Ortopedi ve Travmatoloji

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Re: Ortopedi ve Travmatoloji

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:17 pm

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve 4. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Metin Doğan

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, 2005 yılında kuruldu. Bilindiği gibi daha önce Dr. Muhittin Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi 1970’li yıllardan itibaren özellikle travmatoloji alanında hizmet vermiş olan bir hastaneydi. O hastane Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla yeni binasına taşındığında üç tane ortopedi ve travmatoloji kliniği vardı. 2005 yılından itibaren de 4’üncü ortopedi ve travmatoloji kliniği kurularak hizmet vermeye başlamış oldu. Kuruluş itibariyle de klinik şefliğini ben yürütüyorum.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde kuruluş tarihi olan 2005 yılından bu yana asistan eğitimi vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadro olarak bir doçent, bir başasistan, üç uzman olmak üzere toplam beş kişi bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 15 yardımcı personel mevcut. Bu arkadaşlarımızdan dördü hizmetli, 11’de yardımcı sağlık personeli olarak görev yapmakta.

Eğitim programınız nedir?
Birincisi, her sabah düzenli olarak hasta başı vizitlerimiz yapılmakta. Çarşamba ve cuma günleri literatür ve seminer saatlerimiz olmakta. Bunun dışında hasta başı eğitimlerimiz, her gün düzenli olarak yaptığımız hem poliklinik, hem de yatan hastaların değerlendirildiği konseylerimiz olmakta. Ayrıca, klinikle ilgili önemli vakaların tartışıldığı aylık toplantılar yapmaktayız. Tüm bunlarla birlikte gerek yurt içi, gerek yurt dışı toplantılara da katılmaktayız.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde şu an mevcut 21 yatağımız var. Doluluk oranımız yüzde 100’dür. Yataklarımız sürekli olarak dolu durumdadır. Taburcu olan hastanın yerine hemen yenisi yatırılmaktadır. Bu nedenle de sürekli bir sirkülasyon yaşanmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Özellikle mevsim itibariyle travma hastaları Türkiye’nin dört bir yanından hastanemize gelmekte. Eğer imkân varsa ameliyatların bir kısmını hemen aynı gün, özellik gerektiren, özel malzeme gerektiren ameliyatları da iki üç gün arasında yapmaktayız.
Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık olarak 18 bin 250 civarında. Bunun yanı sıra yaklaşık 8-10 bin hasta arası acil hasta konsültasyonu yapmaktayız. Bunların büyük bir kısmı kliniğimize yatırılmaktadır. Kliniğimiz tarafından yine yaklaşık olarak yıllık bin 124 ameliyat yapmaktayız. Tabi bu rakamlar yaklaşık olarak belirtilen rakamlardır. Değişkenlik gösterebilmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Üç günde bir özellikle acil servisle ilgili nöbetlerimiz olmakta. İlk yıl asistan en az altı ay boyunca gün aşırı nöbet tutmakta. Altı aydan sonraki dönemde nöbetleri üç günde bir olarak devam etmekte. Dördüncü yıla kadar bu üç veya dört günde bir olarak devam etmekte. Aylık olarak söylersek kıdem durumuna göre 6-8 nöbet tutmakta.
Acil hizmetinin bizim kliniğimize ait olduğu dönemlerde bazen üç-bazen dört asistanımızla birlikte bir de uzmanımız nöbetçi olmakta. Hastanemiz gerçekten çok yoğun hizmet veren bir hastane. Ancak böyle kalabalık bir ekiple bu hizmet görülebilmekte. Çünkü bazı günler hem acil karşılanmakta, hem de ameliyatlar yapılmaktadır. Nöbetler biraz yoğun gibi görünebilir, ama sağladığı eğitim açısından çok üst düzey bir eğitim verildiğine inanıyoruz. Nöbetler de bu eğitimi destekliyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği’nin çıkarmış olduğu, ortopedi kurultaylarında önerilen bir çekirdek müfredatımız var. Mümkün olduğunca bu müfredat çerçevesinde hem teorik, hem de pratik olarak eğitimlerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizim en önemli rotasyonumuz olarak genel cerrahi başta olmak üzere, fizik tedavi ve anestezi rotasyonlarımız var. Genel cerrahi rotasyonumuz 10 ay sürmektedir. Fizik tedavi rotasyonumuz iki ay, anestezi rotasyonumuz ise üç ay olarak gerçekleşmektedir.
Bunun dışında, rotasyon harici dönemlerde asistanlarımızın Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalına giderek, anatomi eğitimlerini gerçekleştirmeleri için, özellikle hafta sonları kadavraların diseksiyon çalışmalarına katılmalarını bu resmi bir rotasyon olmasa da eğitimin bir parçası olarak görüyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayı kaçdır?
Son bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 10 adet civarında yurt dışı yayınımız var. Yurt içi yayınlarımız tabi daha fazla. Yurt içi yayın sayımız da yaklaşık olarak kongre bildirisi ve basılmış yayın olarak 15- 20 civarında.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ben başhekim olmam nedeniyle bir yöneticilik görevim de bulunduğundan, çok fazla yurt dışı kongreye katılamıyorum. Bununla birlikte yurt içinde de olsa, Ankara dışında olan uzun süreli kongrelere de yine katılamıyorum. Hastanedeki yöneticilik görevimin aksamaması için böyle bir tercihte bulunuyorum. Ancak kliniğimizdeki başasistan arkadaşlarımız yılda en az iki defa yurt dışı kurs ve kongrelere katılmaktalar.
Asistan arkadaşlarımız da yurt içindeki iki veya üç büyük kongreye mutlaka katılmaktalar. Belli bir düzen dahilinde kongrelere, daha önemlisi gerek teorik tekrar kursları olsun, gerekse belli konulardaki kurslar olsun özellikle yurt dışında ya da ülkemizde alanında ön plana çıkmış, uzman kişilerin verdikleri kurslara katılmalarını teşvik ediyoruz. Hatta katılmaları için zorlamaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bir klinik sonuçta aile gibidir. Biz kliniğimizi bir aile gibi görüyoruz. Katılacak herkesi de bu ailenin bir parçası olarak düşünüyoruz. Katılmak isteyenlerden beklediğimiz, öncelikle mesleklerini sevmeleri. Bizim kliniğimize geldiklerinde; bu branşta Türkiye’deki klinikler içerisinde az sayıdaki klinikten biri olduğumuzu göreceklerini düşünüyoruz. Kliniğimiz hem hasta çeşitliliği açısından, hem hasta yoğunluğu, hem de vaka ağırlığı açısından çok iyi yetişecekleri bir klinik. Teorik açıdan da bunu destekledikleri takdirde, derslere düzenli katıldıkları ve ayrıca kendilerini yetiştirme gayreti içerisinde oldukları sürece, Türkiye’nin en iyi yetişmiş ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından biri olabileceklerini göreceklerdir diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Klinik Şefi
Doç. Dr. Metin Doğan

Başasistan
Opr. Dr. Mahmut Uğurlu

Uzman
Opr. Dr. M. Nadir Yalçın
Opr. Dr. İsmail Demirkale
Opr. Dr. Arslan Kağan Arslan
Asistanlar
Dr. Atıf Aksekili
Dr. Özgür Çiçekli
Dr. İsmail Çelik
Dr. Mustafa Güngör
Dr. Çağrı Demir
Dr. Mehmet Eren
Dr. Mehmet Caner Özkeçeci
Dr. Tayfun Topaktaş

Hemşireler
Arzu Aykaç
Dilek Yolbulan
Murtaza Sipahioğlu
Şerife Zora
Fatma Güngör
Songül Koçak
Hasan Temur
Yeşim Mağaralı

Yardımcı Personel
Nuri Sancak
Huriye Bozkurt
Güzel Öt
Ali İhsan
Necati Garanti

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:18 pm

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Prof. Dr. Muhittin Şener

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yaklaşık 160 yıllık bir geçmişe sahiptir. 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, 1987 yılında yapılan bir düzenleme ile kurulmuş ve aynı yıl Opr. Dr. Özer Ülkü’nün klinik şefliğine atanması ile uzmanlık eğitimine başlamıştır. Şu ana kadar yaklaşık 40 dolayında uzman hekim yetiştirmiştir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 22 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kadromuzda 1 şef, 1 şef yardımcısı, 1 başasistan, 3 uzman ve 10 tıpta uzmanlık öğrencisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Servisimizde 7 hemşire, 1 tıbbi sekreter, 2 ortopedi teknisyeni ve 2 temizlik elemanı bulunmaktadır. Ayrıca bir fizyoterapist arkadaşımız da bizimle birlikte çalışmaktadır. 2006 yılında kliniğimize bağlı kurduğumuz ortez-protez ünitesinde, ortez-protez teknikeri olan 2 arkadaşımız görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde cuma günleri haftalık yapılan ameliyatların değerlendirildiği toplantı ile seminer ve makale saati yapılmaktadır. Ayrıca her hafta pazartesi ve çarşamba günleri poliklinik hastalarının değerlendirildiği vaka konseyi yapılmaktadır. Kliniğimiz salı günleri yapılan Ortopedik Onkoloji Konseyinin ve perşembe günleri yapılan Diabetik Ayak Konseyinin de üyesidir. Ayrıca, ayda bir Ege Bölgesi’ndeki üniversite ve eğitim hastaneleri ortopedi kliniklerinin aylık toplantılarına da katılmaktayız.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 31 yatak bulunmaktadır. Bu yataklardan 4 tanesi çocuk hastalar için ayrılmıştır. Hasta odalarımız genellikle 3 kişiliktir. Ayrıca tek kişilik 2 özel odamız bulunmaktadır. Yatak doluluk oranımız yüzde 88.4’tür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

2008 verilerine göre poliklinik sayımız yaklaşık 27 bin kadardır. Bu sayıya kliniğimize bağlı semt polikliniğinde muayene olan yaklaşık 5 bin hastayı da dahil edersek, toplam poliklinik sayısı 32 binin üzerindedir. 2008 yılında 6 bin 355 ameliyat yapılmıştır.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl asistanı ortalama kaç nöbet tutuyor?

İlk yıl asistanları 6 ay süreyle gün aşırı nöbet tutmaktadır. Altı aydan sonra 3 günde bir, daha sonraki yıllarda ise daha az sayıda nöbet tutmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mıdır?

Kliniğimizde Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Eğitim Konseyi (TOTEK) tarafından hazırlanmış çekirdek eğitim programı uygulanmaya çalışılmakta ve asistan karneleri tutulmaktadır. Eğitim verilen kurumlar arasında eğitici sayısı, teknik donanım ve fiziki koşullar bakımından farklılıklar olması nedeniyle çekirdek eğitim programlarının uygulanmasında bazı zorluklar olduğunu düşünüyorum.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz ?

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitiminin zorunlu genel cerrahi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile anestezi ve reanimasyon klinikleri rotasyonları yaptırılmaktadır. Ayrıca ortopedi klinikleri arasında da asistan değişim programı uygulanmaktadır. Bakanlığın asistanların eşit sürelerde kliniklerde çalışması hakkında çıkarmış olduğu genelge, asistan eğitimi açısından yararlı olmakla birlikte rutin işleyişte bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Diğer yandan zorunlu rotasyonların hem süre hem de rotasyon yapılması gereken ana dallar açısından günümüz tıbbındaki gelişmelere göre yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2008 yılında kliniğimiz adresli ulusal yayın sayısı 3, uluslararası yayın sayımız ise 7 dir. Klinik asistanlarımız da bu çalışmalara aktif olarak katılmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Bu konuda giderek artan oranda destekleyici bulma zorluğu yaşanmasına rağmen özellikle asistanların derneğimiz eğitim konseyi tarafından desteklenen temel eğitim kurslarına katılımı sağlanmaktadır. Bunun dışındaki toplantılara imkânlarımız ölçüsünde katılıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimiz hasta sayısı ve yapılan ameliyatlar bakımından yeterli sayı ve çeşitliliğe sahiptir. Hedefimiz mesleki açıdan yeterli bilgi birikimi ve beceriye sahip, bilimsel değerleri ön planda tutan bir uzman hekim olarak yetişmenizi sağlamaktır. Ancak, eğitim göreceğiniz branşı gerçekten isteyerek belirlemenizin ve kişisel gayretinizin de mesleki başarınızda çok önemli olduğunu unutmayınız. Son olarak, ortopedi ve travmatoloji eğitim sürecinin yorucu olmasının yanında, özellikle kliniğimize özgü keyifli yönleri olduğunu da belirtmek isterim.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik Şefi
Prof. Dr. Muhittin Şener

Klinik Şef Yard.
Opr. Dr. Ünal Boz

Başasistan
Opr. Dr. Ahmet Kurtulmuş

Uzmanlar
Uzm. Dr. Hasan Karapınar
Uzm. Dr. Cemal Kazımoğlu
Uzm. Dr. Serhan Yağdı