Gönderen Konu: Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü  (Okunma sayısı 9389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı StormBlade

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü
« : 16 Temmuz 2008, 17:08:31 »
 Sınır Tanımayan Doktorlar ( Médecins Sans Frontières ) diye bir sivil toplum örgütünü duymayan kaç kişi var bilmiyorum. Ancak bu sivil toplum örgütü hakkında merakım arttı son dönemlerde. İnternette sınırlı oranda bilgi bulabildim. Onları da burada paylaşacağım sizlerle ama daha fazla bilgi sahibi olanınız varsa ve burada bizimle paylaşırsa memnun olacağım.   

Médecins Sans Frontières (Türkçe: Sınır Tanımayan Doktorlar veya Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü), savaş yüzünden zarar görmüş bölgelerde ve gelişmekte olan ülkelerdeki endemik hastalıklara karşı projeler üreten insani yardım amaçlı sivil toplum kuruluşu.
        Médecins Sans Frontières 1971 yılında Nijerya İç Savaşı sonrasında Bernard Kouchner'in de dahil olduğu küçük bir Fransız doktor grubunca kuruldu. Dünyanın çoğu yerinde Fransızca ismini veya MSF kısaltmasını kullanan kuruluş, ABD'de daha çok Doctors Without Borders (Sınırları Olmayan Doktorlar) olarak anılır.
       MSF, Cenova, İsviçre'de bulunan uluslararası bir kurul tarafından yönetilir. 20 alt bölümü vardır. Her yıl 3,000 doktor, hemşire, ebe ve ikmalci projelerde çalışmak üzere işe alınır. Sürekli istihdam edilen 1,000 kişilik ekip, gönüllüleri toplar ve medya ile finans işlerini düzenler. Özel bağışlar, kuruluşun gelirlerinin %80'ini oluştururken, geri kalan kısım hükümetlerin ve şirketlerin yardımlarından sağlanır. MSF'nin yıllık bütçesi 400 milyon ABD Doları civarındadır.
       Nijerya İç Savaşı sırasında açlık çeken bir kız çocuğu.Kuruluş, 70'den fazla ülkede sağlık hizmetleri ve tıbbi eğitim programları uygular ve sıklıkla Çeçenistan ve Kosova gibi bölgelerde politik sorumluluk alınması talebinde bulunur. Kuruluş tarihinde sadece bir kez, 1994'teki Ruanda soykırımında ordu yardımı isteğinde bulunmuştur.
       MSF 1999 yılında üyelerinin özellikle hızlı gelişen krizlerde tıbbi hizmetler sağlaması ve uluslararası ilgiyi bu krizlere çekmesi ile Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır. O dönemde MSF başkanı olan Dr. James Orbinski ödülü MSF adına aldı. Bundan önce, MSF 1996 Seul Barış Ödülü'nü de kazanmıştır. Kuruluşun şu andaki başkanı Dr. Christophe Fournier'dir

Çevrimdışı StormBlade

Ynt: Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü
« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2008, 17:09:39 »
       "Sınır Tanımayan Doktorlar

Dünyanın en büyük özel yardım organizasyonu "Sınır Tanımayan Doktorlar", olağanüstü durumlarda olay yerine ilk varan ekipler arasında. Sıtma, ebola gibi ölümcül hastalıklar, Kosova'da iç savaş, Ruanda'da katliam, Çeçenistan, Vietnam, Nikaragua, Lübnan, Afganistan, Etopya, Timor gibi ateşin sönmediği ülkelerde ve Marmara Depremi gibi felaketlerde muhtaç insanlara yardım elini uzatan organizasyon, hümanist çalışmalarından dolayı 1999'da Nobel Barış Ödülü aldı.
         Özel girişimciler tarafından desteklenen organizasyon, 1968'de, Nijerya'nın Biafra bölgesinde yaşadıklarından etkilenen Dr. Kouchner öncülüğünde iki bağımsız doktor ve gazeteci grubu tarafından 20 Aralık 1971'de Paris'te kuruldu.
         Misyonunu, din ve toplumsal ayırım yapmadan insanlığa yardım olarak açıklayan Dr. Kouchner "Ne iyi ne de kötü ölü var. Nerede ihtiyaç varsa oraya yardım edilmeli" demişti. Dr. Kouchner tarafından diplomatik suskunluğa karşı bir haykırış olarak görülen organizasyon, gerektiğinde söz konusu ülkenin hükümetinin izni olmadan görevini yerine getiriyor. Çoğu kez bu görevlere çıkmayı başaran organizasyon, bu şekilde bürokratik engellere bağlı olan organizasyonlardan daha çabuk olay yerine varıyor.
        Bugün 18 ülkede şubesi olan ve kriz bölgelerinde 20 bin yerli eleman dışında iki bin uluslararası doktor, hemşire, teknisyen, lojistik ve mali uzman barındırıyor, masraflarını özel bağışlardan karşılıyor. Organizasyon, 20'sinde savaş devam eden 83 ülkede yardım ediyor."

Çevrimdışı StormBlade

« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2008, 17:10:42 »
bu arada sitesi www.msf.org

Çevrimdışı dr_arslan

• dr. horrible
  • Onur Üyesi
  • inzivaaaaa
« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2008, 23:56:05 »
teşekkürler sen de olmasan tıbbi haberlerden haberimiz olmayacak :D

Çevrimdışı StormBlade

« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2008, 00:00:53 »
bu haber değil tanıtımdı aslında :P  sağol

Çevrimdışı dr_arslan

• dr. horrible
  • Onur Üyesi
  • inzivaaaaa
« Yanıtla #5 : 17 Temmuz 2008, 00:02:31 »
neyse artık bi nevi tıbbi haber olur...sonuçta böyle bir sitenin varlığından haberdar olduk :P

Çevrimdışı albatron

• ALBATRON
  • Onur Üyesi
  • Bir adım dahi olsa ilerlemek gerekir
« Yanıtla #6 : 20 Temmuz 2008, 18:48:02 »
konuyla ilgilenen arkadaşlara

sözü geçen örgüt bağımsız bir kuruluş olsada sonuçta yönetimi belli kişilerde.kurucusu frasnsız olduğu için çalışmalarda frtansız mantalitesiyle işliyor.
siyasal boyutunu bilmiyorum.insani olarak gerçekten bir yardım kuruluşu

bu tür bir düşüncesi yani uluslar arası çalışma - yardım isteği olan arkadaşlara tavsiyem bu tür örgütler yerine birleşmiş milletler sağlık kuruluşu için çalışmaları.belirli bir düzen içinde üstelik normal doktorluk yaparak ,dünyayı gezerek ,maaş alarak ,uluslar arası vatandaşlık hakkı kazanarak çalışıyorsunuz.konuyla ilgilenen olursa daha fazla açıklama bulmaya çalışırım.
Parayı sevdiğinz kadar vatanı sevseydiniz bugün bu halde olmazdık (SÖZÜM MECLİSTEN İÇERİ)

Çevrimdışı StormBlade

« Yanıtla #7 : 20 Temmuz 2008, 19:40:04 »
Teşekkürler açıklamalar için ...

Çevrimdışı rainfull

• VIP
« Yanıtla #8 : 20 Temmuz 2008, 20:31:37 »
konuyla ilgilenen arkadaşlara

sözü geçen örgüt bağımsız bir kuruluş olsada sonuçta yönetimi belli kişilerde.kurucusu frasnsız olduğu için çalışmalarda frtansız mantalitesiyle işliyor.
siyasal boyutunu bilmiyorum.insani olarak gerçekten bir yardım kuruluşu

bu tür bir düşüncesi yani uluslar arası çalışma - yardım isteği olan arkadaşlara tavsiyem bu tür örgütler yerine birleşmiş milletler sağlık kuruluşu için çalışmaları.belirli bir düzen içinde üstelik normal doktorluk yaparak ,dünyayı gezerek ,maaş alarak ,uluslar arası vatandaşlık hakkı kazanarak çalışıyorsunuz.konuyla ilgilenen olursa daha fazla açıklama bulmaya çalışırım.
aslında ben çok istiyorum böyle yerlerde çalışmak ama malesef ingilizcem yok üstelik ingilizcem olsa bile pratiğim yok.

Çevrimdışı drhakan66

• Onur Üyesi
« Yanıtla #9 : 20 Temmuz 2008, 21:32:28 »
Bu arada yaşımız ortaya çıkacak ama  ::).................................

Yıl 1991...
Aylardan Mart-Nisan...
Yüzbinlerce Kuzey Iraklı göçmenler ile baş etmeye çalışan Türkiye..
Ve mecburi hizmette Hakkari'de ben....

Çukurca'nın biraz ötesi ,tam sınırda bir kampta karşılaştık MSF ile.
Anestezi uzmanı bir doktor ve birkaç tane yardımcı sağlık personeli(hepsi de 4 yıl üniversite mezunu)..
Çadırlarına konuk olduk..Biraz sohbet ettik,hatta bana İngilizce bir kitaplarını da hediye ettiler.
Bu arada Unisef,Red Cross gibi uluslar arası örgütlerin de çalışmaları var...

Biz(yani sağlık bakanlığı personeli) sınırın Türkiye tarafında ,spor salonu büyüklüğünde dev çadırlarda poliklinik hizmeti veriyoruz.Bizim dışımızdaki uluslararası örgütler sınırı geçip,mayınlı arazide hastalara bakıp bazılarını bizlere sevk ediyorlar..Bazı hastalara da özel belge verip Türkiye sınırlarındaki kendi çadırlarında özel bakıyorlar.Belge veriklerinin hıristiyan olduğunu bize gelen Türkmen ve Kürtlerden öğrendik.
böyle enteresan bir örgüt MSF....

Ben ne aşırı nasyonalist ne de radikal islamcıyım.
Ama gördüklerim gerçekten ilginç.Adamlar acaip ayrımcı....Kendileri gibi olanları ülkelerinde özel uçakla tedavi bile ettiler...Sözde sınır tanımayan doktorlar..Biraz misyonerlik de yapıyorlar....

Çevrimdışı StormBlade

« Yanıtla #10 : 20 Temmuz 2008, 23:19:06 »
Hm anldım bu yönü hakkında verdiğin bilgiler için sağol

Çevrimdışı rainfull

• VIP
« Yanıtla #11 : 20 Temmuz 2008, 23:32:18 »
Açıkçası ben artık değişik yüzler görmek istiyorum amaçları ne olursa olsun

Çevrimdışı rebel

« Yanıtla #12 : 21 Temmuz 2008, 13:12:10 »
herkese yardım etmeleri güzel.biraz misyonerlik yapmaları yanlış ama yinede yardım etmeleri güzel bence....

Çevrimdışı albatron

• ALBATRON
  • Onur Üyesi
« Yanıtla #13 : 21 Temmuz 2008, 23:30:00 »
anlatmaya çalıştığımı drhakan66 yaşanmış bir olayla çok güzel anlatmış.kızılhaç dahil çoğu yardım kuruluşu adı taşıyan örgüt - ne yazık ki - misyonerlikten başlayında aklınıza gelebilecek pekçok iş için paravan olarak kullanılıyor.arada da doktorculuk oynuyorlar.bu arada gerçekten insani amaçlarla bu kuruluş yada örgüt artık ne derseni işte ona katılmış idealist doktorlarda arada kullanılmış oluyor.

bu kuruluşlar arasında bunu yapamayan tek kurum birleşmiş milletler bağlı sağlık kanadı.uluslar arası bir yapı olduğu için denetimi buyuk kontrol altında. bzen çıkan haberleri duyuyordunuzdur ,bazı yelere gidemiyorlar yada geç gidiyorlar.bunların önemli bir sebebi de işte bu denetim.

arkadaşlar bu konu hakkında üniversitede halk sağlığı hocamız tüm haftasını ayırıp bu türr kurluluşları anlatmakla geçirmişti.yardım amacıyla yapılan çirkinlikler ,doktorların düşürüldüğü zor durumlar.bunların arasında gerçekten çalışmayı düşünen arkadaşlar için uygun yer birleşmiş milletler.

konu hakkında ilgilenen arkadaşlar olabilir diye yine kısaca geçiyorum.belki uzmanlık çilesiyle ,tus saçmalığıyla uğraşmayacak kadar özgüveni olanlar vardırda macera yaşamak yada yardım çalışanı olmakistiyordur :D

birleşmiş milletlerin çalışanı olarak işe alınıyorsunuz.gelişmişlik seviyesine göreülkeler sınıflandırılmış durumda ,biliyorsunuzdur.3. dünya ülkelerinden başlayarak her gittiğiniz yerde 5 yıl çalışıyorsunuz.çalşacağınız yeri seçme şansınız var.har 5 yılda daha '' gelişmiş '' biryere gidiyorsunuz.sanırım en son avrupa yada abd de çalışarak bitiriyorsunuz.bu sürede iyi bir maaş alıyorsunuz.sonunda emekli oluyorsunuz.istediğinizülke vatandaşlığını almaya hak kazanıyorsunuz.kalarak kuruluş içinde çalışma fırsatınızda var.tabi tüm bunlar ilgilenenler için.
Parayı sevdiğinz kadar vatanı sevseydiniz bugün bu halde olmazdık (SÖZÜM MECLİSTEN İÇERİ)

Çevrimdışı albatron

• ALBATRON
  • Onur Üyesi
« Yanıtla #14 : 21 Temmuz 2008, 23:34:03 »
dil konusu başta sorun alacak gibi gözüsede pek olmuyormuş.gittiğiniz yerde dili pek bilen yok.bilende sizden iyi konuşmuyormuş.20 yılda da mutlaka ğrenirsiniz herhalde.ama hayatınıza yön verecek olanın işiniz olması zor tabi.birda ailenize bağlı biriyseniz çok çok zor. ama hayatınızı geçirmek için bence güzel bir yol.50 gelmeden BM emeklisi saygın bir doktor oluyorsunuz.dünya vatandaşısınız.mutlaka birikimlerde oluyormuş.(verdikleri maaş baya iyiymiş) ;)

Çevrimdışı kontdr.acula

« Yanıtla #15 : 13 Nisan 2011, 17:27:51 »
Merhaba.
Ben de sınır tanımayan doktor olmak istiyordum ama söylediklerinizi okuduktan sonra düşüncelerim değişti.Dünya sağlık örgütünde doktor olarak çalışmak hakkında bilgi verebilir misiniz? Sitesine baktım ama yeterli olmadı.

dr.fatih

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 30 Temmuz 2011, 14:55:36 »
bende bu tür kuruluşlarda çalışmayı istiyorum... bu tür kuruluşlar sadece mezunlarla mı ilgileniyor yoksa hala tıp fakültesinde okuyan öğrencilerde kısa müddetli(ücretsiz) olarak staj vs. imkanlara sahipler mi??? bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim... teşekkürler...