DERSANE MAĞDURİYETİ

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

DERSANE MAĞDURİYETİ

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:03 am

arkadaşlar merhaba ben . dersanesine 2015 kasımda kayıt oldum;mecburi hizmetteyken.kayıt sırasında istifa ya da alt dönem bölge tayini,eş durumunda filan kaydımın x iline taşınıp taşınmama durumunu konuştuk sıkıntı yok mazeretinizi gösteren belgeyle talebiniz kabul edilir denildi.ben nöbetlerden fırsat buluş da doğru düzgün gidemedim sadece iki defa gittim dersaneye zaten bu benim sorunum asıl sorun şu istifa ettim x iline taşıyın evleniyorum dedim nikah cüzdanı daha ortada yoktu düğün hazırlığı vs.bana sizi memleketinize taşıyalım daha sonra evlenince nikah cüzdanıyla x iline taşırız dediler sonuç:dersaneye gidemiyorum evlilik mazeretimi doğru düzgün gerekçe göstermeden reddettiler.tüketici mahkemeleri üçbintl ye kadar ilgileniyormuş beni kapsamıyor yani hukuki anlamda hakkımı aramayı istiyorum.fikir verebilecek olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:03 am

Yasal olarak ikametgah belgesini ibraz etmeyi düşündünüz mü?

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:04 am

adamlarda iyi niyet namına anlatılan bir şey yok ..muhtemelen size kıllık yapmaya çalışıyorlar ankaradaki genel merkezlerine ulaş bence

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:04 am

bende zamanında nöbet yoğunluğundan gidemediğim dershane nedeniyle ; "kalan 3 taksidinizi yatırın , bir sonraki döneme gelebilirsiniz icretsiz olarak" demişlerdi. ama gel gelelim taksitleri bitirmeme rağmen , bir sonra ki dönemde dershaneye kabul edilmemiştim ..

hepsi aynı mantalitedeler, yardımları yok... robot gibi derse girip çıkacaksın , talepte bulunmayacaksın ... haricinde etik hiçbir ricada gıdım umurlarında olmuyorsunuz

bende antitusif'i bu yüzden seviyorum

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:05 am

Imzayi attiktan sonra onlar icin hic bi oneminiz yok.halbuki dunyanin parasini aliyorlar.robot olmaniz en iyisi onlar ici

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:06 am

Son Goku yazdı:
Çrş Nis 26, 2017 4:03 am
Yasal olarak ikametgah belgesini ibraz etmeyi düşündünüz mü?
dediğinizi biraz açıklar mısınız?tam anlamadım da.bir işime yarar mı ki?ya nikah cüzdanını faksladım dilekçeyle merkeze.buna rağmen red verdiler

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:07 am

Merhaba arkadaşlar.Avukata danıştım,tusdataya dava açtık.Ön inceleme duruşması da yapıldı.Duruşma Haziran da olacak.Tüketici Hakem Heyeti üçbin lira civarında olunca ilgileniyordu ama yüksek meblağlara tüketici mahkemesinden başvuruluyormuş,perifer il olduğundan tüketici mahkemesi yerine asli mahkemeye başvuruldu.Ben  mağdur olduğumda ne yapacağımı bilmiyordum bilgi bulamadım ola ki ben gibi mağdur olan varsa bilgi amaçlı yazdım.Buradan sonucu paylaşırım.

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:07 am

Çoktan mağduriyete uğramış arkadaşlar için yapılacak bir şey yok ama başlığı okuyan henüz kaydolmamış, kaydolmayı düşünen arkadaşlar için şu önemli:
Arkadaşlar dersanenin önünüze koyduğu sözleşmeyi mutlaka baştan sona okuyun. Okumadan imzalamayın. Dersaneden istediğiniz ek bir talebiniz varsa sözleşmeye ekletin. Ben intörnlükte 1 sene yurtdışına gitmeyi planladığım için "Kursiyerimiz, isteği doğrultusunda ders ve kamp hakkını 1 yıl erteleme hakkına sahiptir."e benzer bir madde ekletmiştim. Kullanmama gerek kalmadı ancak dersaneyle sözlü yaptığınız hiçbir anlaşmanın hukuki bağlayıcılığı yoktur. Mahkemeye gitseniz bile, parasını verdiğiniz dönem dahilinde dersane kurs açmış, hocasını getirmiş, dersini yapmışsa bir sonuç elde edemezsiniz. Derse gidememiş olmanız sizin sorumluluğunuz sayılır. Dersane bir kurumdur, kişi değildir. Alınan sözlerle değil, yapılan sözleşmelerle işler. Bu nedenle aldığınız her sözün sözleşmenize eklendiğinden emin olun. Dersane sizin parayı ödeme sözünüze bile güvenmiyor, ücret sözleşmeye dahil olduğu halde senet yapıyor. Siz neden dersanenin sözüne güveneseniz ve hukuki hakkınızı sözleşme ile teminat altına almayasınız?

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:08 am

sayın nature yanlış anladınız  sanırım(ya da ben kötü düşünmek istemiyorum) benim dersaneye dava sebebim derse girmemem değil tabi ki bu benim sorumluluğum beni ilgilendirir,nöbetim olmuş gitmişim gitmemişim onların bağlayan bir şey değil ben de bunun farkındayım,ama 8500 tl karşılıgında verilecek hizmet devam ederken ben devam hakkımı istememe rağmen  hakkım olanı almadım,mesela sözleşmede taşınamaz kursiyer hak iddia edemez diyor ama meb özel kurum yönetmeliği böyle demiyor.dava nedeni bu.Offline hakkı eylülden eylüle devam edecekken ben mayısta  offlinea giremedim ben zaten demiyorum ben girmemiştim derslere, onların parasını iade edin diye... evet burda da sizin dediğinizin önemi büyük her ne kadar sözleşmeye ekleyin bana kopyasını verin diye ısrar etsem de geçiştirildim bulunduğum yerde alternatif bir yer de yoktu imza attım,teoride düşündüğüm gibi inat edip maddeyi ekletene kadar imzalamasaydım sözleşmenin kopyasını da bir şekilde alabilseydim ve söz uçar yazı kalır demeseydim.Ama sözleşmeyi mahkeme istettiğinde zaten baktım hepsi onların lehine.Ama tüketici haklarında bunun bağlayıcılığı yokmuş,yani istedikleri maddeyi istediği şekile koyamazlarmış.maddeler onların lehine gözükse de özel eğitim kurumları meb yönetmeliğine bağlı olmak mecburiyetinde diye biliyorum ve haksız madde koymamaları gerekir,tüketici mahkemesinden bunu öğrendim o yuzden bilirkişi istedim. umarım hakkımı alabilirim.

Son Goku
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Son Goku » Çrş Nis 26, 2017 4:09 am

Son Goku yazdı:
Çrş Nis 26, 2017 4:08 am
sayın nature yanlış anladınız  sanırım(ya da ben kötü düşünmek istemiyorum) benim dersaneye dava sebebim derse girmemem değil tabi ki bu benim sorumluluğum beni ilgilendirir,nöbetim olmuş gitmişim gitmemişim onların bağlayan bir şey değil ben de bunun farkındayım,ama 8500 tl karşılıgında verilecek hizmet devam ederken ben devam hakkımı istememe rağmen  hakkım olanı almadım,mesela sözleşmede taşınamaz kursiyer hak iddia edemez diyor ama meb özel kurum yönetmeliği böyle demiyor.dava nedeni bu.Offline hakkı eylülden eylüle devam edecekken ben mayısta  offlinea giremedim ben zaten demiyorum ben girmemiştim derslere, onların parasını iade edin diye... evet burda da sizin dediğinizin önemi büyük her ne kadar sözleşmeye ekleyin bana kopyasını verin diye ısrar etsem de geçiştirildim bulunduğum yerde alternatif bir yer de yoktu imza attım,teoride düşündüğüm gibi inat edip maddeyi ekletene kadar imzalamasaydım sözleşmenin kopyasını da bir şekilde alabilseydim ve söz uçar yazı kalır demeseydim.Ama sözleşmeyi mahkeme istettiğinde zaten baktım hepsi onların lehine.Ama tüketici haklarında bunun bağlayıcılığı yokmuş,yani istedikleri maddeyi istediği şekile koyamazlarmış.maddeler onların lehine gözükse de özel eğitim kurumları meb yönetmeliğine bağlı olmak mecburiyetinde diye biliyorum ve haksız madde koymamaları gerekir,tüketici mahkemesinden bunu öğrendim o yuzden bilirkişi istedim. umarım hakkımı alabilirim.
İletiyi direkt sizin adınıza yazmadım, öyle olsa şimdiki gibi alıntılardım ya da size seslenirdim Bu başlık altında başka arkadaşlar da mağduriyetlerini ifade etmişler, giremedikleri dersleri bir sonraki dönem telafi edebilecekleri sözü verilmiş ancak tutulmamış vb. O yüzden başlığı okuyacak arkadaşlara genel bir uyarı niteliğinde olsun istedim. Bizler genellikle ticaretle çok içli dışlı olmayan, bir söz verildiyse tutulacağına inanan insanlarız. Genelde duyduğumuz şikayetler de hep kayıt öncesi verilen sözlerin tutulmadığı şeklinde. Bu yüzden, madem bizlerden senetlere imza atmamız isteniyor, biz de sözlü taahhüt kabul etmemeli, sözleşme konusunda bastırmalıyız diye bir uyarıda bulunmak istedim gelecekte yazılacak arkadaşlara.
Tüketici mahkemesi ve avukatınızdan aldığınız bilgiler çok değerli, umarım meb'e bağlıdır ve umarım mücadelenizden zaferle çıkarsınız. Cesaretle bu kadar adım atmanız, vazgeçmemeniz bile güzel ve meslektaşlarımız arasında nadir görülen bir durum. Belki de bunu bildikleri için bu kadar ezebiliyorlar bizi. Gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz