

Perfüzyonistler
Yusuf Çakır Nuran Akın

Sekreterler
Canan Yaman Birtan Karahan

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:22 pm

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesimi Eren

Mete Generaloğlu/ Ankara

Kliniğimizin tarihçesi hemen hemen Kalp Cerrahisi ile başlıyor. Çünkü Kalp cerrahisinin hocaları göğüs cerrahları yetiştirmiştir. Bu da 40 yıl önce Güneydoğu Anadolu’da (Diyarbakır’da) tek merkez olarak göğüs cerrahisi kurulduğunda bir devrim olarak kabul edilmiş. Anabilim dalı kurucusu halen İzmir’de hayatta olan hocam Prof. Dr. Kemal Öktem’i saygı ile anar, kendisine sağlık ve mutluluklar dilerim.

Göğüs cerrahi merkezimiz (veya anabilim dalımız) Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen hastalara cevap vermek durumunda idi, bu nedenle göğüs ameliyatlarının yanı sıra damar ameliyatları da o zaman için büyük aşama idi. Bu tarihten itibaren onlarca göğüs-kalp damar cerrahi uzmanı yetiştirmiş. 1991 yılına kadar göğüs-damar ve kapalı kalp ameliyatları yapılmış, bu tarihten itibaren ise açık-kalp cerrahisine geçilmiştir. Bu kuruluşta emeği geçen Prof. Dr. Çetin Gülen’e teşekkürü borç biliriz. 2002 yılında ise göğüs-kalp damar cerrahisi olan kliniğimiz göğüs cerrahisi ve kalp-damar cerrahisi olarak ikiye ayrıldı ve halen kalp-damar cerrahisi Anabilim Dalı olarak görevini yapmaktadır.

Daha evvel gurup direktörlüğü içinde kabul edilmiş (göğüs ve damar cerrahisi) ve genel cerrahlar tarafından sahiplenmeye çalışılmıştır. Bugün birçok merkezde veya anabilim dalı başkanlığında kliniğimizden uzmanlık almış olanlar görev yapmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ankara Üniversitesi Diyarbakır Tıp Fakültesi Diyarbakır’da kurulduğunda üç büyük şehrimiz dışında Erzurum’da tıp fakültesi bulunmakta idi. Dolaysıyla 5. tıp fakültesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak Diyarbakır’da kurulmuş oldu. Bu aşamada hastaneler Numune ve Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak Sağlık Bakanlığı ile birlikte görev yapmakta idi.

Güneydoğu’da sağlık hizmetinin efektif oluşu ile birlikte 40 yılı aşkın bir süredir asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadromuz 36 yıl içerisinde baharda artar! Kış başlangıcında ‘bahar bir daha gelmeyecekmiş’ gibi azalır! Durumda olması bu coğrafyada bir gerçektir.
Bu nedenle kimler geldi kimler geçti demeyeceğim. Şu anda 36 yıl aralıksız görev yapan 1 Prof. Dr. M. Nesimi Eren ve birer yıllık 2 yardımcı doçent ile 4 asistan bulunmakta.

Kliniğimizde 20 yardımcı personel mevcut. Bu çalışanlarımızdan 5’i hizmetli, 13’üde sağlık personeli. Ayrıca 2 perfüzyonist görev yapmaktadır.

Kalp-damar cerrahi eğitim programı genelde kliniktir. Ancak sosyo-ekonomik sorunların oluşturduğu hastalıkların ve sokak çatışmalarının oluşturduğu kalp yaralanmaları, damar yaralanmaları kalp damar cerrahi acilinin esasıdır.

Dünya literatüründe romatizmanın oluşturduğu kapak hastalıkları yüzde 10-15’e düşmüş görünürken bölgemizde bu oran yüzde 80’de. Ayrıca asistanların artık çalışmalarda kalp bölgesini hedef almaları nedeniyle kalp ve damar yaralanmaları Türkiye ortalamasının üstündedir.

Kliniğimizde 32 yatağımız mevcut. Doluluk oranı ise yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık 3 bin civarında, bunun yanı sıra yaklaşık bin acil hasta konsültasyonu yapmaktayız. Konsülte edilen hastaların yüzde 80’ine yakını kliniğimize yatırılmaktadır. Kliniğimiz tarafından yaklaşık yıllık bin 100 ameliyat yapılmaktadır.

1970’li yıllarda asistanlık yapanlar bilir, nöbet sürekli olarak tutulur ve herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu olmazdı. Hatta cerrahi kliniklerde haftalık blok nöbet söz konusu idi ve herhangi bir itiraz da olmazdı. Zamanla bu durum düzeldi ve asistanlara az da olsa nöbet ücreti adında bir ödeme yapıldı. Döner sermayeden pay verildi. Her devirde olduğu gibi bizim nesilde bu avantajlı durumdan yararlandırılmadı.

Bugün için ekonomik açıdan Sağlık Bakanlığı asistanlığı üniversite asistanlığından daha avantajlı bir duruma geldiğinden özellikle kalp-damar cerrahi uzmanlığı için asistan bulma zorluğu ortaya çıkmaktadır. İhtisasa başlayan asistanlar Sağlık Bakanlığının sunduğu döner sermaye gelirinin daha fazla olması nedeniyle üniversite asistanlığından bir şekilde ayrılma yollarını aramaktadır. Bu durumu özellikle Anadolu’daki üniversitelerde sıkça rastlanmaktadır.

Kırk yıl önce; üniversite ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinin nasıl yararlı olduğunu, bugünkü durumu görünce daha iyi anlamaktayız. Çünkü Türkiye üç büyük şehirden ibaret değildir. Anılan tarihlerde “sağlık sosyalizasyonu” uygulamasının hekimlere ayrıca idari ve ekonomik yönden sağladığı yararları unutmamak gerekir. Asistanlarımız nöbet sayısından ziyade gerektirdiği kadar nöbet tutmaktadır.

Nöbet düzenlemeleri 2 günde bir olarak yapılmakta, ilk yıl asistan gün aşırı nöbet tutmakta, bundan sonraki dönemde nöbetleri üç günde bir olarak devam etmektedir. Kıdem durumuna göre 6 ila 10 nöbet tutmaktadırlar. Asistanlarımızla birlikte öğretim üyesi icaplarımız olmaktadır.

Asistan eğitiminde esas olan, asistanların operasyonlara katılmalarıdır. Ayrıca, hastaların operasyon öncesi ve sonrası durumlarının kritike edilmeleri ile hasta başı vizitlerinin yanı sıra seminer programlarının uygulanmasıdır.

Rotasyonlarımız göğüs cerrahi, genel cerrahi kardiyoloji, anestezi ve göğüs hastalıklarıdır. Göğüs cerrahi ve genel cerrahi rotasyonlarımız 6’şar ay, göğüs hastalıkları 2 ay, kardiyoloji 2 ay ve anestezi 1 ay olarak gerçekleşmektedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde yaklaşık yurt dışı 10 ve yurt içi 15 kongre bildirisi ve basılmış yayınımız mevcut.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere katılmanın nasıl olduğunu herkes bilmektedir. Keşke her kurumun bir fonu olsa da, sponsor rezaletinden hekimler kurtulmuş olsa diye dilerdim. Bu uzun meslek yaşamında gerek Sağlık Bakanlığı ve gerekse üniversitelerin, hekimlerin kongre katılımını kurumsal olarak ele almalarının hekimlerin onurunu koruyacağı kanaatindeyim

“Bir ihtisas yapayım da nasıl olursa olsun” mantığından uzak, bu branşa gönül verenlerden olmak ve biraz da karşılıksız sevmek istiyorsan bu asistanlığa katıl! Çünkü bu uzmanlıkta (diğer uzmanlıklar ile karşılaştırıldığında) serbest çalışmada çok para kazanmak şansı yok denecek kadar azdır. Ancak onuru en fazla olan branştır. Sevgi ve saygılarımla.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:

Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. M. Nesimi Eren

Öğretim Üyeleri
Yrd. Doç. Dr. A. Ender Topal
Yrd. Doç. Dr. Hikmet İyem

Şef Asistan
Dr. M. Ferit Özdemir

Asistanlar
Dr. Fırat Ayaz
Dr. İlker Zan