Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı RG 22Ekim2009

Cevapla
Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP
Mesajlar: 360
Kayıt: Prş Nis 20, 2017 4:52 pm
Reputation: 7

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı RG 22Ekim2009

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 9:11 pm

Atama ve Nakil Yönetmeliği değişti

Sağlık Bakanlığında personel atamaları ocak ayında da yapılacak. İlk atamalar Doğu ve Güneydoğu illerine yapılacak. Ücretsiz izinli olarak aile hekimliği görevini yürütenlerin bu süreleri hizmet puanına eklenecek

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 22 Ekim 2009 tarihli sayısında yayımlandı.

Yönetmelik’te yapılan değişiklikle il içi ve iller arası naklen atamalar haziran ve eylül aylarının yanı sıra ocakta da yapılabilecek. İlk kez yapılacak atamada gelişmiş illere rahatlıkla kadro açılmayacak. Personele, aile hekimliği ile askerlik yükümlülüğü dışında aylıksız veya ücretsiz izinli geçirilen süreler için de hizmet puanı verilmeyecek.

Sağlık personelinin ilk defa atamasında sırasıyla 6. ve 5. hizmet bölgesi iller (Doğu ve Güneydoğu Anadolu), D ve C hizmet grubu iller ile ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre 6, 5 ve 4. gelişmişlik grubunda yer alan ilçelerde bulunan kadrolar ilan edilecek. Bu yerlerde açık kadro bulunmaması halinde diğer bölgelerde bulunan kadrolar ilan edilebilecek. Sağlık hizmetleri sınıfından bir unvanda çalışıp işten ayrılanların yeniden atamalarında ilan edilen kadrolara müracaatlar il müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.

Olağanüstü hal belgelenecek
Yeni düzenlemeyle personele hizmet puanı verilmeyecek hallerde değişiklik yapıldı. Buna göre, daha önce yalnızca askerlik dışında ücretsiz izinli geçirilen süreler için hizmet puanı verilmezken, değişiklikle aile hekimliği ile askerlik yükümlülüğü dışında aylıksız veya ücretsiz izinli geçirilen süreler için de hizmet puanı verilmeyecek. Personele, mehil müddetinden geçen süreler için hizmet puanı verilmeyeceğine ilişkin hüküm de yürürlükten kaldırıldı.

Sağlık personelinin olağanüstü hallerde yapılacak atamalarında da değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre böyle bir atama yapılabilmesi için personelin "kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının can güvenliğinin tehlikeye düştüğünü adli veya mülki idare makamlarınca verilen belgeyle belgelendirmesi" gerekecek. Önceki yönetmelikteki eşi vefat eden personelin nakil dönemi beklenmeden atanmasının yapılacağına ilişkin düzenlemeye yeni yönetmelikte yer verilmedi.

Stratejik personel kuraya bağlı değil
Personel ataması, ocak ayında da yapılabilecek. Tayin talebinde bulunan personelin çalıştığı ilde hizmetlerin aksamaması için Bakanlığın müracaatları kabul etmeyebileceğine ilişkin hüküm de yürürlükten kaldırıldı. Önceki düzenlemede, profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin dönem ve kura şartına bağlı olmadan naklen atanabilecekleri öngörülürken, yönetmelik değişikliğiyle “ancak stratejik personelin dönem ve kura şartına bağlı olmaksızın naklen atanabilecekleri” hükme bağlandı. Başka kurumlarda çalışıp, eşleri Bakanlıkta sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dair bir unvanda çalışanlarla sözleşmeli sağlık personeli olanların ve eşleri zorunlu yer değiştirmeye tabi olan sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfındaki memurların nakil talepleri standardın uygun olması kaydıyla dönem ve kura şartı aranmadan değerlendirilecek. Daha önce yardımcı sağlık personeli ve sözleşmeli sağlık personeline bu hak tanınmıyordu.

Kurumlar arası naklen atama
Yeni düzenlemeyle “kurumlar arası naklen atama” başlıklı maddeye de şu fıkralar eklendi:
-"Bakanlık onayı ile yürürlüğe konulan protokollerle Bakanlığa devredilen sağlık birimlerinde çalışan personel dönem ve kura şartına bağlı olmadan naklen atanabilir."
-"Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların; sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin naklen atamalarında dönem ve kura şartı aranmaz.”

Mazeret atamaları
Mazereti sona eren personel, bulunduğu il 5 ve 6. hizmet bölgesinde veya D ve C hizmet grubunda ise talebi halinde yerinde bırakılacak. Aksi halde Bakanlıkça; D ve C hizmet grubu illerine tercihlerine göre, tercihte bulunmayanlar ise D hizmet grubu iline atanacak. Sağlık mazereti nedeniyle atamada, başvuru sahibinin müracaatında istediği ili belirtemeyeceğine ilişkin hüküm de yürürlükten kalktı.

Eş durumu mazereti kabul edilen personelden uzman tabip, diş tabibi ve eczacıların görev yerleri, ulaşım koşulları ve yol mesafesi göz önünde bulundurularak aile birliği korunacak şekilde ilan edilen boş yerler arasından yaptıkları tercihler doğrultusunda kura ile belirlenecek.

Yan dal eğitimini bırakanlar tercihlerine atanabilecek
Vakıf üniversiteleri hariç Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine göre uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitimini yapmakta iken eğitimlerini tamamlamadan herhangi bir sebeple ayrılacak olanlar, Bakanlıkça D ve C hizmet grubu illerine tercihlerine göre atanacak. Devlet hizmeti yükümlüsü olan personel; eski görev yerine, eski görev yerinde boş yer bulunmaması halinde eski görev ilinde münhal bir kadroya, eski görev yeri bulunmayanlar ise tercihleri alınarak ilk devlet hizmeti yükümlülüğü kurasıyla atanacak. Merkez teşkilât ve yönetici atamalarıyla ilgili maddeye yapılan ekte, il müdürlüğü ve başhekimlik unvanlarına atandıktan veya görevlendirildikten sonra başka yere atanma talebinde bulunanlardan 2 yıl süreyle bu görevi yürütenlerin, bir defaya mahsus olmak üzere talepleri doğrultusunda durumlarına uygun bir kadroya atanmaları öngörülüyor. Bu görevleri iki yıldan az yürütenler ise önceki kadrolarının bulunduğu ildeki durumlarına uygun bir kadroya atanacak.

İlden ilçeye atama mümkün
Üst hizmet bölgelerinden alt hizmet bölgelerine atamalarda, personelin isteği halinde il merkezinden ilçe, belde ve köylere; ilçe merkezlerinde belde ve köylere personel dağılım cetveli ve kadronun uygun olması halinde atama dönemine bağlı kalmaksızın atama yapılabilecek. Ancak tabip ve uzman tabipler il, ilçe, belde ve köylerden 1, 2 ve 3. hizmet bölgesinde bulunan il merkezlerine atanamayacak.

Stratejik personel hariç, görev yaptığı il dışında bir ortaöğretim kurumunu merkezi sınavla kazanan çocuğu bulunan personel, talebi halinde söz konusu yerde çocuğunun yatılı öğrenim görme imkânının bulunmadığını belgelendirmesi halinde; 4, 5 ve 6. hizmet bölgesinin D ve C hizmet grubu iline standardın ve personel dağılım cetvelinin uygun olması şartıyla atanabilecek.

Yeni düzenlemeyle Personel Dağılım Cetveli ilkelerinin, entegre ilçe hastaneleri bulunan yerler, ebe, hemşire, anestezi teknisyeni/teknikeri ile röntgen teknisyeni/teknikeri atamalarına ilişkin bazı hükümleri de yürürlükten kaldırıldı.
Kaynak http://www.medimagazin.com.tr

Resmi Gazete elektronik ağ sayfasında Arşiv | Fihrist | Düstur bölümünde Resmi Gazete’nin tarihi biliniyorsa, kutular doldurulup, direkt olarak ilgili Resmi Gazete fihristine ulaşılabilir

http://rega.basbakanlik.gov.tr/

Yıl 2009
by dracula.Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Hukuki Sorunlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir