Gönderen Konu: iç hastalıkları  (Okunma sayısı 2177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
  • Tohum saç toprağa , bitmezse toprak utansın!
  • Kurumunuz: kardiyoloji
iç hastalıkları
« : 13 Temmuz 2007, 00:43:30 »
SDU İç Hastalıkları Anabilim Dalı
TARİHÇE

İç Hastalıkları Anabilim Dalı 04.02.1993 tarihinde  Prof. Dr. Yusuf ERDOĞAN tarafından kurulmuştur. Anabilim Dalımızda halen 12 öğretim üyesi, 28 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Kliniğimizde bugüne kadar 21 İç Hastalıkları, 1 Gastroenteroloji uzmanı yetişmiştir.
YER VE KAPASİTE :

Anabilim Dalımızın 2 blokta 61 yataklı servisi, 7 adet polikliniği (2 adet Genel Dahiliye, 2 adet Endokrinoloji, Romatoloji, Nefroloji, Gastreoenteroloji, Hematoloji) ile 40 yataklı ve polikliniği bulunan Zehra Ulusoy Onkoloji merkezi, 7 yataklı yoğun bakım ünitesi, endoskopi ve endoskopik ultrasonografi ünitesi, hemodiyaliz ve periton diyaliz ünitesi, diabet eğitim ünitesi ile ayaktan hastalar için 2 adet tedavi ve kemoterepi odası ile 1 adet ultrasonografi odası bulunmaktadır.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ EĞİTİM SÜRECİ

Araştırma Görevlileri eğitim süreci 5 yıldır. Bu eğitim süresi boyunca Kardiyoloji (4 ay), Biyokimya (3 ay), Göğüs Hastalıkları (3 ay), Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (3 ay) Anabilim Dallarına rotasyon yapılmaktadır. Her hafta pazartesi günleri seminer, çarşamba günleri öğretim üyesi ders saati ile cuma günleri literatür takdimi ve olgu sunumları yapılmaktadır. Ayrıca çarşamba günleri Gastroenteroloji konseyi, Tiroid konseyi ve Tümör konseyi ile perşembe günleri de Romatoloji konseyi yapılmaktadır.

ANABİLİM DALI ÇALIŞMA ALANLARI

Hemodiyaliz ve periton dializi ünitesi Endoskopi ve ERCP ünitesi Endoskopik ultrasonografi ünitesi Poliklinikler Yoğun bakım ünitesi Ultrasonografi Osteoporoz Zehra Ulusoy Onkoloji Merkezi OLANAKALARI Tanısal ve tedavi edici üst gastrointestinal sistem endoskopisi (video endoskopi) Rektosigmoidoskopi ve Kolonoskopi Tanısal ve tedavi edici ERCP Endoskopik ultrasonografi Ultrasonografi Tiroid ultrasonografisi Diabet eğitim ünitesi Ayaktan tedavi ve kemoterapi ünitesi Kemik iliği aspirasyon ve biyopsi ünitesi Tedavi edici plazmaferez Hemodiyaliz ve ayaktan periton diyaliz ünitesi 

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
Ynt: iç hastalıkları
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2007, 00:46:09 »
 SSK Ankara Eğitim Hastanesi 3. Dahiliye Kliniği
 Kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz, hastanemizin kurulmasıyla birlikte 1964 yılında faaliyete geçti. Dolayısıyla uzun bir geçmişi var. Bu geçmiş yıllar içinde Türk tıp hayatına çok değerli uzmanlar kazandırdığından da hiç şüphem yok. 1964�den günümüze 38 yıl gibi uzun süre içinde taşların yerine oturduğu ve bazı temel prensiplerin yani klinikleri klinik yapan bazı temel unsurların yerleştiği kanısındayım.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadrom bir şef, bir şef muavini, bir başasistan ve üç uzmandan oluşuyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personelimiz diğer sağlık tesislerinde olduğu gibi özlenen hedeflerden uzak olmakla birlikte şuan altı yardımcı personelle çalışmaktayız. Kliniğimizin şimdilik ihtiyaçlarına cevap vermekte ise de yine artırılmasıyla klinik işlerinin daha iyi yürüyeceği kanısındayım.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?

Yatak sayımız 30�dur. Doluluk oranımız ise bütün SSK hastaneleri gibi en üst düzeydedir. Bu devletin resmi kayıtlarında bellidir. Çoğu zaman hastaların biri çıkarken diğeri de yatmak için sıra bekliyor durumunda oluyor. Şu anda fazla sıra beklemesi olmuyor.

*Nöbet düzenlemeleriniz nasıl?

Hastanemizde yasaların gerektirdiği şekilde nöbet tutuluyor. Bir genel hastane şef nöbeti var. Ayrıca iç hastalıkları uzmanları da her gün hastanede kalarak nöbetçi oluyor. Asistan nöbeti de kıdemlerine göre bir sistem içinde yürüyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl?

Tababet uzmanlık tüzüğünde belirtilen rotasyonların yapılması şart. Zaten bunlar büyük bir ciddiyetle yerine getiriliyor. Zaman zaman da çok geniş bir dal olan iç hastalıklarında bazı arkadaşlarımızı, asistan sayımızın yeterli olduğu dönemlerde daha üst branşlarda kısa süreli yönetmeliklerde yazılı olmayan rotasyonlara da göndererek bunların daha iyi gelişmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

* Eğitim programınız nasıl?

Eğitim programımız başlıca sabah hasta başı vizitleri ve hasta tartışmasıyla başlıyor. Onun dışında haftada bir gün seminer bir gün literatür olmak üzere yürüyor. Bunun dışında uzmanlık derneklerinin düzenli olarak yaptıkları aylık toplantılara çok sayıda katılım sağlamak için bütün arkadaşlarımız teşvik ediliyor ve bu katılım da sağlanıyor.

* Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?

Şu anda bir iç hastalıkları kliniği için gerekli donanıma sahibiz. Hatta kliniğimizde bir endoskopi ünitesi ve ultrasonografi ünitesi mevcut. Asistanlarımız Türkiye�deki çok az iç hastalıkları kliniğinde olan bu laboratuvarlardan ciddi boyutta eğitim alarak kliniğimizden ayrılmaktadırlar.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir?

Bilimsel yayın durumumuzu diğer eşdeğer kliniklerimizle karşılaştırıldığında yeterli olduğunu söyleyebilirim. Bunu hem yurtiçi hem de yurtdışı yayın açısından söyleyebilirim. Fakat bundan sonraki amacımız yurtdışı yayınlara biraz daha ağırlık vermek, bu konuda çabası olanları desteklemek ve onlara yardım etmek şeklinde yoğunlaşacaktır. Çünkü yurtdışı yayın daha çok önem kazanmış bulunuyor. Bu konuda sıkıntımız yok.

* Kliniğinizi seçecek asistanlara neler önerirsiniz?

Üç hastalıkları uzmanlık dalı, tıbbın en geniş dallarından bir tanesi. Yükü çok ağır. Meslek hayatı boyunca okumayı, yenilikleri takip etmeyi gerektiren bir daldır. Üç hastalıkları uzmanı olmak veya bundan sonra da yan dallarında uzmanlaşmayı arzu eden meslektaşlarımın bütün bu zorlukları göze alması lazım. Genellikle bizim hastalarımızın çoğunluğunu ağır hasta grubu oluşturuyor.

Nöbetlerimiz ağır geçiyor. Ve diğer branşların hiç birinde olmayan bir şekilde okumak takip etmek gerekiyor. Bu yükü kaldırabileceğini, bunu sevinçle, sevgiyle ve ilk günkü heyecanla yapabileceğini inananların bu dalı seçmesini öneririm. Gerçektende çok ağır bir yük. Hiçbir diğer branşta olmayan hem hizmet hem de bilimsellikle karşı karşıya kalacaklardır. Hamama giren terler. Şimdiden terlemeyi göze alsınlar.

Teşekkürler...
http://www.medimagazin.com.tr/mm-ssk-ankara-egitim-hastanesi-3-dahiliye-klinigi-k-66.html

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2007, 00:47:18 »
 Sağlık Bakanlığı İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. İç Hastalıkları Kliniği
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz 1851’de Gureba-yı Müslimin Hastanesi adıyla kuruldu. 1914 yılında özel idareye devredilerek önce “Memleket Hastanesi”, daha sonra da İzmir Devlet Hastanesi adını aldı. 1982 yılında Basın Sitesi’ndeki bugünkü binasına taşındı. 1996 yılında Atatürk Eğitim ve daha sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını aldı. Hastanemiz 1950 yılından itibaren ana dallarda ihtisas vermeye başlamıştır. Dahiliye kliniğinin kurucu şefi Dr. Celal Yarkın’dır. 1954 yılında, 1. dahiliyenin şefi Dr. Celal Yarkın olmak üzere 1, 2, 3 ve 4. Dahiliye Klinikleri kurulmuştur. 3. Dahiliye Kliniği’nin kurucu şefi Dr. Hüsnü Aydıner ve şef yardımcısı Dr. Necmettin İzmirlioğlu’dur. Bunun ardından Dr. Rasim Gültekin 3. Dahiliye Klinik şefi oldu. Şef yardımcısı, daha sonra 2. Dahiliye Kliniği şefi olan Dr. Tuncay Soyak’tır. Ben 3. Dahiliye Kliniği’nin kuruluşundan itibaren üçüncü şefiyim. Şef yardımcılarım Dr. Adnan Özensoy ve daha sonra Dr. Cahit Kazas’tı. Adnan Bey 1996’da emekli oldu. Cahit Bey’i ise maalesef 1997’de genç yaşta kaybettik.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz halen 1 şef, 2 başasistan ve 1 uzman doktordan oluşuyor. Boş olan şef yardımcısı kadromuzun ilk sınavda bu arkadaşlarımızdan biriyle doldurulacağını umuyorum.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Servisimizde sorumlu hemşire dahil 8 hemşire, 1 bilgisayardan sorumlu sekreter ve 3 hizmetli çalışıyor. Bu yardımcı personel sayısının kliniğin yoğun iş yükünü karşılamakta çok zorlandığını itiraf etmek zorundayım. Başhekimliğin desteğine rağmen, hastanedeki toplam hemşire sayısı yetersizliği nedeniyle 6 yataklı yoğun bakımımıza ayrı hemşire ekibi kuramadık. Nöbetlerde ve hafta sonlarında kalan tek nöbetçi hemşirenin neredeyse 30 yataklı yoğun bakım servisi gibi çalışan servisimize hitap edebilmesini bir mucize gibi görüyorum.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
3. Dahiliye Kliniği’nde toplam 30 hasta yatağımız bulunuyor. 1. ve 2. Dahiliye Servisleri’nde de 36-38 yatak mevcuttur. Ege Bölgesi referans hastanesi niteliğinde hizmet veren hastanemiz iç hastalıkları servislerine yatan hastalarımızın yüzde 90 kadarı acil servis kanalıyla yatıyor. Yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 110 civarında bulunuyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde “branş nöbeti” tutulmaktadır. Her 3 dahiliye servisinden biri, üç günde bir acil nöbeti tutmak durumundadır. O gün acile gelen toplam 500 civarındaki hastadan 300 kadarı iç hastalıkları ekibi tarafından muayene, tetkik ve tedavi edilir ve yatak tedavisi gereken hastaların yatışı yapılır. Nöbet ekibi bir uzmanın başkanlığında değişmeli olarak 8-10 asistan doktordan oluşur. Ayrıca, her servisin nöbetçi asistan doktoru vardır ve gereğinde uzman doktora danışabilir veya hastalarını konsülte edebilirler.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Döner sermaye dağıtımında yeni eleman eski eleman ayrımı yapmıyoruz. Bir ekip çalışması olduğu göz önüne alınarak asistan ve uzmanlar döner sermayeden kendi aralarında eşit düzeyde yararlanıyorlar. İlgili ayın performansına göre değişmekle beraber, asistan doktorlar ayda 700 milyon, uzman doktorlar 1 milyar 700 milyon civarında döner sermaye katkısı alıyor.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde kardiyoloji, gastroenteroloji ve nefroloji klinikleri ihtisas vermektedir. Ayrıca 3 endokrinoloji uzmanı, 2 hematoloji uzmanı, 1 onkoloji uzmanı ve 1 romatoloji uzmanımız var. Zorunlu olan göğüs hastalıkları, kardiyoloji, enfeksiyon hastalıkları ve biyokimya rotasyonu dışında diğer yan dallarda da ikişer ay süreyle rotasyon yaptırmaya çalışıyoruz. İhtisas süresi 5 yıla çıktığı için, son yıllarda bunu daha rahat uygulayabiliyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Uzmanlık eğitimi uygulamalı bir eğitimdir. Bu bakımdan hastanemiz, tüm tıp ihtisas dalları için gerçek bir hazinedir. “Söylersen unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim” prensibine göre asistan ve uzman adaylarımız klinikte, acil servis ile poliklinikte hasta takip ve tedavisi yaparlar. Bu uygulamalarda akademik kadromuz eğitici, yardımcı ve denetleyici görevi yapıyor. Asistanlarımız rotasyonlarında, gene aktif olarak çalışarak mesleki bilgi ve görgülerini arttırıyorlar. Bunun yanı sıra asistan ve uzman doktorların seminerlerini içeren birde teorik eğitim programımız var. Kongreleri izleme konusuna gelince. İzmir gibi Türkiye’nin 3. büyük şehrinde bulunmamız dolayısıyla yapılan çeşitli kongre ve sempozyumlara katılma avantajını da elde etmiş oluyoruz. İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Ege Diyabet Çalışma Grubu’nun düzenlediği aylık toplantılara katılmak da olasıdır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Bu konuda hastanemiz oldukça yeterlidir. Konvansiyonel röntgen, ultrasonografi, ekokardiyografi, koroner ve periferik anjiyografi, tomografi, MR, sintigrafi, mamografi, kemik dansimetre olanakları vardır. Biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji laboratuvarlarımız faaliyet halindedir. Servisimizde EKG cihazı ve mikroskop kullanıyoruz. Bağışla edindiğimiz ultrason cihazı ise gelmek üzere.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kalp Durması, Ani Ölüm ve Kardiyopulmoner Resüsitasyon adlı 1985 basımı bir kitabım var. 1990 yılından bu yana 3. Dahiliye Kliniği’nin 7-8’i dış yayın olmak üzere 50’ye yakın yayını bulunuyor. Ne yazık ki rutin işlerimizin yoğunluğu düzenli yayın yapmamızı engelliyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Daha önceleri kongre ve sempozyum katılımının yıllık izinden kesilmesi ciddi bir caydırıcı unsur oluşturuyordu. Bakanlığımızın son düzenlemesiyle kongrelere katılım kolaylaştı. Bu çerçevede alanımızla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kongreler ile sempozyumları imkanlarımız ölçüsünde izlemekteyiz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
İnsani değerlere ve insan hayatına saygılı, insan acılarına ve ülkemiz sorunlarına duyarlı, dünya gündemini ve bilimsel gelişmeleri izleyen, iyi yabancı dil bilen ve bilgisayar kullanabilen doktorlarımızın iyi bir dahiliye uzmanı olarak yetişmesine katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz.
Teşekkürler.

31.01.2005
http://www.medimagazin.com.tr/mm-saglik-bakanligi-izmir-ataturk-egitim-ve-arastirma-hastanesi-3-ic-hastaliklari-klinigi-k-141.html

Çevrimdışı DrKonsultan

• Onur Üyesi
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2007, 12:07:47 »
Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Utaş.

Anabilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı iki öğretim görevlisi ve 4 araştırma görevlisi ile 1975 yılında Kayseri Devlet Hastanesi Genel Cerrahi servisi içinde hizmete başladı ve tek odalı bir poliklinikte hastalarını kabul etti. Günümüzde nefroloji, gastroentroloji, endokrinoloji ve metabolizma, hematoloji ve onkoloji bilim dalları ve 9 yataklı iç hastalıkları yoğun bakım ünitesi ile hizmet vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 8 profesör, 3 doçent, 6 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi, 31 araştırma görevlisi ve yan dal uzmanlık öğrencisi görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı son yıllarda önemli ölçüde atılım yaparak yatak sayısını ve akademik kadrosunu arttırmış ve yeni birimler oluşturmuştur. Bin yataklı ana hastaneye alt geçitle bağlı 100 yataklı müstakil bir hematoloji ve onkoloji hastanesi (Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi), 115 yataklı ve 25 dializ makinası olan Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi (Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi) yanı sıra ana hastanede Endokrinoloji ve Gastroentroloji Klinik ve Poliklinikleri hizmet vermektedir. Halen 25 yatak ile hizmet veren Anabilim Dalımızda hızlı gelişimin sonucu olarak zaman zaman yardımcı personel sorunu yaşanıyor.

Yatak kapasiteniz ve doluluk oranı nedir?
250 yatak kapasitemiz var. Doluluk oranımız yüzde 85. Kliniğimizde yılda yaklaşık 3 bin hasta yatarak, polikliniklerimizde ise yine yılda yaklaşık 3 bin hasta tedavi hizmeti alıyor.

Rotasyon uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda araştırma görevlileri her bir bilim dalı ve yoğun bakım ünitesinde üçer aylık iki dönem rotasyonla görev yapıyor. Ayrıca infeksiyon, göğüs, kardiyoloji, acil, biyokimya ve radyoloji rotasyonları var.

Eğitim proğramınız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalında araştırma görevlilerine yönelik seminer, olgu sunumu, radyoloji ve patoloji saatleri adı altında eğitim faaliyetleri sürdürülüyor ve öğretim üyeleri tarafından ders uygulaması yapılıyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımız yurt içi ve yurt dışı yayınlar açısından üniversitemizde önde gelmektedir.
Teknik donanımınız yeterli mi?
Kliniklerimizde halen her türlü branş hizmetlerini verebilecek teknik donanıma sahibiz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim elemanlarımız istedikleri kongrelere gerek görevli gerekse de izleyici olarak katılabilmektedirler. Araştırma görevlilerimiz özellikle araştırma yapmak ve bilimsel toplantılara katılma yönünde teşvik edilmektedir.

Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlara neler söylemek istersiniz?
İç Hastalıkları Anabilim Dalımızda yetişen iç hastalıkları uzmanları her türlü pratik uygulamanın yanısıra eğitim süresince çok çeşitli hastaları takip ve tedavi olanağı bulmaktadır. Ayrıca yoğun bakım,kemik iliği ve böbrek nakli, diyaliz, endoskopi gibi özelleşmiş konulara da yeterli beceri ve bilgi kazanabilmektedirler. Son yıllarda uzmanlık sınavına giren pratisyen hekimler daha sık olarak anabilim dalımızı tercih etmekte ve dereceye giren hekimler kliniklerimizde ihtisas yapmaya hak kazanmaktadırlar.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2007, 20:59:01 Gönderen: drariza »