Gönderen Konu: kardiyoloji 2  (Okunma sayısı 1876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
  • Tohum saç toprağa , bitmezse toprak utansın!
  • Kurumunuz: kardiyoloji
kardiyoloji 2
« : 13 Temmuz 2007, 12:01:05 »
SDU kardiyoloji ABD
TARİHÇE

Kardiyoloji Anabilim Dalı 1997 yılında Doç. Dr. Ahmet ALTINBAŞ tarafından kurulmuştur. Anabilim Dalımızda halen 5 Öğretim Üyesi ve 11 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır. Kliniğimiz bugüne kadar 10 Kardiyoloji uzmanı yetiştirmiştir.

AKADEMİK KADRO

Doç. Dr. Ahmet ALTINBAŞ
Doç. Dr. Abdullah DOĞAN
Doç. Dr. Mehmet ÖZAYDIN
Doç. Dr. Doğan ERDOĞAN
Yrd. Doç. Dr. Süleyman Murat ASLAN
Dr. Mehmet GÜLCAN
Arş. Görevlisi Zehra KÜÇÜKTEPE
Arş. Görevlisi Emel GÖNÜL
Arş. Görevlisi Salaheddin AKÇAY
Arş. Görevlisi Mustafa KARABACAK
Arş. Görevlisi Şenol TAYYAR
Arş. Görevlisi Atilla İÇLİ
Arş. Görevlisi Habil YÜCEL
Arş. Görevlisi Akif ARSLAN
Arş. Görevlisi Şule ALACA
Arş. Görevlisi Bayram Ali UYSAL

YER VE KAPASİTE

Anabilim Dalımızın
1 Adet Polikliniği
1 Ekokardiyografi Ünitesi (TTE, TEE ve Stres Eko Çalışmalarının Yapıldığı)
Efor Testi Laboratuarı
Ritim ve Tansiyon Holter Laboratuarı
Eğik Masa Testi Laboratuarı
Hemodinami ve Koroner Anjiografi Laboratuarı
Elektrofizyoloji Laboratuarı
12 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi
24 Yataklı Servis (21+3 Özel Oda)
13 Yataklı Out-patient (8+5 Özel Oda) Servisleri bulunmaktadır.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ EĞİTİM SÜRECİ

Araştırma Görevlileri eğitim süresi 5 yıldır. Bu eğitim süresi boyunca Dahiliye (1 yıl) rotasyonu yapmaktadır. Her hafta Çarşamba günleri seminer ve makale saati yapılmaktadır.Araştırma Görevlilerine düzenli olarak ders anlatılmaktadır.

ANABİLİM DALI ÇALIŞMA ALANLARI

Koroner Arter Hastalıkları
Kapak Hastalıkları
Kalp Yetmezliği
Aritmiler
Hipertansiyon
İnfektif Endokarditler
Konjental Kalp Hastalıkları
Kardiyomiyopatiler
Metobolik Sendrom

OLANAKLARI

İnvaziv izleme
Koroner PTCA stent uygulamaları
Periferik PTCA stent uygulamaları
RF ablasyon tedavisi
Her türlü pace maker ve ICD implantasyonu

İLETİŞİM
Sekreterlik : 0246 232 95 03(07) 1101

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
Ynt: kardiyoloji 2
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2007, 12:01:42 »
  Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İ. Nadi Arslan.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1975 yılında Fırat Üniversitesi, 1983 yılında da Tıp Fakültesi kuruldu. 1984 yılında Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak Araştırma ve Uygulama Hastanesi, eski Doğumevi binasında faaliyete geçti. Hastane bünyesinde ilk olarak iç hastalıkları anabilim dalı, anabilim dalı başkanı olarak tarafımdan kurularak, yataklı hizmet vermeye başladı. Kardiyoloji bilim dalı, iç hastalıkları anabilim dalı içinde eğitim, öğretim ve hizmet akışını bir süre sürdürerek, Elazığ yöresinde sağlık alanında önemli bir boşluğu doldurdu. Sonraki yıllarda iç hastalıklarından ayrılarak, ayrı bir anabilim dalı oluşturuldu. Bu tarihten itibaren, dördü koroner yoğun bakım olmak üzere toplam 26 yatak kapasitesiyle, yataklı hizmet yanında, ekokardiyografi, egzersiz testi, HOLTER gibi kardiyolojinin tüm laboratuvar testleri de yapılarak hizmet alanı genişletildi. 1993 yılından itibaren de kateter-koroner anjiyografi cihazı hizmete sokularak, her türlü invazif tetkik ve tedavi yöntemi uygulanmaya başladı. 2004 yılında anabilim dalımız, yeni hastane binasına taşındı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yasa gereği 1991 yılında kardiyoloji, iç hastalıklarından ayrılarak, anabilim dalı başkanı olarak tarafımdan ayrı bir anabilim dalı oluşturuldu. 1992 yılında kardiyoloji anabilim dalına, TUS ile doğrudan üç araştırma görevlisi alınarak, diğer hizmetler yanında öğrenci ve araştırma görevlisi eğitimi de verilmeye başlandı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Halen Kardiyoloji Anabilim Dalı iki profesör, bir doçent, üç yardımcı doçent, bir uzman, 12 araştırma görevlisini kadrosunda bulunduruyor.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Fırat Tıp Merkezi’nin imkanları ölçüsünde hizmet akışının aksamayacağı düzeyde hemşire ve yardımcı sağlık personeli çalışıyor. Halen altısı yoğun bakımda, yedisi kardiyoloji kliniği yataklı birimlerinde ve ikisi de kateter-koroner anjiyografi laboratuvarında olmak üzere 15 hemşire hizmet veriyor. Yeterli sayıdaki yardımcı sağlık personelinin çoğu, kadrosuz-geçici işçi statüsünde hizmet sunuyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Klinik olarak hizmet vermekte olan beşi koroner yoğun bakım, beşi drenaj olmak üzere 10 yatakla akut miyokart enfarktüslü hastaların takibi yapılıyor. Kardiyolojinin diğer bölümlerinde 38 yatak var. Toplam olarak her iki bölümdeki yatak sayısı 48’dir. Gerek koroner yoğun bakım yatakları, gerekse kardiyolojinin diğer yataklar genellikle dolu olarak çalışıyor. Nadiren aylık yatak doluluk oranı yüzde 100’ün altına düşüyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Anabilim dalımız kurulduğu günden bugüne kadar, poliklinik ve tanı veya tedaviye yönelik invazif girişim sayıları giderek artış gösterdi. 2005 yılında poliklinik adedi 7 bin 388, koroner anjiyografi 2 bin 116, PTCA 429, stent 403 sayılarına ulaştı. 2005 yılı aralık ayında hipertansiyon polikliniği tümüyle ayrılarak, ayrı bir birim oluşturuldu.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Araştırma görevlileri belli bir eğitim altyapısı oluşturulduktan sonra invazif girişim için koroner anjiyografi laboratuvarında görev almakta ve dokuz ay boyunca kesintisiz laboratuvarda görevli ekip içinde yer alarak, invazif eğitimlerini sürdürüyor. Bu süre içinde yaklaşık olarak 1600 civarında vaka görüyorlar ve işlem pratiklerini geliştiriyorlar.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Araştırma görevlileri ilk altı ay günaşırı nöbet tutuyor, sonraki dönemde ise nöbetler klinikte en az üç kişi nöbetçi kalacak şekilde düzenleniyor. Araştırma görevlilerinin sayılarındaki değişiklikler, yıllık izinler, görevlendirmeler, rotasyonlar vs. nedeniyle nöbet dağılımında ve sayılarında önemli değişiklikler olabiliyor. Bu nedenle de aylık ortalama bir sayı vermek mümkün değil.

Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevliliği süresince, araştırma görevlileri bir yıl iç hastalıkları rotasyonu, bir öğretim üyesinin gözetiminde olmak kaydıyla her biri altı ay olmak üzere kardiyoloji polikliniği, hipertansiyon polikliniği, kardiyoloji kliniği yataklı birimi, koroner yoğun bakım, üçer ay ekokardiyografi, konsültasyon, acil anabilim dalı konsültanı, dokuz ay koroner anjiyografi rotasyonları düzenli olarak yapılıyor. Her sabah vaka toplantısı, haftada bir gün kardiyoloji semineri ve literatür toplantıları yapılıyor. Araştırma görevlileri, yasal eğitimleri süresince en az bir defa ulusal kardiyoloji kongresine, her yıl bir defa toplantı, sempozyum ve seminere gitmek üzere görevlendiriliyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Araştırma görevlileri için düzenlenmiş gerekli eğitim altyapısını oluşturan temel konuların işlendiği, her yıl tekrarlanan haftalık seminer programı ve temel konuları kapsayan teorik, pratik eğitim düzenli bir şekilde yapılıyor.

Biriminizde standart asistan karnesi uygulanıyor mu?
Standart olarak her altı ayda bir araştırma görevlileri için bir sınav uygulanmakta ve Tıp Fakültesi Dekanlığı ile koordineli bir şekilde araştırma görevlilerinin eğitim ve rotasyon durumunu bildirir işlemler yapılıyor.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
İlk yıl birkaç haftalık klinik içi eğitimi takiben iç hastalıkları anabilim dalı rotasyonu başlatılıyor. Klinik içi rotasyonlar ise belli bir cetvel halinde, kardiyolojinin alt birimlerini kapsayacak şekilde dönüşümlü olarak yapılıyor.
Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Her öğretim üyesinin internet bağlantılı bilgisayarı mevcut. Anabilim dalına özel bilgisayar destekli projeksiyon cihazı, slayt makinesi, tepegöz gibi araçlarla donatılmış her türlü eğitime yönelik ders, seminer ve toplantıya elverişli geniş kapasiteli bir dershane var.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Son beş yıl içinde anabilim dalımız öğretim elemanları tarafından 40 civarında yurtiçi makale ve bildiri ile 30 civarında yurtdışı makale ve bildiri yayınlandı.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyeleri olarak en az bir yurtdışı ve birkaç yurtiçi kongre, toplantı ve seminer-sempozyoma, ayrıca çeşitli toplantılara katılma imkanımız oluyor. Öğretim üyeleri tarafından kardiyolojinin çeşitli güncel konularında, bölgesel olarak yılda 10 civarında konferans ve benzeri toplantı yapılarak, eğitici konuşmalar yapılıyor.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Göreve başladıktan sonra istifa yoluyla ayrılan araştırma görevlimiz yok.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Yeni katılan bir uzman veya araştırma görevlisi, maaşının yüzde 100’ü kadar döner sermayeden pay alıyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Anabilim dalımız günümüz şartlarında, standart düzeyde donanımıyla kardiyoloji alanındaki güncel eğitimi en üst düzeyde verebilecek donanım, gereğinde özveriyle çalışan öğretim kadrosu, yeterli araştırma görevlisi ve yardımcı kadrolarla geniş bir alana hizmet götüren, uyum içinde çalışan iyi organize olmuş bir yapılanmaya sahiptir. Pratisyen hekimlerimiz gönül rahatlığı ile anabilim dalımızı, yeterli eğitimi alabilecekleri bir birim olarak tercih edebilirler. Kardiyoloji alanında çalışmaya gönül vermiş, gereğinde feragatla çalışacak değerli hekimlerimiz, kardiyoloji araştırma görevliliği süresi içinde anabilim dalımızda, kardiyoloji alanındaki yoğun eğitimi üst düzeyde alabilir ve yeterli tecrübeye sahip olabilirler.

Teşekkürler.
medimagazin

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
Ynt: kardiyoloji 2
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2007, 12:02:26 »
Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği
Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ramazan Akdemir.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, ilk önce SSK döneminde SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Birinci Dahiliye Kliniği (Klinik Şefi Sayın Prof. Dr. Cavit Kocakavak) bünyesinde bir kalp merkezi olarak çalışmaya başlamış. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinden sonra hastanemizin yeni adı S.B. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Kardiyoloji Klinik Şefi olarak atanmamla Başhekimimiz Prof. Dr. Metin Aydın’la birlikte Kardiyoloji Kliniğimiz 11 Kasım 2005 tarihinde kurulmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kardiyoloji kliniği son 6 aydır asistan eğitimine başlamıştır. İlk önce dahili branşların gerekli kardiyoloji rotasyonlarını tamamlamak üzere eğitime başlamıştır. Nisan 2006 TUS’uyla 4 adet asistan gelmesini bekliyoruz. Kliniğimizde toplam 15 asistana ihtiyaç var. Zaman içinde bu sayıya ulaşılacağı planlanmaktayız.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda kliniğimizde bir klinik şefi ve bir adet de uzman doktor mevcut.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde toplam 12 hemşire mevcut. İlaveten 2 adet koroner anjiografi teknisyeni, 2 adet ekokardiografi teknisyeni ve 2 adet eforlu EKG teknisyeni görev yapıyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Kliniğimizde 14 koroner yoğun bakım ve 15 servis olmak üzere toplam 29 hasta yatağı mevcut. Doluluk oranı ise her zaman yüzde 100 olarak devam etmekte.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık ortalama poliklinik sayısı 30 bin; koroner anjiyografi sayısı 5 bin ve anjiyoplasti, kalıcı kalp pili, valvüloplasti sayısının da 2 bin civarında olması tahmin edilmektedir.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama ne kadar girişimsel işlem yapacak?
Kardiyoloji asistanı, asistanlık süresi bitene kadar Türk Kardiyoloji Derneği’nin belirlediği rakamlarda ekokardiografi, eforlu EKG, holter EKG, koroner anjiografi ve kalıcı kalp pili uygulaması gibi işlemleri yapacaktır. Ancak kliniğimizin kapasitesi ölçüsünde ilk asistanların birer uzman gibi çalışacağı ve söz konusu rakamların çok üzerinde işlem yapacağı görülmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Kliniğimiz, dahiliye klinikleriyle ortak nöbet tutulmaktadır. İlk yıl asistanları ortalama ayda 5-6 nöbet tutmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Her gün klinik şefi tarafından hasta viziti yapılmaktadır. İlaveten salı ve perşembe makale, çarşamba ve cuma günleri de seminer saatleri mevcuttur.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
İlk yıl 8 ay servis ve yoğun bakım, daha sonra dörder ay olmak üzere ekokardiyografi, eforlu EKG, holter EKG ve koroner anjiografi rotasyonları olacaktır. Son yıl asistanları ilaveten bir yıl koroner anjiyografi yapacaklar.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Göğüs hastalıklarından 3 ay süreyle, iç hastalıkları kliniklerinden 4 ay süreyle ve kalp damar cerrahisi kliniklerinden de 2 ay süreyle asistanlar kliniğimize rotasyona gelmekte. Kardiyoloji asistanlarımız da iki yıl kliniğimizde çalıştıktan sonra iç hastalıkları rotasyonuna çıkar. İlaveten kliniğimizde kardiyoloji rotasyonunu tamamlamak üzere diğer hastanelerden de asistanlar gelmekte.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizde eğitim araçları yeterlidir. Halen bir koroner anjiografi, iki ekokardiografi, iki adet eforlu EKG cihazı mevcuttur. Ancak yıl sonuna kadar 2 adet koroner anjiyografi, 2 adet ekokardiyografi cihazı, bir adet 10 kaydedicili holter EKG ve 2 adet de eforlu EKG cihazı alımı bitmiş ve cihazlar kurulmuş olacak.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan 20 makalemiz bulunmaktadır. Ayrıca 15 adet yurt içi basılmış yayın ve 20 kadar da ulusal ve uluslararası kongre bildirimiz mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yılda 2 yurt içi ve 2 yurt dışı kongreye katılabiliyoruz. Asistanlarımızın da yılda 2 ulusal kongreye ve asistanlık süresi bitene kadar da en az 3 uluslararası kongreye katılmalarına özen gösterilmektedir.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Bir asistan 1000 ile 1500 YTL civarında ve uzman doktor da 4-4500 YTL döner sermaye payı almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimiz yeni kurulmakta olan bir kliniktir. Büyük bir hastanenin tek kliniğidir. Oldukça yüksek hasta kapasitesi mevcuttur. Mevcut eğitim olanaklarına ilaveten yeni alınacak cihazlarla ve yeniden organize edilmekte olan eğitici kadrolarıyla çok iyi koşullarda eğitim görecekleri bir kliniktir. Bununla beraber branşımız üstün bir görev anlayışı ve özveri gerektiren insan sevgisi ile mesleki anlayışın harmanlandığı bir branştır.
O nedenle kliniğimizi seçecek asistanların bu anlayış çerçevesinde tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Teşekkürler. 22.05.2006
medimagazin
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2007, 20:59:32 Gönderen: drariza »