TTB Hekim ve İlaç Tanıtım İlkeleri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP
Mesajlar: 360
Kayıt: Prş Nis 20, 2017 4:52 pm
Reputation: 7

TTB Hekim ve İlaç Tanıtım İlkeleri

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 9:14 pm

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

HEKİM VE İLAÇ TANITIM İLKELERİ (1995)

GİRİŞ

Ülkemizde ilacın tanıtımı yalnızca hekim ve eczacıya yapılabilmektedir. Bu tanıtım için Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı bir tanıtım yönetmeliği vardır.
(Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik R.G. Tarihi:23.10.2003 R.G. Sayısı:25268)
Bu yönetmelikte ilaç endüstrisinin uyması gereken kurallar ayrıntılı biçimde belirlenmiştir.

Ayrıca ilaç endüstrisi de bir “Tıbbi İlaç Tanıtım İlkeleri” yayınlamıştır. Tanıtım olayında bir taraf olan hekimlerin uygulamalarını etik ilkeler doğrultusunda kolaylaştırmak, otokontrol yapabilmek ve ilişkiyi saydamlaştırmak amacıyla aşağıdaki hekim/ilaç tanıtım ilkeleri hazırlanmıştır.

İLKELER

1. Hekimler, farmasötik ürünleri reçetelemelerini etkileyecek biçimde, yüksek materyal değeri olan armağanı kabul etmemelidirler.
2. Tanıtım materyali eğer gerçekten eğitimsel bir amaç ve içerikte ise hekimler tarafından kabul edilebilir.
3. Maliyeti düşük bazı tanıtım malzemeleri hekim eğitimine katkıda bulunacaksa, hasta yararına ise ve hekimin görevi ile ilgili ise kabul edilebilir.
4. Bir bilimsel toplantıda gösterilen konukseverlik ve örnek dağıtımı gibi faaliyetler toplantının temel hedefi olan bilgilenme amacını gölgeler nitelikte olmamalıdır. Hekimler toplantı düzenlerken bu konuya özen göstermeli ve toplantılarda çekiliş, piyango gibi etik olmayan olaylara onay vermemeli, katılmamalıdırlar.
5. Tanıtımın; bilgilendirici, kanıtlanabilir, güvenilir ve anlaşılabilir olma özelliği yoksa hekim tıbbi temsilci ya da firma ile ilgili başvuruyu Tabip Odası’na yapmalı ve bu kanalla İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’na başvurulmalıdır.
6. Toplantı için, eğer yapılacaksa destek; Endüstri tarafından doğrudan katılımcıya değil, toplantı düzenleyicilerine verilmelidir. Konuşmacılara yapılacak Endüstri desteği ise ancak etik kurallar doğrultusunda (örneğin konuşmada ilaç ismi olmaması gibi koşullarla) olabilir.
7. Tüm etkinliklerin (kongre, toplantı vs.) mali kaynakları açıklanmalı, şeffaf olmalı ve toplantılardaki uygulamalardan ve endüstri / katılımcı / konuşmacı ilişkilerinin etik yönlerinden toplantı düzenleyicileri sorumlu olmalıdır.
8. Firmaların satış/pazarlama elemanlarının “toplantı düzenlemelerinde” görev almaması kuralına özen gösterilmelidir. Varsa Endüstri’nin desteği toplantı içeriğinden bağımsız olmalı ve firma ile iletişim firmanın tıbbi ya da bilimsel bölümleri kanalıyla ve mümkünse hekim personeli aracılığıyla olmalıdır.
9. Toplantılar için konuşmacı seçiminin toplantı düzenleyicileri tarafından yapılması şarttır.
10. Toplantıların eğitim materyalleri endüstri tarafından değil, toplantı düzenleyicileri tarafından hazırlanmalıdır.
11. Eğitimin yapıldığı alanda tanıtım materyali bulunmamalıdır.
12. Toplantılar sırasındaki sunularda jenerik isim kullanılmalıdır.

YAPTIRIM

Yukarıda sayılan ilkeler zorunlu bir yaptırımdan çok özdenetim yöntemi ile yaşama geçer. Ancak bu kuralların çiğnendiğinin belirlenmesi durumunda;
1. Tabip Odalarına başvurulabilir
2. Tabip Odalarının araştırması sonrası;
a) İlkelere uymayanlar TTB yayınlarına açıklanabilir
b) Onur Kuruluna sevk olabilir
c) Sağlık Bakanlığı’na bildirim yapılır.

Yıl 2009
by dracula.Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Hukuki Sorunlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir