Gönderen Konu: Ses Kayıtlarının Vicdan Hesabı ve bir soru  (Okunma sayısı 24230 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rseyhun

• Kurumunuz: napoli
Ses Kayıtlarının Vicdan Hesabı ve bir soru
« : 06 Mart 2013, 13:58:56 »
Merhaba arkadaşlar. Siteyi Uzun zamandır biliyorum ve siteden bir kac aydır bazı ses kayıtlarını indirdigim dinledim oldu (tusem farma- biyokimya).
Ve gayretle SMT hocanın anatomi offline videolarını indiriyordum. Aklıma takılna bazı seyler oldu biraz gec oldu gerci.. iki dersi tam olarak dinledim..

Aklıma vicdanıma takılan soruları www.sorularlaislamiyet.com sitesine gönderdim dün. Tabi sitenin güvenilirliği veya deger yargıların islami fikre gore tercih edilip edilmemiş olmasına gore sitenin kabul edilebilirliği herkese gore farklılık gosterebilir..

Şahsım adıma siteyi güvenilir buldum ve deger yargılarımıda belirttigim sekilde tercih ettiğim icin bu siteye soru sordum.

Ve, ses kayıtlarını bir internet sitesinden aldıgımı, ses kayıtlarının dersaneye kayırlı arkadaslar tarafından faydalanmak icin kaydedildigini ve bu kayıtları forum sitesinde ticari kaygı maksat olmaksızın paylastıklarını ifade ettim. ve bu durumda bu kayıtları indiren dersane ogrencisi olmayanların kullanımları durumunda olusabilcek bir kul hakkı var olup olmadıgını sordum.
Verilen yanıt;

"""Değerli kardeşimiz;
Bunları dağıtmak uygun olmaz. Bu konuda dersaneden izin alınması gerekir. Sadece kaydı yapan kendisi dinlerse o zaman kul hakkı olmayabilir. Gizli çekim yapmak da kanunen yasaktır. Bu tür kanunlara uymak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet"""

Aslında bu site bu soru ve yanıtları herkese acık bi sekilde yayınlıyor, fakat sanırım benim bu sorum henüz yayınlanmaya girmemiş direk link verecektim erişim engellendi diyor. Onun icin soruyu sordugum hesabın kullanıcı adını ve şifresini buraya yazıyorum bakmak için.
Kullanıcı adı  drmt
şifre              DEP35MAP

site www.sorularlaislamiyet.com  siteye girip sifreyi kullanıcı adını girdikten sonra uye girisinden, hesabıma tıklayınca sordugum sorular kısmına tıklayınca soru gorunuyor, uzerine tıklanırsa cevabı da acılıyor.

Bir dersanenin adamı yada provakotor degilim, hatta malesef dedigim gibi günlerdir SMT nin anatomi videolarını indirmeye calısıp duruyordum fakat vazgectim, ama malesef tusem farma ve biyokimyayı dinlemiş bulundum, hepsini buradaki kayıtlardan calısarak hazırlanacaktım vazgectim..
Ekmegimizi kazanacagımız bir sınavda calısırken kul hakkına riayet etmeyi de goz ardı etmemek gerekiyordu..
Kimseye ahkam kestigim düsünülmesin tek derdim TUSEM cilerle bi yolunu bulup konusup gerekirse mumkunse paralarını verip bu vebalden kurtulmak istiyorum...

Aşagı da siteye girmeye ugrasmak istemeyen arkadaslar icin sorunun aynen oldugu hali ve cevabın oldugu haliyle kopyadım ve yapıstırdım..
Herkesin hakkıyla başarılı olmasını dilerim, iyi günler..

TUS Dersanesi Ses Kayıtlarını indirmek yararlanmak dersane sahipleri hocalarının hakkına girmeye sebep olurmu?
Sorunun Detayı
Tıpta Uzmanlık Sınavı için özel dersaneler tarafından düzenlenen ücretli canlı dersleri, ders ücretini verip kaydolan ögrencinin ders esnasında dersin seslerini veya görüntüsünü elektronik cihazlarla kayıt altına alması hakkımıdır ve bu kayıtları kendisi ve ticaret amacı gütmeden birden fazla kişiyle paylaşması bu kişi üzerinde ve bu ses/goruntu kayıtlarını ücretsiz bi sekilde bu kişiden temin eden alan kişiler üzerinde dersane yoneticilerinin hocalarının herhangi bir hakkı oluşurmu? yani bu ses kayıtlarını bazı sitelerde kayıtlı ogrenciler kaydettikleri kayıtları paylasıyorlar ve bunları yüzlerce kişi ticaret olmaksızın indirip kullanabiliyor. Bu sekilde indirip kullanmakta bir kul hakkı oluşurmu?
Kullanıcı:  drmt  | Tarih:  Ça, 06/03/2013 - 00:17

Favorilerime Ekle

Hesabımdan Sil
Değerli kardeşimiz;
Bunları dağıtmak uygun olmaz. Bu konuda dersaneden izin alınması gerekir. Sadece kaydı yapan kendisi dinlerse o zaman kul hakkı olmayabilir. Gizli çekim yapmak da kanunen yasaktır. Bu tür kanunlara uymak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar
Sorularla İslamiyet

Antitusif.Com

Ses Kayıtlarının Vicdan Hesabı ve bir soru
« : 06 Mart 2013, 13:58:56 »

Çevrimdışı bestfloy

Ynt: Ses Kayıtlarının Vicdan Hesabı ve bir soru
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2013, 15:11:29 »
Bence de sen boşver dinleme, en güzeli kendin çalışman ;) Kul hakkina girme! Doğru bir karar almışsın, destekliyorum :D

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #2 : 06 Mart 2013, 15:22:06 »
:) bende bir vakit dinleyen birisi olarak sadece görüsüm ifade ettim, buradaki kimse internetteki diger forumlardaki insanlar gibi olmadıklarını biliyorum, doktor adayları veya su an doktor olan insanlarız. Ister dalga gecin ister forumdan atın, isterseniz bu baslıgı kapatın, cunku gayet farkındayım forumun sitenin varlık sebebine karşı birsey yazmıs oldum.
evet ben kullanmıycam, benzer hassasiyetleri olabilecek arkadaslar olabilir diye buraya da yazdım.

şimdi ister dalga gecin isterseniz forum yoneticileriyle irtibat kurup bu mesajı kaldırtın, kötü niyetler icinde yazmadım mesajı. birde yanlış anlaşılmasın bu sitenin varlıgına karşı olmak gibi bi derdim yok üstüme vazife degil isteyenin girip cıktıgı indirdiği dinledigi biryer, sadece kanatiimi herkesle paylastım.

iyi günler.

Çevrimiçi keyfix

• VIP
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2013, 16:03:40 »
ne islam alimiyim ne de başkasına akıl verecek durumdayım ama bu kadar yazıyı buraya yazacak kadar rahatsız olduysan,bencede sen dinleme.kul hakkı kısmına gelince de bu değerlendirme çok subjektif bence;dersanelerin kazançlarını, rekabet yontemlerini, insanları çekmek için uyguladıkları yontemleri, buna aracı olan kişilerden kayıt parası alınmaması ama o ücretlerin nihayetinde diğer kursiyerlerin cebinden çıkması bıla bıla bıla....çokta steril görünmüyor bana.ha bu vebalden kurtulayım diyorsan ilk ramazanda tusem biyokimya farma ekibine bir iftar yemeği verirsin olur biter 8) ;D senin yenen kul haklarınında da aynı istekle peşinde olman hesabını sorman dileğiyle...

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #4 : 06 Mart 2013, 16:14:31 »
:) tusemcilere iftar vereyim iyi fikir.

hocam dersanelerin fiyatlar ve politikalar noktasında ogrencilere ideal ve olumlu bir şekilde davrandıklarını ben de düsünmüyorum. Ama sonucta kamu kurulusları degil ozel kuruluslar oldukları icin ve hayati bir ihtiyac hizmeti degilde ekstra bir hizmet pazarladıkları icin, politikalarından hoslanmasamda, bana gore fahiş fiyatlarda dersane ve kitap satısı yapıyor olsalarda serbest bir piyasada oldugumuz icin ve dedigim gibi temel ihtiyac hizmeti olmadıgı icin sunulan hizmet isyankar bir ruhla başka şeyleri de kendime hak olarak goremem. bunlar tamamen beni baglar tabiki muhakkak benzer fikirde olanlarda olacaktır aramızda.
anlamadıgım şey burada ben kimseye saygısızlık etmek maksadı icinde degilken cevap yazan iki arkadaşında malesef "alaya

Antitusif.Com

« Yanıtla #4 : 06 Mart 2013, 16:14:31 »

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #5 : 06 Mart 2013, 16:22:05 »
alaya alarak cevap vermesi :) canınız sagolsun, ben benimsedigim kanaati yazdım ve bitti yazacaklarım. herkes kendisi bilir tabiki dedigim gibi ahkam kesmek icin yazmadım bunları.

ben yine herkese hakkıyla basarılar elde etmesini temenni ediyormm.

Çevrimdışı dr.seda

• VIP
« Yanıtla #6 : 06 Mart 2013, 16:31:58 »
bence , birçok kişinin aklına gelen , vicdanını rahatsız eden ama yinede bi şekilde yapmaktan kendini alıkoyamadığı(ben de dahil olmak üzere) bir konuya değinmişsiniz .. benim de zaman zaman aklıma geliyor ve yapılanın çok da doğru olmadığını düşünüyorum açıkcası ..

Bu hassasiyetiniz için teşekkür ediyor , bu konuda farklı bilgi veya görüşü olan forum yöneticileri veya üye arkadaşlardan da yorumlarını paylaşmalarını bekliyorum ..

Çevrimiçi keyfix

• VIP
« Yanıtla #7 : 06 Mart 2013, 16:37:44 »
maksadım alaya almak değil kardeşim samimiyetimle soylüyorum.bence hakkın hukukun -exra bir hizmet tanımınla- uzaktan yakından bir alakası yok sadece...konuyla ilgili soylenebilecek çok şey var ama bu da senin görüşün saygı duyarım.bu siteden sana kırıcı bir yaklaşım çıkmaz(en azından ben bugüne kadar görmedim) ama iftar yemeği önerimin arkasındayım,nolmuş yani hem derdini anlatmış sohbet etmiş olursun...haklarını sana helal etmeyeceklerini de sanmam.saygılarımla.

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #8 : 06 Mart 2013, 16:43:15 »
tesekkur ederim anlayısın icin keyfix,  aslında bende alaya almak derken espiriyle yaklaşmış oldugunuzu soylemek istedim zaten mesaj da da gordugunuz gibi kırılmak yada kızmak gibi bi duygu gurumu icinde olmadım :) saolun onerinizi icin kimbilir belkide gercekten samimi bir itirafın yolu olur Ihsan hocayla, Saygın Hocayla bir yemekte buluşmak :)

Çevrimiçi keyfix

• VIP
« Yanıtla #9 : 06 Mart 2013, 16:49:13 »
yanlız adminlerden ricam bir an önce bu başlık kilitlensin :D :D :Dyoksa gidişat gidişat değil hepimiz beraber ağlayıp vicdan azabıyla siteyi kapattırıcaz

Antitusif.Com

« Yanıtla #9 : 06 Mart 2013, 16:49:13 »

drazizkaraca

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 06 Mart 2013, 17:08:48 »
@rseyhun bu tür konularda hassasiyetinden dolayı soru sorup cevap aramak müslümana yakışır bir tavırdır. Zira Allah dostları der ki "Her ne iş yaparsanız yapın niyetiniz Allah rızası olsun". Bu konuda şahsım adına takdir ediyorum.

Sorunuzun cevabına gelirsek, bu konuda en güvenilir fetvayı Dört Mezhebe hakim olan Halil Gönenç Hocaefendi vermektedir.

Korsan cd vs. ile ilgili Halil Gönenç hoca şu hükmü veriyor.

Alıntı
Teyp, video kasetlerinin, mp 3 ve cd’lerin de telif hakkı vardır. Bunlarda eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.

Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur.  (Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar – 1, s.372)

Bu konuda henüz üzerinde ittifak edilen bir karar olmamakla birlikte şu söylenebilir. Eğer cd, kitap, dersane ses kaydı vs. aslını alma imkânımız yoksa veya bu bize çok külfetli gelecekse, faydalanmak özellikle de hayırlı işlerde kullanmak kastıyla bu ürünlerden faydalanılabilir. Ancak kesinlikle ticaret yapma ondan bir menfaat sağlama yoluna gidilmemelidir.

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #11 : 06 Mart 2013, 17:25:00 »
Fizyolog kardeşim, işte ben tam bu noktada bahsettigim siteye sorumu yonelttım.

www.sorularlaislamiyet.com  a girerseniz benzer sorulara evet ticaret maksadı olmaksızın bir nushasını fotokopi yada CD kaset yoluyla eser alınabilir demişler haklısınız. Halil Gonenc Hoca Turkiye Muftusu olarak bilinir ve benim soyledigim sitede kaynak olarak hep Halil hocaya atıfta bulunulmus, fakat ben siteye soruyu ilk mesajımda da belirttigim gibi kopya esilen nushanın internet yoluyla yüzlerce doktor adayına ulastıgını soyledım ve o sekilde sordum, onların verdigi cevabı da yine ilk mesaja ekledim, hatta sitede daha onceden bir arkadasımız bu soruyu sormus fakat cevap veren şahıslar anladıgım kadarıyle "bir siteden dersanenin ses kayıtlarını indirmek" sorusundan sanki dersanenin internet sitesinde var olan bir kaynakmısta ondan bahsediliyo zannetmişler ve ticaret maksadı olmaksızın alabilirsiniz demişler. ben olayı netlestirdim ve sitenin dersanenin internet sitesi degil ogrenci forum sitesi oldugunu ifade ettim.
verdikleri yanıtı buraya tekrar yazıyorum; (dedidigm gibi bu siteyi incelerseniz fetva vermek gibi buyuk bir iş yaparken sizinde itibaer ettiginiz tum turkiyede muteber olan Halil Gönenc Hoca baz alınıyor, site yonetimine mesaj attım benim sordugum sorunun tam halini ve verdikleri ceabı genel yayına koyarlarsa burada herkes benim hesabıma girmeye gerek kalmadan gorebilecek insallah)

Değerli kardeşimiz;

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

ben burada daha fazla yazmak istemem aslında cunku yazılan seyler forumdaki arkadaslardan indirmek tercihinde bulunanları da indirmekten vazgecenler hakkında da sanki bir yargı olustrumak istedigimin zannedilmesini hic istemem uzerime vazife degil herkesin vicdanı esasında hakkı dogruyu hissettirecektir, onun icin rahatsızlık verdiysem herkesten ozur dileyip, susmak istiyorum bu noktada. Ve sorularla islamiyet sitesi egerki genel yayına verirse bu sou-cevabı buradan linki aktarırım insallah. Hatta tereddutlerı olan arkadaslar varsa soyledıklerımle ılgılı, bizzat kendileri aynı siteden veya baska yollarla danıstıkları ve edindikleri yorumları aktarabilirler.

drazizkaraca

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 06 Mart 2013, 19:42:26 »
Sorularlaislamiyet sitesinin Hoca ismi vermeden verdikleri cevaplara pek itibar edilmez.

Siz Halil Gönenç Hocaefendi'nin fetvasıyla amel ediniz. İçiniz rahat olsun.

Selametle...

Çevrimdışı sentinus

• Kurumunuz: artık işsiz güçsüz
« Yanıtla #13 : 07 Mart 2013, 06:05:31 »
rseyhun kardeşim anladğm kadarıyla,tamamen temiz güzel insani duygularla yaptığın bu vicdan sorgulamasını takdir ediyorum güzel de sunduğunu düşünüyorum ve teşekkür ediyorum cesaretin için..ben ve bencede birçok kişi illa ki aklına getiriyordur etik boyutunu,ya da inançla ilgili olan kısmını,benim için ahlak kısmı daha önemli, hocaların o dersi anlatanların emek verenlerin karşısında kendimi düşünüyorum rahatlatacak bir şeyler hissedebiliyorum ve önemli bir durum bu bence...,bir çok kişi bu imkanı kullanırdı,yanlış dawranışımız bu olsun diyorum  aylarca ewe kapanıp çalişmayı göze aldğmz durumda kimseye zarar vermiyoruz kendimize avantaj sağlıyoruz sadece çok emek veren kazansın tabii ki de parasını kıtkanaat biriktirip dersaneye giden birileri varsa bu birileri evde bilgisayardan indirme yerine daha etik bir hareketle dersaneye gitmeyi tercih etmişse bence daha çok hakeder orası inanç kısmı oluyor...bir beyin fırtınasıi oldu önemli bir konu...sitenin  kayıtlarından çalişmaya devam edicem :) emeği geçen herkese de teşekkür etmek dışında pek bir şey yapmıyorum... yemek gibi güsellikler bence gayet iyi fikir :) güsel düşünelim   su akar yatağını bulur :)..şçyle bir örnek de veriyim daha çok uzatıp gıcık olmiyim kendime,ben  antitusiften önce tek dersaneden kitap almştım,siteden sonra 6-7 ayrı kitap aldm tüm kaynaklar elimde olmama rağmen bir şekilde kitap satışı olarak da dönüyor aslına bakarsan dersanelere...ve hiç bir dersaneye gitme fikri yokken kayıtlarla başarılı olmassam anlatışını beğendiğim dersaneye gitmeyi de düşünüyorum...herkes için hayırlısı diyimmm :)

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #14 : 07 Mart 2013, 07:11:53 »
umarım herkes pozisyon aldıgı branşta meslegini en iyi sekilde yaparak insanların yüzünü güldürür.
benim kanaatimse aynı kaldı herkesin kendi bilecegi birsey bu, bugun de son kez giriyorum sanırım siteye, son kez bir hadis paylaşıp kararımı netlestirmemde etkin oldugunu soyleyebilecegim bir hadis paylaşıp , herkese güzel günler dileyerek ayrılıyorum ben forumdan, Allah selamet versin hepimize.

""Vâbisa İbni Ma’bed radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzûruna varmıştım. Bana:

- “İyiliğin ne olduğunu sormaya mı geldin?” buyurdu.

- Evet, dedim.

O zaman şunları söyledi:

- “Kalbine danış.

İyilik, nefsin uygun gördüğü ve yapılmasını kalbin onayladığı şeydir.

Günah ise içini tırmalayan ve başkaları sana yap diye nice nice fetvâlar verse bile içinde şüphe ve tereddüt uyandıran şeydir.”

Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 227-228; Dârimî, Büyû’""

Çevrimdışı tibbiyeli

« Yanıtla #15 : 07 Mart 2013, 10:22:52 »
Hocam bu yaptigin cok ayip, sen hangi dersanenin adamisin, bizi keriz yerine koyan fatura vermeyen BİZ DERSANE DEGİLİZ BİLİMSEL ARASTİRMA TOPLULUGUYUZ DİYE DEVLETİ KANDİRAN, cogunlugun kazik yedigi olmayan maaslarimizi yatirdigimiz herkese farkli fiyat cekilen , dindar gozukup kul hakki yiyenlerin hakkini mi savunuyosun

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #16 : 07 Mart 2013, 10:40:15 »
forum yöneticilerinden rica ediyorum benim acmıs oldugum bu baslıgı ve konuyu kapatabilirlerse sevinirim..

"tibbiyeli" kardeşim.. ayıp ediyorsun demişsin bana ama..

bi dersanein adamı falan degilim,  Allah askına kapatın bu baslıgı site yoneticileri rica ediyorum boyle cumlelere maruz kalmak icin acmamıstım, ben kisenin hakkını savunmuyorum, sadece en basından bu yana tamamen ŞAHSI yaklasımım oldugunu ahkam kesmedigimi soylemiştim ve kimseyi de baglamaz tercihlerim, burada hersey paylasılabilir diye düsündüm ve kanaatimi paylastım, ayıp olan utanılacak olan birsey yapmıyorum ben "TIBBIYELİ"..
 derdim kimsenin hakkını savunmak degil, ama şunu da soyleyip tekrar ve son kez yoneticilerden acmıs oldugum bu baslıgın silinmesini istiyorum, cogunluk bu mevzuda kalbi mıutmainmiş ve tek benmişim alnladıgım kadarıyle bu mevzuyu takan o zaman lütfen silin baslıgı..
kimsenin hakkını savunmuyorum, ama "kul hakkı yiyen dinandar gozuken"  birinin hakkını yemek helal dir diye de kimse demez galiba..
neyse evet pişman oldum, ama tercihimden degil, burada paylaşmaktan ötürü..
ses kaydı paylaşmak ve indirmek en safi ve masumane bir eylemken, benim burada arkadaslarla paylaştıgım tereddutum ve kaygım size gore AYIP ayıp olmuş.. hem COK AYIP olmuş..

herkesten ozur dileyerek bu baslıgın son kez silinmesini yoneticilerden rica ediyorum ve dersane adamı olarak goruldugum icin de hesabımı silerseniz sevinirim, ümid ederim hicbirimizin adı hak katında silinmez..

Çevrimdışı tibbiyeli

« Yanıtla #17 : 07 Mart 2013, 10:50:54 »
Madem rahatsizsin indirme arkadasim burda bu dusunceleri paylasmanin mantigi nedir birde son cumlende duygu somurusu yapmissin seytanin avukati filmi vardi di mi, dersane diye bisey bile yok uyan! Basligi acan arkadasinda istegi uzerine basligin silinmesini ben de talep ediyorum

Çevrimdışı rseyhun

« Yanıtla #18 : 07 Mart 2013, 11:00:51 »
burda paylaşmamın mantıgı aslında sayın tıbbiyeli sizin okumanız degil belki bu hassasiyeti olan birileriyle paylaşmaktı.

her soylediginiz cumlede birseylerle itham ediyorsunuz beni, yazdıgım hicbir cumleyi samimiyetsizce yazmadım ben..

sizi hicbir seyle itham etmiyorum ben, kimseye hakaret etmedim, kotu bir cumle kullanmadım, bu tahammülsüzlüğünüzü de anlmadım, ben dersaneci degilim, ben savcı degilim avkat degilim bu sitenin varlıgına karsı da degilim benim boyle bir maksatım yok, sadece meslektaşız sayın TIBBIYELİ, son sınıf ogrenciyim..

başka bir ithamınız olmazsa yazdıklarımla ilgili insallah bu son mesajımdır benim.

Çevrimdışı enfarktus

• VIP
  • Kurumunuz: 112
« Yanıtla #19 : 07 Mart 2013, 11:16:19 »
istersen önce kendi vicdanı  temize çıkar  sonra suçla bizi..

Antitusif.Com

« Yanıtla #19 : 07 Mart 2013, 11:16:19 »